Ezzel az 5 sikeres diétával a legkönnyebb lefogyni – A hátrányokat is mutatjuk

Ezzel az 5 sikeres diétával a legkönnyebb lefogyni – A hátrányokat is mutatjuk

Címlap / Életmód / Egészség / Ezzel az 5 sikeres diétával a legkönnyebb lefogyni – A hátrányokat is mutatjuk / 2. oldal

Annak, hogy valaki túlsúllyal éli a mindennapjait, nagyon sokféle oka lehet. Nők milliói próbálják folyamatosan újabb és újabb fogyókúrákkal, diétákkal elérni a vágyott célt több-kevesebb sikerrel. Általában azt szeretnénk, ha gyorsan, egy csapásra sikerülne leadni a kilókat, de ez természetesen nem lehetséges, legalábbis egészségesen nem. Íme, az 5 legnépszerűbb diéta előnyei és hátrányai.

#3. Ketogén diéta

Nagyon népszerű étrend mostanság, de kevesen tudják, hogy valójában nem fogyókúra. Eredetileg epilepsziás betegek számára állították össze, hogy a rohamokat meg lehessen előzni. Az étrend alapja az, hogy a bevitt szénhidrátmennyiség nagyon alacsony, ellenben a zsírbevitel igen magas. A diéta eredményeként a test a zsírokból nyer energiát, aminek az a következménye, hogy ketontestek képződnek (éhezéshez hasonló állapot).

Ketogén diéta
Lilechka75/istockphoto.com

Pro: Segítheti a fogyást ez a típusú étrend. Akár évekig is tolerálja a szervezet.

Kontra: Hosszú távon károkat okozhat. Inzulinrezisztenciához, 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet, de szív- és érrendszeri problémák is kialakulhatnak a hatására. Növekszik a sztrók, a trombózis, az infarktus előfordulásának esélye. A szénhidrátmegvonás hatására fáradékony lehetsz, romolhat a memóriád és az agyi kapacitásod is. Még a hormonális egyensúlyod is felborulhat. A magas zsírfogyasztás miatt a fel nem használt zsír lerakódik. Hatására a bőröd zsírosabb lehet, a belső szerveid köré zsír rakódhat, ami hosszú távon károkat okozhat. 

#4. Vércukor-inzulin alapú diéta

Ezt a diétát orvosi ellenőrzés mellett lehet elkezdeni, és végig szükség van a kontrollra. Eredetileg túlsúllyal küzdő cukorbetegek számára fejlesztették ki, de mindenki számára hatásos lehet, hiszen alapvető igazságokat vesz alapul. A diéta alapelve, hogy az inzulin szintjét alacsonyan kell tartani, így a glukanon nevű hormon (ellentétesen működik, mint az inzulin) zsírégető hatást fejt ki. Ez akkor működik, ha naponta háromszor étkezel (az orvos által előírt módon), az étkezések között pedig 4-6 óra telik el.

Az étkezések közti időben semmit sem szabad enni, még gyümölcsöt sem, illetve tilos az alkohol és a rostos levek fogyasztása is. Több fajtája létezik, mindegyiknél speciális fehérjeshake-eket is fogyasztani kell, legalábbis a diéta elején, vagy a shake fehérje- és szénhidráttartalmának megfelelő tápanyagbevitel javasolt. A sok folyadék fogyasztása elengedhetetlen. Magas fehérjetartalmú és alacsonyabb szénhidrátbevitellel kivitelezhető diéta.

Vércukor-inzulin alapú diéta
Kikagogo/istockphoto.com

Pro: Egészséges étrendre szoktat, és viszonylag könnyen elindul a fogyás. Nem viseli meg a szervezetet és sikerélményt okoz. A fogyás tartós – abban az esetben, ha betartod az utasításokat. Szépen rendben tartható vele a magas vércukorszint.

Kontra: Igazán nincsenek hátrányai. Ha azonban visszaállsz a régi életmódra, akkor visszajönnek a kilók. Az elején költséges, de sok olyan dologra nem fogsz költeni, amelyekre előtte igen. 

#5. A DASH diéta

Eredetileg ez a diéta sem fogyókúrás étrendnek készült, hanem a magas vérnyomás leküzdésére kreálták. Rengeteg gyümölcs, zöldség, teljes kiőrlésű gabona és sovány hús fogyasztását írja elő. Emellett kevés a só, a vörös hús, a hozzáadott cukor és a zsír bevitele.

A DASH diéta adagokra bontja a különböző ételcsoportokat. Például egy átlagos DASH diétában 5 adag zöldséget, 5 adag gyümölcsöt, 7 adag egészséges szénhidrátot fogyaszt, valamint 2 adag alacsony zsírtartalmú tejterméket és napi 2 vagy kevesebb adag sovány húst. Ezeken kívül heti kétszer megengedettek a diófélék és a magvak.

DASH diéta
MariaRaz/istockphoto.com

Pro: Segíti a fogyást és a vérnyomást is csökkenti. Segíthet a depresszióval küzdőknek megbirkózni a tünetekkel, valamint egyes kutatások szerint csökkentheti az emlő- és vastagbélrák kockázatát.

Kontra: Igazán nincsenek hátrányai. 

Tudnod kell, hogy minden esetben a diéta személyre szabott kell, hogy legyen. Lehet, hogy amivel a barátnőd fogyott, neked nem jön be, és egy deka sem megy majd le azzal az étrenddel. Ha komolyan akarod csinálni, menj el orvoshoz, méresd fel az egészségi állapotod, és kérd dietetikus tanácsát. A mozgást pedig iktasd be a javasolt étrend mellé, hiszen csak úgy lehet igazán eredményes a fogyás. Mindenképp légy tudatos, és hallgass a tested jelzéseire!

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!

Oldalak: 1 2

»