5 mondat a motivációs leveledben, ami miatt nem fognak behívni az állásinterjúra

5 mondat a motivációs leveledben, ami miatt nem fognak behívni az állásinterjúra

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / 5 mondat a motivációs leveledben, ami miatt nem fognak behívni az állásinterjúra

Ma már a legtöbb cég kér motivációs vagy kísérő levelet az önéletrajz mellé, és a HR-esek szerint akkor sem hátrány, ha küldesz egyet, ha nem is kértek. A néhány sor, ami ebben a levélben szerepel, akár meg is nyerheti neked álmaid állását – de egyetlen mondata miatt is félresöpörhetik az önéletrajzodat.

1. „1982-ben születtem Sátoraljaújhelyen, a szabadidőmben egy kórusban énekelek.”

Amikor az 1950-es években a nyugati munkáltatók először kezdtek kísérőlevelet kérni a munkára jelentkezőktől, még ez számított szinte az egyetlen lehetőségnek, hogy a személyes találkozás előtt bármit is megtudjanak a jelöltről. Manapság azonban biztos lehetsz benne, hogy ha szakmailag számításba jössz, és leendő munkáltatódnak a személyed is fontos, meg fogja nézni a közösségi oldalaidat, rákeres a blogodra vagy a LinkedIn profilodra. Éppen ezért bemutatkozásra használni a motivációs levelet elég nagy hibának számít: szorítkozz inkább azokra a tényekre, amelyek a munkához kötődnek, és amik miatt kiváló alkalmazottat nyerne veled a cég.

5 mondat a motivációs leveledben, ami miatt nem fognak behívni az állásinterjúraKép forrása: alebloshka/depositphotos.com

2. „Szeretem a kihívásokat és gyorsan tanulok.”

Egy motivációs levél mindössze néhány sorból áll, ne pazarold ezt arra, hogy üres közhelyeket puffogtatsz el, amelyek semmit nem mondanak, és amelyek 30 másik levélben is szóról szóra így fognak szerepelni. Írd inkább azt, hogy már a korábbi munkahelyeden is rád bízták a legproblémásabb ügyfeleket, mert jól tudod kezelni őket, és 3 hónap után már rád bízták, hogy betanítsd az új kollégának a céges szerver használatát, mert gyorsan elsajátítottad az új képességet.

3. „Szívesen dolgoznék egy fiatalos, lendületes csapatban.”

Igaz, hogy a legtöbb munkáltató is ilyen közhelyeket lő el az álláshirdetéseiben, de ez még nem jelenti azt, hogy neked is ezt kellene tükröznöd.

Mutasd meg a leveledben, hogy elvégezted a házi feladatot, és alaposan utánajártál a cégnek!

Írd inkább azt, hogy mindig is vonzott a svéd vállalati kultúra, ezért szívesen dolgoznál egy ilyen tulajdonú cég leányvállalatának, vagy hogy sportolóként személyesen is érdekelnek a technikai felszerelések, ezért remek értékesítőjük lenne belőled. Írj valami olyat, ami ehhez és csakis ehhez a vállalathoz köthető!

4. „Korábbi munkahelyemen is hozzájárultam a csapatom szakmai sikereihez.”

Senki nem szereti a hencegőket, de a motivációs levél nem is az a felület, ahol szerénykedni kellene. Ebben a néhány sorban azt kell megmutatnod, hogy igazi rocksztár vagy a szakmád területén, és hogy mindenki szerencsésnek mondhatja magát, akinek a cégéhez te beteszed a lábadat! Persze, nem azt javasoljuk, hogy egy, a csoportod által elért sikert a sajátodénak állíts be, de az általánosságok helyett beszélj inkább a saját, konkrét szerepedről, mondd el azt, amivel te személyesen hozzájárultál a sikerhez, vagy mutass be röviden egy történetet, amit te oldottál meg!

5. „… 3 év után egy leépítés/munkahelyi konfliktus/félreértés miatt jöttem el innen.”

Mindenki szakmai életében vannak bukások, ezt teljesen fölösleges is lenne tagadni, de magyarázni sem kell őket. Ha leendő munkáltatód kíváncsi is az okokra, akkor azokra majd rákérdez a személyes találkozón, de erre az esetre is jobb egy politikailag korrekt és tömör válasszal készülni, mint hogy hosszasan magyarázni kezdenéd, hogy melyik kollégáddal nem bírtátok egymást, hogy a korábbi főnököd egy fafej volt, vagy hogy milyen magánéletbeli válság miatt költöztél el, és keresel most másik munkahelyet.

Ezek a helyzetek nem csak a te önbizalmadat törik le, de a munkáltatód számára is azt az üzenetet keltik, hogy te még mindig a múltban élsz, és a múlt sérelmeit piszkálod, ahelyett, hogy jövőbeli szakmai sikereidre koncentrálnál minden energiáddal.

VIDEO Üde tavaszi barackos smink

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!