Tízből kilenc óvodás szeret rajzolni. A legtöbb anyuka minden délután színes alkotásokkal a kezében viszi haza csemetéjét a közösségből, melyeket sokan aztán évekig őrizgetnek. A gyermekrajzok a másolással kezdődnek, majd a kicsik elsajátítják a főbb vonalakat, megismerik a színeket. Nagyon hamar észrevehető, hogy mindenkinek kialakul egy saját stílusa. Ez felnőtt korban még jellemzőbb, egyesek profi művészekké válnak, néhányan viszont megmaradnak az óvódás szinten. Bárhogy is alakul, egy családrajz sok mindent kifejezhet egy ember érzelemvilágáról, gondolatairól, emberi kapcsolatairól.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Mit árul el egy felnőttről a családrajza?
A felnőttek által készített családrajzoknál a szakértő általában azt kéri, hogy a kliens minden családtagot valamilyen kedvelt tevékenység közben rajzoljon le. A rajz alapján láthatóvá válik, hogy milyen családi viszonyok között él, ki kihez kapcsolódik, kitől határolódik el.
Felnőttek rajzaiban azt a megfigyelést kell kiemelni, hogy az egészséges, jól működő felnőtt nő többnyire élvezi a rajztémát, ha például anya-gyermek rajzot kell készítenie. A rajzkészsége miatt persze zavarba jöhet, de szívesen rajzolja le saját magát az édesanyjával vagy saját magát a gyermekével, gyermekeivel. Gyakori téma az anyai büszkeség és a gondoskodás. Azonosulási zavart jelezhez, a női identitással és az anyaszereppel való problémaként foghatóak fel az elvont, elkerülő rajzi válaszok: ha pálcikaember, absztrakciók és szimbólumok kerülnek a papírra.
Egy másik lehetőség, hogy a munkahelyi környezetben kell lerajzolnia magát az illetőnek. Az elkészült rajz megmutatja, hogyan észleli a felnőtt saját magát, társas környezetét, és milyen a munkahelyi elvárásokhoz és a munkához való viszonya. Nagyon fontos, hogy hányadikként rajzolja le magát a vizsgált személy (ez mutatja, hogy milyen hierarchia él a fejében), melyik alakon radíroz, javít valamit, mi van a rajz spontán figyelmi fókuszában.
Újabban létezik egy módszer, amely szintén a felnőtt emberek lelki világának megismerésére helyezi a hangsúlyt, ez pedig az emberpár rajz. A vizsgálathoz 18 féle színt használhat az illető, instrukcióként pedig csak annyit kap, hogy „Rajzoljon egy emberpárt és használja a színeket”. Ebben az esetben előfordul, hogy valaki csak arcot rajzol vagy egy fél testet és nem teljes emberalakot. Ez arra utal, hogy a személy szeretné elkerülni, hogy megmutassa igazi önmagát, vagy konfliktust ébreszt benne az adott rajzi téma. Egyes rajzokban az is megfigyelhető, hogy a vizsgált személy bekeretezi vagy körberajzolja a párt, illetve egy vagy több szívet is rajzol hozzá, ami a párkapcsolati témába történő, erős érzelmi kapcsolódást mutathatja.
