Hogyan éld túl a karácsonyt, ha hangulatzavarban vagy depresszióban szenvedsz?

Hogyan éld túl a karácsonyt, ha hangulatzavarban vagy depresszióban szenvedsz?

Címlap / Életmód / Egészség / Hogyan éld túl a karácsonyt, ha hangulatzavarban vagy depresszióban szenvedsz?

Sokaknak a december nem az év legboldogabb, legnyugalmasabb időszaka. Inkább a magányé, a szomorúságé. Az depresszióval küzdő emberek alaphangulatát felerősíti ez az ünnep, és vannak, akiknél maga az ünnep okozza a hangulatzavart, vagy a rövidebb, borongósabb napok – ezt nevezik szezonális hangulatzavarnak.

Christmas Blues

Nevével ellentétben nem egy zenei műfaj, hanem egy szezonális, karácsonyhoz köthető rövid, lehangolt lelkiállapot. A karácsonyi készülődés már önmagában komoly stressz forrás, hiszen kötelezettségekkel jár, melyek sok embert inkább fárasztanak.

Ha a gyász folyamata erre az időszakra esik, bizonyos érzések, mint a magány, felerősödnek. A gyász folyamata nem csak haláleset, hanem egy munka, válás, vagy bármely komoly veszteség kapcsán kialakulhat. A sok alkohol fogyasztása sem könnyít, hanem inkább nehezít a helyzeten, adott esetben.

Elvárások

A szezonális téli hangulatzavar és a stressz csak részben felelős az ünnepek időszaka alatt fellépő rossz hangulatért, esetleges összeomlásért. Felelőssé tehető a tökéletességre való túlzott törekvés is.

A reklámok régóta egy idealizált képet sugallnak, és azt, hogy mindez meg is valósítható, csak rajtunk és a pénztárcánkon múlik – tehát mi nem dolgoztunk meg azért, hogy még több pénzünk legyen, nekünk nincs időnk arra, hogy utánajárjunk az ideális ajándéknak, vagy több időt töltsünk családunkkal. Ez pedig szorongáshoz vezet, amit fokoz az, hogy tudjuk, olyan rokont is meg kell látogatnunk, akitől az év többi napján igyekszünk távol tartani magunkat.

A városi legenda

Az emberek nagy többsége úgy gondolja, hogy a karácsonyi és a két ünnep közötti időszakban az öngyilkosságok száma nő. Ez nem így van. Azok az emberek tesznek ilyet, akik már régóta foglalkoznak ezzel a gondolattal, akik valódi, hosszabb ideje tartó depresszióval küzdenek.

Ez a hiedelem egyrészt azért káros, mert bátorítja, ötletet ad a depressziós betegnek arra, hogy erre az időszakra időzítsen, másrészt ez feleslegesen nyomasztja, stresszeli a többi embert. Az év minden napján oda kellene figyelnünk embertársainkra, és segíteni, orvoshoz segíteni a depresszióban szenvedőket.
 

Lelki segély vonalak

Az viszont igaz, hogy az ünnepek alatt és között sokkal több hívás érkezik a lelki segély vonalakra. Ez azt jelenti, hogy az ünnepi hangulat, az ünnep üzleti, megfelelési oldalról való megközelítése, az elmagányosodás, valóban komoly krízishelyzeteket vált ki.

Magyarországon több, regionális lelki segély szolgálat is működik. A lelki segély vonal telefonszáma: 06 (80) 505 505, e-mail és skype segítség: www.sos505.hu

Szomorúság helyett pozitívan!

Olvass! Végre van időd újra olvasni kedvenceidet, vagy épp azokat a könyveket, melyekre kíváncsi voltál.

Sétálj! A mozgás alapvetően javítja a hangulatot. Figyelmedet, saját magányodról elvonja a sok nézelődni való.

Legyen meleg! Ne hagyd kihűlni a lakást. A meleg, komfort és biztonságérzetet ad.

Keress másik magányos embert! Biztosan van a környezetedben olyan ember, aki szintén magányos. Valószínűleg közösségi oldalakon is vannak magányos ismerőseid, akikről nem is tudtad, hogy azok.

VIDEO Így tedd fel helyesen a kontúrt, bronzosítót és pirosítót

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!