Így kerülheted el, hogy folyton veszekedj

Így kerülheted el, hogy folyton veszekedj

Címlap / Szerelem / Párkapcsolat / Így kerülheted el, hogy folyton veszekedj

Nem oldja meg a konfliktusokat, inkább kárt tesz azokban, akik elszenvedik, akár nyertesen, akár vesztesen kerülnek ki belőle. Mennyire ártalmas, és mit tehetünk ellene, romboló következményeit hogyan enyhíthetjük?

Falak

A veszekedéssel falakat építesz magad köré. Megromlik a kapcsolatod azzal a személlyel, akivel veszekszel, de másokkal is, akik a jelenben, sőt, a múltban és a jövőben a veszekedés körülményeire emlékeztetnek. Változik a hozzáállásod azokhoz dolgokhoz, amelyek szintén a konfliktust juttatják eszedbe.
A veszekedés elszigetel a kapcsolatoktól. Megváltozik a hangulatod és a viselkedésed, amikor valakivel találkozol, mert tudat alatt múltbeli nézeteltérések emlékét hordozod. Merev és körülhatárolt leszel, és emiatt a többi kapcsolatodat sem tudod szeretettel és odaadással ápolni.

Játszmák

Öntudatlanul védekezni kezdesz a jövőbeli tapasztalatok ellen, mert el akarod kerülni a konfliktusokat. Játszmákba bonyolódhatsz. A egyik félből szülő, a másikból gyerek lesz. Mindketten, illetve mindnyájan elveszítitek az önállóságotokat, mert függő helyzetbe kerültök egymástól.
Ez hatalmi harcokat indít el, újabb veszekedések helyzetét teremti meg. Többé már nem lesztek egyenlők, ezért nem tudtok egyenrangú félként, nyugodtan, a szavaitokért felelősséget vállalva beszélgetni egymással.

Önismeret

Tegyél szert önismeretre! Tudatosítsd magadban erősségeidet és gyengeségeidet. Több van benned, mint hinnéd, tehát fejleszd az önbizalmadat, de fogadd el a korlátaidat is. Merj új dolgokba kezdeni, új emberekkel megismerkedni. Fogadd el, hogy az ismeretségek nem mindig alakulnak át mély kapcsolattá.
Minden kapcsolat és helyzet hoz magával tanulnivalókat. Kínzó emlékeidre is úgy gondolj, mint leckékre. Fogalmazd meg magadban a tanításukat, és menj az utadon tovább.

Érzések a tudat mélyén

A kellemetlen emlékek rossz érzéseket hagynak maguk után. Annak idején rosszul érezted magad, és azóta ez az érzés hasonló helyzetekben újra és újra, a tudatból vagy a tudatalattiból felbukkanva megjelenik. Ha a múltbeli eseményeket tudatosan és részleteiben felidézed magadban, képekkel és hangokkal együtt, és elképzeled, hogy a végkimenetelét a mai ismereteid és tapasztalataid birtokában másként irányítottad volna, a lelked erőt meríthet ahhoz, hogy lecsillapodjon, és újra megnyíljon.
Próbálj a másik fél szemszögéből, sőt egy harmadik vagy egy negyedik ember szemszögéből is rálátni a szituációra ‒ véleményed és érzéseid változni fognak.

Veszteségek

A veszekedés veszteségeket hoz, amiket másként próbálsz pótolni. Ki vagy mi az, amit elvesztettél, és hogyan kárpótolod magad? Evéssel? A viselkedésed megváltoztatásával? A saját magadról alkotott kép megváltoztatásával, például jelentéktelennek, kiszolgáltatottnak érzed magad tőle?
Gondolataid megváltoztatásával szokásaid is megváltoznak. A rosszak eltűnnek. Szeretteid veszteségei szintén befolyásolhatják a sorsodat. Vedd számba ennek a lehetőségét is. Lehet, hogy egyes helyzetekben hozzád közelálló személyek múltbeli traumái sodornak bele veszekedésekbe.

Folyamatos stresszállapot

A külvilág elvárásai és az önmagunkkal szembeni elvárások, valamint a bizonytalan helyzetek is gerjeszthetnek konfliktusokat. Ilyenkor ösztönösen minden pillanatban menekülni vagy harcolni akarunk.
Olykor van oka a stressznek, például egy vizsgán, de ha tartósan fennáll, és nincs konkrét helyzet, ami előidézhetné, akkor eltorzítja a valóságot, mert a szorongásunk beszűkíti a gondolkozásunkat. Ilyenkor szinte bármelyik pillanatban „robbanunk”, veszekedést kezdeményezhetünk.

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!