Manapság elég nagy hangsúly kertült a környezetkímélő megoldásokra, a fenntartható és tudatos életmódra, az egészséges táplálkozásra, a pazarlás elkerülésére és egy zöldebb, tisztább, környezetbarátabb jövő megvalósítására. A tudatosság és a környezetvédelem mindannyiunk érdeke, melyet nem csupán saját szervezetünk és környezetünk hálál meg nekünk, hanem később, a felnövekvő generáció, és egyszer majd bolygónk is megköszöni.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Ha szeretnél zöldebb otthont, mindemellett pedig elindulnál az egészséges életmód útján, mutatunk néhány fenntartható és okos megoldást, melyekkel már az elejétől sokat tehetsz saját egészségedért és a természet megóvásáért.
Rengeteg statisztikát és cikket lehet olvasni, melyek mind-mind a környezetszennyezésről, a műanyagok felhalmozásáról és a körülöttünk lévő élővilág károsításáról szólnak. Bele sem tudunk gondolni, mennyi káros anyagot szabadítunk fel, mi, emberek, és milyen mértékben járulunk hozzá bolygónk pusztulásához.
Az ugyanis, hogy a Föld egy részét elönti a szemét, hogy az óceánokban állatok pusztulnak el a sok hulladék miatt, hogy az ózonréteg folyamatosan vékonyodik, vagy éppen ennyi betegség üti fel a fejét, sajnos csakis nekünk, embereknek köszönhető.
Szerencsére napjainkban már nagyon sokan igyekeznek tenni a helyzet ellen, hiszen felismerik, mekkora pusztítást okozunk (vagy okozhatunk a jövőben), ezért zöldebb megoldások felé kezdenek el nyitni, ami nagyon jó irány. Sokan azonban, annak ellenére, hogy érzik a késztetést a tudatosabb megoldások alkalmazására és a környezet megóvására, nem tudják, hol kezdjenek neki a feladatnak.
Nekik szeretnénk most kicsit segíteni, hiszen, lehet, hogy mind csak egy-egy porszemek vagyunk a sivatagban, együttes erővel igenis sokat tehetünk egy egészségesebb és tisztább világért.
1. Hulladékgyűjtés fenntartható módon
Biztosan te is aktívan szelektálsz otthon, és jól meggondolod, mit dobj a szelektív hulladéktartályokba, de mi a helyzet a zöldhulladékkal? Ha eddig az összegereblyézett faleveleket vagy a megmaradt almahéjat a kommunális kukába dobtad, rosszul tetted. A kerti zöldhulladékra gyűjtsd speciális zsákokba a sok levelet, levágott füvet stb., melyet aztán a szolgáltató elvisz a házatok elől.
Komposztálással nagyon sokat segíthetsz a természetnek, hiszen az elpusztult növényi részek (pl. ide tartozik az almahéj is) lebomlásával folyamatos és egyenlő tápanyagpótlást biztosítasz a természetnek, és persze nem kerül annyi hulladék a kukába sem.
Jó tudni, hogy attól, hogy valami műanyagból vagy papírból készült, még nem jelenti azt, hogy egyenesen a sárga vagy a kék kukában a helye. A szennyezett, koszos vagy ételmaradékokat tartalmazó szemeteket nem szabad a szelektív kukákba dobni. Ugyanez igaz az elemekre, akkukra, veszélyes hulladékokra, melyeknek a kijelölt leadókban és telepeken van a helyük.
