A magyar vállalkozó, aki szenvedélyünkké teszi a teázást

A magyar vállalkozó, aki szenvedélyünkké teszi a teázást

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / A magyar vállalkozó, aki szenvedélyünkké teszi a teázást

A hűvös, téli napokhoz közeledve egyre gyakrabban készítünk egy-egy csésze forró teát, és kortyolgatjuk el, hogy átmelegítsen minket. Bár az élmény így is remek tud lenni, de belegondoltál már abba, hogy mi minden kell ahhoz, hogy egy adag tea a bögrédbe kerüljön, pláne, ha kézműves termékről van szó? A teanevelés világa varázslatos, de mégis kevesen ismerik. Így voltam ezzel én is, amíg szembe nem találkoztam a Kamélia Kerttel.

Alapítója, Varga Marianna Magyarország első teanagykövete, ami már önmagában is izgalmasan hangzik, de sok olyan egyéb információt megtudtam tőle, amelynek köszönhetően mostanra én is egészen másként tekintek a teázásra. Gondoltad volna például, hogy otthon is bátran nevelhetsz teacserjét, de a Kamélia Kertnek köszönhetően még arra is lehetőséged van, hogy különleges módon örökbe fogadj egyet? Erről, a teaszakértő szakmához vezető útról és még sok, a tea világában rejlő érdekességről mesélt nekem Marianna.

Mikor és hogyan alakult ki a teák iránti szereteted?

Egész gyermekkoromban a nagymamámnál töltöttem a szüneteket, és ott mindig rengeteget teáztunk, szóval teás családból jövök. De tudatosan, szakmailag a londoni éveim alatt kezdtem el a teákról tanulni, ahol hat évig egy teakereskedésben dolgoztam.

Milyen utat jártál be addig, amíg hivatalosan is teaszakértő lettél?

A londoni munkahelyemig csak, mint fogyasztó álltam közel a teákhoz. Angliában kezdtem el tanulni arról, hogy milyen növény is a tea, hol termesztik, hogyan dolgozzák fel, szóval a csésze tea mögötti részt Londonban tanultam. A cégnél, ahol dolgoztam, kezdtem el belső továbbképzéseken tanulni, vizsgázni, ott szereztem oklevelet, de azóta nagyon sok tanfolyamot, mesterképzést elvégeztem már, hiszen a tea egy végtelen dolog, nagyon sokoldalú, mindig van mit tanulni, fejlődni.

Magyarország első teanagykövete vagy. Mit jelent ez a gyakorlatban?

Teanagykövetként azt vizsgálom, hogy termeszthető-e a teacserje (Camellia sinensis) Magyarországon, és más európai nagykövetekkel megosztjuk egymással a tapasztalatainkat. Egyrészt a klímaváltozás miatt egyre több mediterrán növény termeszthető már hűvösebb éghajlaton, így Európában is, másrészt a termesztéstechnológia folyamatos fejlődése lehetővé teszi, hogy az eddig nem idevaló növények közül is egyre többet termesszünk sikeresen. Ez azontúl, hogy egy izgalmas projekt, szükségszerű is, mert nem hunyhatunk szemet a globális felmelegedés felett, muszáj alkalmazkodni nekünk, kertészeknek, agrárszakembereknek is a változáshoz ugyanúgy, ahogy a növényvilág is alkalmazkodik.

Mi történik a cserjétől a csészéig? Hogyan készülnek a teáid?

A váci teakertemben próbatermesztés folyik, de már tudtam négyszer szüretelni róla ezen a nyáron. Mindig a legfiatalabb leveleket szedem le, a rügyet a két legfelső levéllel, amit napon fonnyasztok 3-4 órán át, majd wokban sütöm és sodrom őket (ez a kínai zöld tea készítésének is a módja), majd jön a szárítás folyamata. Tehát leginkább zöld tea készül belőle.

Mely elvek a legfontosabbak számodra a teák elkészítése során?

