Hogyan szokj le az érzelmi evésről?

Hogyan szokj le az érzelmi evésről?

Címlap / Életmód / Táplálkozás / Hogyan szokj le az érzelmi evésről?

Úgy tartják, hogy a problémák megszüntetésének legbiztosabb módja a probléma okának megállapítása és felszámolása.

Azonban amikor a táplálkozásról van szó gyakran nem ismerjük fel, hogy nem azért eszünk mert éhesek vagyunk, hanem az egésznek egyszerű lelki háttere van. Az érzelmi evés egyenes út a súlygyarapodás felé, ráadásul az egészségre is káros hatással van. Az alábbiakban megtudhatod, hogyan küzheted le az érzelmi evést.

A rengeteg táplálkozási tanács közül nehéz megállapítani, mit érdemes betartani és mit nem. Sok ember küzd rossz étkezési szokásokkal és túlsúllyal. A legtöbbször olyan élelmiszereket eszünk, amelyeket pillanatnyi érzelmeink alapján választunk ki, ezek a rossz döntések pedig pecsétet nyomnak egészségi állapotunkra. A sikeres fogyókúra titka, hogy csak akkor és olyan élelmiszereket együnk, amelyekre szervezetünknek valóban szüksége van.

Főként stressz, szomorúság, vagy valamilyen hiányérzet váltja ki az érzelmi evést. Mivel a gyors és kényelmes élelmiszerek (gyorséttermi ételek, édességek, chips-ek) a legkevésbé egészségesek, ezért betegségeknek és elhízásnak tesszük ki magunkat. Az érzelmi evés elkerülhető, ha hajlandók vagyunk néhány egyszerű lépést tenni ennek érdekében.

Íme néhány ötlet, hogyan szoktathatjuk le magunkat az érzelmi étkezésről.


1. Határozd meg az éhségszintedet.

Időnként az éhségérzet segíthet racionalizálni, hogy lelki vagy fizikai szükségünk van az evésre. Ha felismered, mennyire vagy éhes, leküzdhető az érzelmi evés. Ha éhesek vagyunk, együnk, de nem jóllakásig. Ha éhséget érzünk ne nassolni való után nézzünk, hanem együnk meg egy egészséges ételt. A „csak egy pár harapás”-ból akár egész tábla csokoládék, gyümölcsös joghurtok és pisztáciás tasakok tűnhetnek el.

Ezek a rejtett kalóriák pedig mind úszógumiként fognak jelentkezni testünkön, ráadásul azt a tévhitet keltik bennünk, hogy még nem is ettünk normálisan, úgyhogy egy normál adag ételt is megengedünk magunknak. Kitűzött órákban reggelizzünk, ebédeljünk és vacsorázzunk, de kerüljük a „csak egy harapás”-féle nassolásokat.

2. Kezeld a stresszt másképp

Mielőtt a mogyis zacskó után nyúlnánk, gondoljuk végig, milyen más mód van a stressz feloldásának. Például elmehetünk sétálni, vehetünk egy relaxáló fürdőt, hallgathatjuk a zenét vagy beszélgethetünk ismerősünkkel. Összpontosítsuk másra a figyelmünket, és kerüljük a kísértéseket.

3. Ne tarts kísértésbe ejtő élelmiszereket otthon

Nehezebb ellenállni a kísértésnek, mint nem nassolni, ha nincs mit. Ezért az egyik legegyszerűbb és leghatékonyabb módszer, ha eltűntetünk minden egészségtelen kiegészítő élelmiszert a lakásból. Alternatív megoldásként tegyük nehezen hozzáférhető helyekre, például szekrény tetejére – így remélhetőleg nem lesz kedvünk a procedúrához, ami a leszedésével jár.

4. Vezess étkezési naplót

A tudatosságot írással is elérhetjük, az írott szavaknak mindig nagyobb súlyuk van, mint a szóban elmondottaknak. Egy étkezési naplóval pontosan nyomon tudod követni mit és mikor fogyasztasz, így kiábrándulhatsz saját étkezési szokásaidból. Talán számodra sem egyértelmű, mennyi kalóriát gyúrsz magadba egy nap, de a napló nem hazudik.

5. Változtatsd meg az ételhez való viszonyulásodat

Az evés nem örömforrás, nem pótolja a lelkünkben keletkezett űrt. Ez nem azt jelenti, hogy ne örüljünk egy jó babgulyásnak, vagy egy finom pörköltnek, de ne evéssel jutalmazzuk magunkat. Ne az étel körül járjanak a gondolataid, egyszerűen gondold azt, hogy az étel üzemanyag, ami a testünknek szükséges a élethez. Az estét ne párosítsd csokoládéval, a strandot fagylalttal és a mozit pattogatott kukoricával – hisz az élet nem az étel körül forog.

6. Tanulj a hibáidból

Bizonyos helyzetek és körülmények érzelmi evést idéznek elő. Ha már megtapasztaltad, akkor tudatosítsd magadban, hogy hiba volt és legközelebb ugyanarra az érzelmi hatásra ne így reagálj. Ne feledd, az érzelmi evés is egy betegség, amelyről nehéz leszokni, de ha egyszer sikerül és megtapasztaltad a rengeteg pozitív következményét, nem fogod újra kívánni.
 

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!