8 táplálkozási tényező, ami gyomorégést okozhat

8 táplálkozási tényező, ami gyomorégést okozhat

Címlap / Életmód / Táplálkozás / 8 táplálkozási tényező, ami gyomorégést okozhat

„Ha ezt megeszem, vajon megint égni fog a gyomrom?” – teheted föl magadnak a kérdést egy-egy étkezés előtt. Cikkünk elolvasását követően viszont nem kell gondolkodnod ezen, hiszen jó előre tisztában lehetsz a válasszal, és megelőzheted a bajt!

Mi az a gyomorégés?

Kellemetlen, égő, maró érzés, amely a gyomorból kiindulva a mellkason át a torokig „támad”. Oka, hogy a gyomorsav a nyelőcső alsó izomgyűrűjének gyengesége miatt visszaáramlik.
Krónikus probléma esetén reflux betegségről beszélhetünk, ami orvosi kezelést igényel, ám a legtöbb ember akut módon, tehát alkalomszerűen, bizonyos táplálkozási minták követésekor tapasztalja. 

Túlevés

Az első dolog, amit a gyomorégés jelentkezésekor érdemes végiggondolnod, nem az, hogy vajon mi „nem tetszik” a szervezetednek.
Az esetek túlnyomó többségében ugyanis a túl nagy mennyiségű étel bevitele okozza a bajt, hiszen a teletömött gyomor tetején lévő izomgyűrű egyszerű fizikai törvényszerűség miatt képtelen rendesen zárni. Teljesen mindegy, mennyire egészséges vagy milyen guszta fogásról van szó, mértéket kell tartanod!

„Gyorsan bekapok valamit!”

Gyakran eszel sietve? Meglesz a böjtje, meg a kutyafuttában bedobott falatok többszörösen megbosszulják magukat.
Kutatások bizonyítják, hogy a reflux betegség jelentősen gyakoribb azoknak a körében, akik rohanó tempóban élnek, és étkezési szokásaikat teljes mértékben a munkájuknak rendelik alá. Ülj le, s egyél szépen, nyugodtan! Meglátod, jobban is esik majd.

Zsíros fogások

A zsírban gazdag ételek tovább maradnak a gyomorban. Márpedig minél tovább marad ott valami, annál valószínűbb, hogy hasi diszkomfortérzetet eredményez.
A nagy adagok súlyosbítják a helyzetet, tehát alaposan gondold át, tényleg kell-e neked az óriási csirkeszárny-kosár és sült krumpli a gyorsétteremben!

Savas ételek

A paradicsom tartalmú élelmiszerek, úgymint a tésztaszószok és a csipsz mellé ajánlott mártások, illetve a citrusfélék, például a citrom, a narancs és a grépfrút gyomorégést válthatnak ki az arra érzékenyeknél – főleg, ha éhgyomorra fogyasztod őket.
Az ecettel ugyanez a helyzet: amennyiben tudod, hogy „gyomorégős” vagy, cseréld inkább növényi olajra az öntetet!

Szénsavas üdítők

Amennyi szénsavat lenyelsz, annyinak kell távoznia a szervezetedből – alul vagy felül. Mielőtt elkezdenél gondolkodni rajta, melyik alternatíva kellemetlenebb, szólunk: ha ezzel a gázzal fújod föl a gyomrod, a nyelőcső alsó záróizma ugyancsak lehetetlen feladat elé kerül.
És ahol a szénsav kifér, ott bizony szabadon áramlik a maró gyomorsav is. Napi egy pohár light kólával érdemes beérni!

Koffein

A kávé és a tea összetevőinél fogva fokozza a savtermelést, túlzott bevitel esetén túltengést okozva. A kóla pedig duplán rossz, mivel szénsavat is tartalmaz.
Egészséges szív és emésztőrendszer esetén napi 2 csésze kávétól nem lehet bajod, ám ha tüneteket tapasztalsz, érdemes 1-re csökkentened az adagot, illetve zöld teával helyettesíteni.

Csokoládé

A csoki a kávéhoz hasonló serkentő anyagot rejt, ami ugyancsak gyomorégéshez vezethet. Szó sincs azonban arról, hogy teljesen le kellene mondanod a kényeztető édességről: csupán célszerű figyelned az ésszerű adagolást, illetve azt, hogy mivel fogyasztod.
Zsírban gazdag ételsort követően ugyanis valószínűbb, hogy jelentkezik a kellemetlen panasz, ha csokit rágcsálsz desszertnek.

Fűszeres ételek

Minél csípősebb, annál jobb? Igazi tragédiának tűnhet, ha az ízlelőbimbóid imádják a tüzes ízeket, a gyomrod viszont kevésbé díjazza őket. A legtöbben a hagymafélékre, a borsra és a csípős paprikára reagálnak érzékenyen, míg másoknál a csemege fűszerpaprika is kínokhoz vezet. Nincs mese, csak tapasztalás útján jöhetsz rá, mi való neked.
Ha heti rendszerességgel, esetleg annál többször jelentkezik nálad gyomorégés, mindenképpen keresd föl a háziorvosod, aki a megfelelő szakrendelésre adott beutalóval kivizsgálást kezdeményez majd. A kezeletlen reflux ugyanis gyomorfekélyhez és a fogak romlásához vezethet.

VIDEO Ezek a szerencsehónapjaid 2024-ben

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!