VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Készíts neki tízórait
Minden, amit készen veszünk, érthető módon drágább, mint amit mi magunk készítünk. Ráadásul, ha a gyermekednek minden nap adsz párszáz forintot, akkor a spórolás és a kontrollálás lehetőségét is elveszíted, elvégre egyáltalán nem biztos, hogy zöldségekkel megpakolt szendvicset fog tízóraizni.
Nem arról van szó, hogy nem érdemel ennyi bizalmat, de sokkal jobb, ha együtt mentek vásárolni, majd közösen kiválasztjátok, mit enne szívesen a héten. Így nem érzi magát kizárva a kérdés alól, és te is spórolhatsz a kiadásokon.
Menza, vagy étkezés otthon?
A másik fontos kérdés a tízórai mellett a napi főétkezés. Egész napos iskolában sajnos rá vannak kényszerítve a gyermekek a menzára, de egyébként van mód arra, hogy a csemete otthon étkezzen – ezzel az eshetőséggel mindenképpen célszerű élnetek, ha egyébként is főzöl.
Értelemszerűen ez a legolcsóbb megoldás, ellenben nem feltétlenül kell kizárni az iskolai étkezdét sem a lehetőségek közül, hiszen nem minden konyhán főznek egészségtelenül és méregdrágán.
Gondold át a szállás kérdését
Ha nagyobb gyermeked van, akkor át kell gondolnod azt is, hol a legkényelmesebb és legolcsóbb elszállásolni. Ha a városotokban jár iskolába, akkor nem kérdés, hogy otthon a helye, viszont ha utaznia kell, akkor felmerül az albérlet és a kollégium lehetősége.
Anyagi szempontból mindig jobb a kollégium, ám nem feltétlenül van alkalom rá, hogy bekerüljön a szűkös listára. Amennyiben a napi szintű bejárás sem éri meg jobban, mindenképpen gyűjtsetek néhány társat egy albérletbe, így az összes költség megoszlik majd a fiatalok között.
Szükséges a bérlet?
Sok szülőnek megnyugvást jelent, amikor a gyermekét reggel a ház előtt felteszi a helyi járatra, délután pedig leveszi róla. Ugyanakkor ennek a bérletnek is sokszor elég magas ára van, és egyáltalán nem biztos, hogy a befektetés megtérül.
Elvégre egy nagyobbacska gyermek már ismeri a közlekedési szabályokat, és haza is talál – főleg, ha a szomszéd lurkóval sétálgathat. Gondolod végig ezt a kérdést is, mert néha olcsóbban kijöhetsz akkor, ha te viszed iskolába a gyermeket, és onnan mész dolgozni, vagy éppen bevásárolni.
Zsebpénzkérdés
A gyermeknek minél előbb el kell kezdeni zsebpénzt adni, hogy megtanuljon bánni ezzel a fontos eszközzel. Ez persze szülőként is komoly kiadás lehet, úgyhogy bőven elég, ha csak 100-200 forintot adsz alkalmanként, és azt is valamihez kötöd.
Pl. együtt dobjátok be a perselybe, amiből azt a kicsinek vesztek egy egyébként is szükséges, de hasznos holmit. Így a gyermeked is látja a pénz értékét, és te sem érzed úgy, hogy hiábavaló dolgokra költi el a forintjait.
Próbáljatok meg félretenni!
Egyáltalán nem könnyű félretenni a sok apróság mellett, éppen ezért nem véletlen, hogy a legtöbb osztályban havonta szedik a költenivalót, amit majd többek között osztálykirándulásra is lehet szánni.
Sok kicsi sokra megy, idővel abból is szép összeg jöhet össze, ha csak az aprót teszitek félre…
Hagyd dolgozni!
Gyakran a szülőknek bűntudatuk van, ha csemetéjük diákmunkára jelentkezik, pedig egyáltalán nem gond, ha idő előtt belekóstol a nagybetűs életbe, miközben új barátokat és ismereteket szerez. Ráadásul az így szerzett gyakorlat még előnyére válhat a későbbiekben, sőt, az is garantált, hogy másként fog a pénzre tekinteni, ha ő maga dolgozik meg minden egyes forintért.
Úgyhogy lebeszélés helyett inkább bátorítsd, hogy a ténylegesen felesleges szabadidejében ő is dolgozzon valamit. Érdeklődj az ismerősöknél, elvégre a gyümölcsszedésért, fűnyírásért, takarításért, bevásárlásért sokan szívesen adnak párszáz forintot.