A legszórakoztatóbb sci-fi könyvek, amiket el kell olvasnod

A legszórakoztatóbb sci-fi könyvek, amiket el kell olvasnod

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / A legszórakoztatóbb sci-fi könyvek, amiket el kell olvasnod

Tudtátok, hogy a 60-as években, az egyik legjobb sci-fi író valójában nő volt? A sci-firől az átlag ember úgy gondolja, hogy valahol a Star Wars mentén mozog, ám rengeteg fajtája van, ahogy jó pár nagymestere is, akikkel érdemes kicsit foglalkozni…

Mi a sci-fi?

Az angol science fiction kifejezés rövidítést, melynek jelentése eredetileg tudományos írás, de magyarul tudományos-fantasztikus a helyes megnevezés. Egy történet, spekulatív formában. Formái a következők, a teljesség igénye nélkül: 

– hard sci-fi, ami szigorúan figyelembe veszi a természettudományos ismereteket
soft sci-fi, ami többnyire utópiákon alapul
steampunk, melynek jellegzetessége, hogy réz, vas tárgyak, gőzgépek, léghajók vannak benne
cyberpunk, amiben robotok, androidok vannak, de van időutazásos, vagy alternatív történelmi sci-fi is

A régi idők

Úgy vélik, az első előfutár a Frankenstein című regény volt, ám abban mindenki egyet ért, hogy csak a XX. században bontakozhatott ki, mivel ekkor kezdődött a nagyfokú tudományos fejlődés.

Korai klasszikus volt Verne, akinek meg volt a korabeli háttértudása ehhez a művajhoz. Meg kell említeni H.G. Wells, Világok harca című regényének rádiójátékát, melyről emberek ezrei hitték el, hogy valóság, és elmenekültek otthonaikból.

Kép forrása: Boris Karloff mint Frankenstein

A magyar modern kor sci-fi-jei

A sci-fi jelentős magyar képviselője volt a Galaktika magazin, 1972 és 1995 között, így bekerült a világ három legnagyobb sci-fi antológiája közé. 1974-ben megkapta az Európa Legjobb Sci-Fi Magazinja díjat.

2004-ben újra indult, és ismét elnyerte ezt a díjat a magazin. Írók közül meg kell említeni Lőrinz L. Lászlót, Nemre Istvánt, és Wayne Chapmant as. Gáspár Andrást.

Isaac Asimov

Orosz származású amerikai író és biokémikus, kivételesen termékeny író volt. Több, mint 500 kötetet és 90 000 levelet írt. Legismertebb műve az Alapítvány-trilógia, de jelentős a Galaktikus Birodalom-sorozat és a Robottörténetek. Paul French álnéven is írt. Nem csak sci-fi író volt, összesen 14 történelemről szóló könyvet is írt.

Számos díjat söpört be, köztük tudományos írói díjat is. 1981-ben aszteroidát neveztek el róla. Ő mondta: ,,Az a szóbeszéd járja mostanság Amerikában, hogy két intelligens faj létezik a Földön: Az emberek és a magyarok.”

Stanislaw Lem

Lengyel sci-fi író, könyvei 41 nyelven jelentek meg, több mint 27 millió példányban keltek el. Bár orvosnak tanult, úgy döntött, nem teszi le a záróvizsgákat, és inkább kutatósegédként dolgozott egy tudományos intézetben, miközben szabadidejében történeteket írt.

1973-ban elnyert az Amerikai Sci-Fi és Fantasy írók Szövetségének tiszteletbeli tagságát, ám ezt visszavonták tőle, kritikája miatt, ami így szólt: ,,bóvli, átgondolatlan, igénytelenül megírt művek, melye szerzőit jobban érdekli a pénzkeresés, mint az ötletek…”

És végül: James Tiptree, Jr.

Kortársai nem csak hogy férfinak gondolták, hanem egyenesen maszkulinistának nevezték. A szerzőnő 1960-as évek végén futott be, egyedi hangvételű sci-fi novelláival. Nagy meglepetést okozott, amikor 1976-ban kiderült, hogy valójában nő, és Alice Sheldonnak hívják.

Írói álnevét egy Tiptree Jam feliratú lekváros üveg címkéjéről vette. Azért választott férfinevet, mert pályafutása során több alkalommal is ő volt egyedül nő a munkatársai között, ami feszélyezte.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!