A depressziónak több fajtája is van, de csak kevesen tudják, mi a különbség közöttük

A depressziónak több fajtája is van, de csak kevesen tudják, mi a különbség közöttük

Címlap / Életmód / Egészség / A depressziónak több fajtája is van, de csak kevesen tudják, mi a különbség közöttük

Ha depresszió, akkor az emberek többsége ugyanarra gondol, pedig valójában ez a mentális betegség számtalan formát tud ölteni. Az alábbiakban röviden összefoglaljuk, mi jellemzi a hat leggyakoribbat.

Atipikus depresszió

Amikor valaki ezzel a típusú depresszióval küzd, könnyen vidámmá és boldoggá válik egy pozitív esemény hatására – de ezt követően nagyon hamar ismét szomorúság uralkodik el rajta.

Épp ezért atipikus ez a fajta; ha ezzel küzdesz, akkor a veled kapcsolatos történések alakítják a hangulatodat, ám sokkal erőteljesebb mértékben, mint másoknál. Ha megdicsérnek téged, vidám leszel, ha viszont kritizálnak, mélységekig zuhansz érzelmileg.

Ez a típus egyébként sokkal gyakrabban érinti a nőket, mint a férfiakat, és sokan nem is tudják, hogy küzdenek vele. Azt gondolják, csak fáradtak, stresszesek, unatkoznak, esetleg hangulatemberek, de igazából depressziósak.

A tünetekhez társul még megnövekedett étvágy, hízás, túlérzékenység az elutasítással szemben, és túl sok alvás. Úgy érezheted, a napi tevékenységek feleslegesek, és megmagyarázhatatlanul rossz kedved van, ami egy jó esemény hatására eltűnik.

 

Szezonális depresszió

A SAD, azaz magyarul szezonális depresszió az, amelyik bizonyos évszakok változásánál jelentkezik.

Többnyire a tél elején érzik meg az emberek, de vannak, akik ezzel ellentétesen inkább a nyári időszakban válnak búskomorrá. Állítólag az emberiség közel 6%-a szenved ettől erős mértékben, és 10% enyhébben: amikor a téli hónapok beköszöntenek, az időjárás hűvös lesz, a nappalok rövidülnek, te pedig úgy érezheted, hogy rendkívül szomorú vagy.

Ahogy sajnos a depresszió mindegyik formája, úgy ez is a nőkre jellemzőbb: olyannyira, hogy a férfiakkal szemben négyszer nagyobb eséllyel alakul ki nálunk a SAD. Többnyire fiatalabb korban jelentkezik, a húszas évek elején, és az évek előrehaladtával csökken az arány.

Sokan úgy érzik, hogy az időjárás átalakulása miatt rosszabbul alszanak, nincs erejük kimozdulni, és szomorúak.

 

Bipoláris zavar

Gyakran mániás depresszióként is emlegetik a bipoláris zavart, amelyet leginkább a szélsőséges hangulatingadozások jellemeznek. Könnyen lehet, hogy te is ezzel a problémával küzdesz, de magad sem jöttél még rá.

Ilyenkor gyakran hallhatod azt az emberektől, hogy olyan, mintha két személyiséged lenne: az egyik laza, nyugodt, és vidám, a másik pedig borzasztóan maga alatt van, érzékeny, és könnyen ingerültté válik.

Többnyire a kettő között ugrálsz, és a partnered nem is tudhatja, éppen melyikkel találkozik. Ezek az időszakok akár hónapokig is eltarthatnak, és barátságokat, párkapcsolatokat tehetnek tönkre.

Nem szabad félvállról venni, ugyanis orvosi segítséggel a betegek teljesen átlagos életet élhetnek, e nélkül viszont állandó problémákkal találhatják szemben magukat, amelyek egy idő után egyre nehezebbé válhatnak.

 

Krónikus depresszió

Ezt a típusú depressziót dysthymiának is nevezik, és sajnos akár évekig, sőt, évtizedekig is tarthat. Ilyenkor nem vagy annyira magad alatt, de mégis úgy érzed, hogy minden nehezebben megy neked, mint másoknak.

Motiválatlan vagy, de el tudod látni a munkádat, szomorú vagy, de közben mégis tudsz időnként jókedvű és vidám lenni. Általánosságban az időd felében érzed magad nagyon rosszul, a másik felében nagyjából elvagy, de érzed, hogy valami nem stimmel.

Sokan emiatt nem is tudnak arról, hogy depressziósak, hiszen nem uralkodik el rajtuk az elkeseredettség, de nem is érzik magukat jó hangulatban.

Ehhez társul még az, hogy könnyebben indulatos leszel, visszahúzódóbb, és nehezen tudsz koncentrálni is.

 

Terhesség utáni depresszió

Rengeteg újdonsült anyuka éli át a szülés utáni depressziót, ami komoly hangulatingadozásokkal, sírással, szorongással és alvási problémákkal jár együtt.

Átlagosan minden hetedik anyuka megtapasztalja mindezt, és számtalan formája lehet.

Egyeseknél erőteljesebbek a problémák, míg másoknál a tünetek sokkal enyhébbek.

Többnyire az adott személy szomorúságot, magányt érez, nehezebben tud kötődést kialakítani a kisbabájával, és emiatt bűntudata is támad.

Sokan nem merik beismerni a problémát, pedig fontos lenne, hiszen amennyiben nem kezeled a depressziót, az idővel a gyermek és anya kapcsolatra is komoly hatással van.

 

Klinikai depresszió

Reggelente úgy érzed, nincs erőd kimászni az ágyból? Hiába szerettél egykor együtt lógni a barátaiddal, mostanában nem érzed jól magad mások társaságában? Egykor szórakoztató dolgok most már hidegen hagynak téged, és üresnek érzed magad? Ha ez már tart egy ideje nálad, akkor nagy az esélye annak, hogy klinikai depresszióval küzdesz!

Ez a depresszió egyik leggyakoribb formája, szakértők szerint pedig mindenkinek egy kicsit másfélék a tünetei.

Általánosságban az adott személy elveszíti érdeklődését kedvenc hobbija iránt, nehezen tud koncentrálni, megváltozik az étvágya és a súlya, fájdalmakat érez (amelyeknek láthatóan nincs fizikai kiváltójuk), és sok esetben önmagukat is bántalmazni kezdik, akár fizikailag.

Ha úgy érzed, te is ezzel küzdesz, azonnal keress fel egy szakértőt, aki segíthet a problémádban. Hidd el, nem vagy egyedül, de segítség nélkül nehéz a klinikai depressziót legyőzni!

 

VIDEO 6 dolog amit soha ne érints meg más házában

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!