Utazásaim során sokszor megdöbbenek azon, hogy a természet milyen elképesztő színekkel és formákkal képes meglepni. Amikor néhány éve Lanzarotén jártam, a vulkanikus talaj és a tűzvörös-fekete sziklák szinte földöntúli látványt nyújtottak – mintha egy másik bolygón lennék.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Hasonlóan meghökkentő látvány fogadta azokat a turistákat, akik a közelmúltban Irán egyik különleges helyére, a Hormuz-szigetre látogattak. A partokat borító vörös esővíz olyan hatást keltett, mintha vér folyt volna végig a homokon.
Mi áll a bizarr jelenség hátterében?
A „véreső” elnevezés mögött nem misztikus erők vagy katasztrófák, esetleg eltitkolt kísérletek állnak, hanem egy jól ismert természeti folyamat. A Brit Meteorológiai Szolgálat szerint ez a ritka jelenség jellemzően akkor fordul elő, amikor az eső nagymennyiségű vörös port vagy részecskét mos ki a levegőből. Hormuz esetében viszont a helyzet egy kicsit más.
A sziget talaja ugyanis különösen gazdag vasban és egyéb ásványi anyagokban. Az esővíz ezeket az oxidált fémeket kimosva hozza létre a hátborzongatóan vörösre színeződő „folyókat”, amelyek látványa egyszerre lenyűgöző és megdöbbentő – mondta a Simon Frasers Egyetem földtudományi professzora, Brent Ward a CBC Newsnak.
A NASA Föld-megfigyelőközpontja szerint Hormuz egy úgynevezett sókupola: a föld mélyéből feltörő ásványok és vulkanikus kőzetek különleges, rétegesnek ható színpalettát alakítottak ki a területen. A szigetet éppen emiatt gyakran nevezik „szivárványszigetnek” vagy „színes szigetnek” is, mivel a vörös mellett sárga, narancssárga és lila árnyalatokat is felfedezhetünk a talajban.