VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
A valódi kérdés persze az, hogy akarunk-e tanulni és miért érdemes belevágnunk felnőtt fejjel. A nyár vége és a becsöngetés nemcsak a gyerekek számára nagyszerű lehetőség az újrakezdésre, de szülőként vagy csak egyszerűen felnőttként is remek alkalom a szellemi felfrissülésre.
A felnőttkori tanulás előnyeit kutatások egész sora bizonyítja. Nemzetközi összehasonlításban végzett hazai vizsgálatok alapján kiderült, hogy a felnőttkori tanulás minden formájának (formális, azaz klasszikus iskolapados és nem formális, azaz kötetlen és alternatív) egyértelműen több a pozitív hatása az életminőségre, mint az azzal járó esetleges nehézségek.
Nézzük, melyek ezek, és hogyan tudjuk őket saját fejlődésünk érdekében kihasználni!
- Egyértelmű hozadéka a felnőttkori tanulásnak az új tudás elsajátításával járó szellemi frissesség erősítése. Olyan ez, mintha értékes táplálékot kapna az agyunk, egyfajta vitaminkoktélt, melynek hatására működése könnyebbé, olajozottabbá válik. A neurológiai vizsgálatokból az is kiderül, hogy tanulás alkalmával új szinoptikus kapcsolatok keletkeznek, ezáltal az agy egyes területei jobban aktivizálódnak.
- Ezzel összefüggésben jelentősen növekszik a mentális biztonságérzet is, amely a munkában való helytállásban, magabiztosabb véleményalkotásban, növekvő kezdeményezőkészségben és pozitívabb attitűdben nyilvánul meg.
- Láncreakcióként számolhatunk az önbizalom növekedésével, azaz a magunkról alkotott kép pozitívumainak erősödésével is. Ez egyben azt is jelenti, hogy a megszokottnál jobban tudjuk kezelni a stresszt és bátrabbak leszünk az önérvényesítésben.
- Bár mindez közvetve erősíti társas kapcsolatainkat is, a szociális hálónk már pusztán attól is gazdagabb lesz, hogy a tanulás révén új kapcsolatokra teszünk szert. Minél több mikro-csoporthoz kötődünk valamilyen tevékenység által, annál erősebb lesz a társadalmi beágyazottságunk és annál könnyebben tudunk újabb kapcsolatokat építeni. Itt az is fontos, hogy a tanulás élménye közösségi élmény is, mely összekovácsolja a résztvevőket, akik a képzés után is számíthatnak egymásra, sokszor nem csupán szakmailag.
- Nem elhanyagolható a felnőttkori tanulásnak az egzisztenciális biztonságérzetre való hatása sem. Bár rendszerint anyagi befektetést igényel egy új képzés megkezdése, általában a képzettség által elérhető jövedelem növekszik, tehát közép- és hosszútávon mindenképpen megtérül a költségtérítési díj.
Általánosságban tehát elmondható, hogy a tanulás felnőttkorban is az életminőség és a komfortérzet javulásával jár.