Így fog sikerülni végleg letenni a cigit

Így fog sikerülni végleg letenni a cigit

Címlap / Életmód / Egészség / Így fog sikerülni végleg letenni a cigit

2014-ben tényleg le akarsz szokni a dohányzásról, de az újévi fogadalmat már egy nehéz pillanatban bebuktad? Messze nincs minden veszve, hiszen bármikor dönthetsz úgy, hogy ez a szál az utolsó! Néhány egyszerű tanács megfogadásával igencsak megkönnyítheted a dolgod.

Ne diétázz!

Ha egyszerre vonod meg magadtól a kedvenc ételeidet, és még a dohányzásról is próbálsz leszokni, több frontról is kínzó hiányérzet veszélyének teszed ki a lelkedet. Tény, hogy a cigi letevésekor, s azután is érdemes minél több zöldséget, gyümölcsöt, illetve zsírszegény tejterméket fogyasztanod, az étrended azonban ne korlátozódjon kizárólag ezekre!
Nem zsíros húsok választására biztatunk, csak arra, hogy egyszerre egy lemondás bőven elég az életedben.

Sétálj minél többet!

A fizikai aktivitás bizonyítottan segít visszaszorítani a nikotinéhséget. Ezt az összefüggést akár közvetlen módon is alkalmazhatod: amikor legközelebb úrrá lesz rajtad a vágy, hogy rágyújts, menj inkább sétálni!
Persze, kedvedtől és erőnlétedtől függően akár kocoghatsz, kerékpározhatsz vagy úszhatsz is. A lényeg, hogy valamilyen neked tetsző, különösebb lelki rákészülést nem igénylő sportot válassz, amit bárhol és bármikor gyakorolhatsz.

Ne add fel!

A dohányzásról való leszokás során gyakori és természetes a visszaesés. Ezzel nyilván nem azt akarjuk mondani, hogy gyújts rá, mert úgyis mindegy, hanem éppen az ellenkezőjét!
Olyannyira nem mindegy ugyanis, hogy ha már végképp nem bírod tovább, és bűnbe esel, érdemes újra és újra felállni. Már az is óriási eredmény, ha csökkented az adagot, mert egyre közelebb kerülsz a teljes füstmentesség felé!

Takaríts kívül is!

A cigi letevése óriási belső takarítást jelent, ami tudati és testi szinten egyaránt végbemegy. Az „ami belül, az kívül” kölcsönhatás elvét támogatva célszerű eltüntetned a dohányzásra utaló kellékeket a lakásból.
A hamutartókat, a dugi dohányraktárakat és a légfrissítőket is. A kárpitokat, függönyöket pedig ne felejtsd el kitisztít(tat)ni, hogy örökre megszabadulj a kellemetlen szagoktól! (Akkor is ott vannak, ha nem érzed őket, mert annyira megszoktad…)

Ne piálj!

Bizonyos cselekvések automatikus rágyújtásra ösztönözhetnek. Az alkoholfogyasztás sokak számára pont ilyen, mert a pohár mellé egyszerűen hiányzik a bűzrudacska a kézben.
Bulizás alkalmával próbálj minél kisebb szesztartalmú italokra vagy üdítőkre voksolni a megszokott piád helyett – csak akkor rendeld, amit egyébként, ha biztos vagy benne, hogy utána sem veszíted el a fejedet!

Vezesd le a stresszt!

A dohányzás melletti egyik leggyakoribb érv, hogy a cigarettázás rítusa segít levezetni a stresszt – mintha a füst kifújásakor valami más is távozna belőled, ami mérgezett. Persze, erre léteznek egészségesebb és hatékonyabb alternatívák: mi a jógát és a masszázst javasolnánk.
Ezek az élvezetes tevékenységek utólag elég szánalmas színben fogják feltüntetni a jó öreg pöfékelést, mint a megnyugvás forrását…

Ne csináld egyedül!

Nikotinfüggőként biztosan vannak olyan sorstársaid, akik ugyancsak szeretnének ettől a káros szenvedélytől megszabadulni. A családtagok, barátok vagy kollégák közül valaki a segítségedre lehet abban, hogy támogassátok egymást a legnehezebb időszakokban.
A leszokási folyamat természetes részét jelentik a mélypontok, amikor már úgy érzed: cigi nélkül végképp nem bírod. Ekkor jól jöhet, ha van melletted valaki, aki meggyőzően rávágja, hogy dehogynem.
Amennyiben már nagyon sok eredménytelen próbálkozáson vagy túl, nyugodtan kérj szakértői segítséget. Először a háziorvosodhoz kell fordulnod, aki várhatóan elküld a megfelelő addiktológiai vagy pszichológiai szakrendelésre.

VIDEO Így készíts pár perc alatt merész, füstös szemsminket

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!