Szeretem megadni az idejét, amikor csak a levelekre figyelek, ahogy kinyílnak a vízben, nézem a vizet, ahogy elszíneződik, szeretem, ha van időm illatolni, többször felönteni, kicsit kiszakadni ezáltal a napi ritmusból. Valamint nagyon szeretek társasággal teázni, szerintem nagyon jól összehozza az embereket egy közös teázás.

Kamélia Kert

Melyik tea a te személyes kedvenced?

Nagyon élvezem a saját teámnak a kóstolgatását, figyelni, tesztelni ahogy változik a szezon alatt. De nyáron mindenféle zöld teát szeretek, ahogy azonban hidegebbre fordul az idő, a testesebb, fermentált teákat kívánom jobban. Most épp a tajvani oolongok a legnagyobb kedvenceim.

Mit kínál a Kamélia Kert mindazoknak, akik ellátogatnak oda?

Egy teakerti sétával fogadom a látogatókat, megnézzük a teacserjéket, ami most szeptember-októberben különösen szép volt, mert virágzott az egész kert! A séta után pedig természetesen meg is kóstoljuk a magyar teát, más európai termesztők teáival együtt. Most az ősszel idelátogatók szerencsések voltak, mert a teavirág teát is megkóstolhatták, ami egy igazi különlegesség.

Kamélia Kert

Milyen lépések kellenek ahhoz, hogy a teázás élménnyé váljon? Milyen teával kapcsolatos programokat szoktál szervezni?

A teázás bármikor lehet élmény, ha egy kicsit odafigyelünk rá, például nem áztatjuk túl a leveleket, nem forrázzuk agyon 100 fokos vízzel…. Ezeket az egyszerű, mégis fontos lépéseket emelem ki a tea workshopjaimon is. Ezen kívül szervezek csapatépítő teakóstolókat cégek részére, de bármilyen rendezvényt fel lehet dobni egy hangulatos teasarok kitelepüléssel.

Mivel motiválnád azokat a fogyasztókat a kézműves teák megvásárlására, akik eddig csak a szupermarketekben kapható nagy márkák kínálataiból válogattak?

Ha egymás után kóstol valaki kézműves teát és egy szupermarketben vásároltat, a minőségbeli különbség számottevő lesz, ezt nem is kell magyarázni. De ezen kívül érdemes tudni, hogy a tömegtermelésben sajnos már nagyon sokszor kell permetezni a teát, hiszen a mennyiség a céljuk, nem tudjuk pontosan mikor szedték, hány évet állt a raktárban, milyen teák lettek összekeverve, és még sorolhatnám. A kézműves teák általában kistermelőktől, családi vállalkozásoktól származnak, tisztábbak, jobb minőségűek.

Kamélia Kert

Mit kell tennünk ahhoz, ha mi magunk is szeretnénk egy saját teacserjét nevelni az otthonunkban?

Lehet lakásban, cserépben is nevelni teacserjét, csak egy világos, nem huzatos helyet kell neki találni. Ha van hely a kiskertben, akkor pedig ki is lehet ültetni. Fontos a locsolás, ott könnyű elrontani: ne legyen soha száraz a földje, de a túlöntözésre is érzékeny.

A honlapodon keresztül örökbefogadni is lehet teacserjéket. Mit jelent ez pontosan?

Akinek nincs lehetősége otthon teacserjét nevelgetni, ő is részese lehet a teaprojektnek úgy, hogy kifizeti az árát, de én nevelem a kertemben (tehát csak jelképesen örökbe fogadja, amit egy szép, névre szóló oklevéllel köszönök meg), és egy év múlva kap egy kóstolócsomagot a magyar teából, vagy egy VIP teakerti sétát. Tehát megkóstolhatja úgy is a magyar teát, hogy leveszem az egész éves munkát a válláról, nem mellesleg pedig ezzel az összeggel segíti a kert fenntartását, a kísérletek folytatását.

Kamélia Kert

Milyen jövőbeli terveid vannak a vállalkozásoddal?

Szeretném minél szélesebb körben megismertetni a teacserjét a fogyasztókkal. Hiszem, ha közelebb hozom magát a növényt az emberekhez, ha értik a hátterét is, többen fognak teázni. És persze minél szebbre szeretném varázsolni a teakertemet.

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!