Minden évszakváltozás szó szerint megváltoztatja a testünk kémiáját, így a tavasz is hat ránk: a hormonrendszerünk egy kicsit átalakul a napsütés, a meleg és a hosszabbodó nappalok, rövidülő éjszakák hatására. Ennek eredménye lehet a tavaszi fáradtság, de az is, hogy végre kilépünk a téli álomból, és újra energiával teli vesszük be a világot, ahogy kisüt a nap, és kinyílnak a virágok. De hogyan hat pontosan a tavasz eljövetele a szervezetünkre?
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
1/4 Megváltozik a hormontermelésünk
Ahogyan a napsütéses órák száma megnövekedik, a test hormonháztartása megváltozik. A melatonin nevű hormon termelése növekedhet meg, ami a belső cirkadián ritmust, azaz a biológiai óránkat is irányítja. A melatonin hatással van egyéb hormonok működésére, stimulálja azokat, ami jobb kedvet okozhat.
Az egyik ilyen hormon például, amelynek termelésébe a melatonin is beleszól, az a boldogsághormon oxitocin, ami a közösségi kapcsolatainkra is hat. Emellett egy másik boldogsághormon, a dopamin termelődése is megnövekedhet, ami a motivációért felelős, valamint a szerotoniné is, ami viszont a hangulatszabályozásba szól bele.