Ezekre a hormonális változásokra számíthatsz fogyás során

Ezekre a hormonális változásokra számíthatsz fogyás során

Címlap / Életmód / Egészség / Ezekre a hormonális változásokra számíthatsz fogyás során

Mindenféle testi változás hatással van a hormonrendszerünkre. Ez egy roppant érzékeny gépezete testünknek, főleg a nők körében. Nagyon sokrétű, ezért nem elég csak egy oldalról támogatni. Ahhoz, hogy megfelelően működhessen, életünk minden területén az egyensúlyra kell törekednünk.

A nők és a hormonok

A női hisztit mindig a női hormonokkal azonosítják és ez egyébként nem is túlságosan elrugaszkodott a valóságtól. A női hormonális rendszer egy nagyon érzékeny területe szervezetünknek, melyre az időjárástól kezdve, az alvási szokásainkon át, a stresszig, minden hatással van rá. Éppen ezért olyan nehéz egyensúlyban tartani, főleg, ha már az egyszer kibillent. Azonban úgy kell tekinteni rá, mint egy öngyógyító rendszerre, mely képes önmagát újra egyensúlyba hozni, ha megadjuk számára a kellő támogatást. Ezért is hiszek jobban a holisztikus hormonterápiában, mely során nem hormonokkal kezdik meg a kezelést.

Súlyos esetben nyilván indokolt, de sokszor még ekkor is az élettani változások hozzák meg a javulást. A hormonok a vérben keringenek és a testi szövetekből származnak, melyek az energiabevitelben és a tárolásában is szerepet játszanak, beleértve a hasnyálmirigyet, zsírszövetet és bélrendszert is. A hormonok hatással vannak az éhségközpontunkra, egyfajta kémiai hírvivőként funkcionálnak, melyek koordinálják étkezési szokásainkat. Egyes hormonok az éhségérzetünkért felelnek, mások pedig a jóllakottság érzetünkért.

dragonstock/depositphotos.com

Hormonok és a fogyás

Mikor a gyomrunk tele van, csökkenti az étel utáni vágyunkat azzal, hogy kevesebb éhséghormont termel és üzenetet küld az agynak, hogy hagyjuk abba az evést. A jóllakottság hormon evés után kezd el termelődni és 30-60 perc után éri el a csúcspontot. Fogyás során a jóllakottsági hormonok szintje csökken és az éhséghormonoké növekszik. Ezek a változások az éhségérzet tartós növekedéséhez és a teltségérzet csökkenéséhez, kevesebb kalória felhasználásához vezetnek.

A ghrelin, éhség hormonunk felel azért, hogy életben maradjunk. Mikor a gyomor üres, jeleket küld az agynak, hogy együnk. A fogyókúrák során a ghrelin szintje jócskán növekedésnek indul, hiszen így védekezik a test a veszély ellen. Minden fogyókúrára így tekint, hiszen éhezést idéz elő. Minél tartósabb egy diéta, annál jobban növekszik a ghrelin szint, amitől egyre nehezebb lesz tartanunk a kívánt súlyt. Léteznek természetes módszerek, melyek segítségével tovább folytathatod az életmódváltásodat és még a fogyásodat is segítik:

  • Megfelelő mennyiségű alvás segít csökkenteni a ghrelin szintet a testben
  • A fehérjedús táplálkozás szintén segít ezt a hormont kordában tartani
  • A kalóriabevitel változtatásával is segíthetjük optimális keretek között tartani, vagyis egyik nap együnk kevesebbet, másnap többet, így nem lesz kiugróan magas a ghrelin szint
  • Növeljük az izomtömeget, mert nagyobb mennyiségű zsírmentes testtömeghez, vagy izomhoz alacsonyabb ghrelin szint társul
  • Kerüljük a szélsőséges testsúlyingadozást

Hormonális egyensúly = fogyás

Az egészséges fogyás alapja a hormonális egyensúly és fordítva. Mikor elkezdesz EGÉSZSÉGESEN! fogyni, a szervezeteben beáll egy természetes egyensúly, minek hatására a hormonháztartásod is rendeződik. Nem lesz kiugróan magas a ghrelin szinted, de csak akkor, ha gondoskodsz a megfelelő tápanyagbevitelről, hogy a sejtjeid se éhezzenek. A jóllakottság hormon szintje növekszik, mivel már jóval kevesebb kalóriára lesz szükséged, mint korábban, tested kevesebb energiából fogja fenntartani magát. Amikor, viszont úgy érzed, hogy az éhségért felelős hormon szintje újból emelkedik, akkor éheztetés helyett, inkább próbáld pótolni a tápanyagot, máskülönben az egekbe szökik az értéke.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!