Ma már tudományosan is vizsgálják a meditáció pszichés és fizikai hatásait, a több éves kutatások pedig egészen meglepő eredményekkel szolgálnak. A meditáció rövid távon megmutatkozó jótékony hatásairól sokat hallhattunk, ha kipróbáljuk, magunk is azonnal meggyőződhetünk róluk.
Kiegyensúlyozottá, nyugodttá tesz, fokozza a vitalitást és javítja az alvás minőségét, miközben az alvásigényt csökkenti.
Fizikai hatását is megmutatja, ha néhány hónapig rendszeresen meditálunk: javul az emésztés, normalizálódik a vérnyomás.
A hosszú évek, akár évtizedek alatt megmutatkozó eredmények is ismertek mostanára: a Kaliforniai Egyetem évekig vizsgálta a meditáció agyszerkezetre gyakorolt hatásait. A kutatás azért volt jelentős, mert bebizonyosodott, hogy az agy képes fizikailag is megváltozni a meditáció hatására.
Korábban megfigyelték, hogy agyunk fiatal felnőtt korunkra eléri maximális tömegét és onnantól folyamatosan visszafordíthatatlanul zsugorodik.
A több éve rendszeresen meditáló emberek fehér és szürkeállománya is lassabban épül le, agykéreg tekervényezettsége erőteljesebben megmutatkozik, ez pedig kognitív képességeik fejlettségére utalhat.
Kutatások kimutatták a meditáció fizikai testre gyakorolt hatását is. A szívkoszorúér-betegségben szenvedők eredményei javulnak a meditáció stresszoldó és relaxáló hatására, de a fájdalomérzetet is jelentősen csökkenti már néhány alkalmas meditálás, 15%-al hatékonyabban, mint a gyógyszerek. A kutatók részben azzal magyarázzák a meditáció hatását, hogy nem csak egy agyterületre fejti ki hatását, hanem a feldolgozás több szintjén mutatkozik meg.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!