VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Azt hinnénk, hogy az ektogenezis, azaz a testen kívüli, mesterséges méhben fejlődő magzat realitása még tudományos fantasztikum, pedig – ha elég pénze van valakinek – hamarabb valósággá válhat, mint gondolnánk. Tedd fel magadnak a kérdést: ha megtehetnéd, hogy úgy legyen gyereked (vagy gyerekeid) hogy a terhesség és a szülés minden létező kellemetlenségét, kockázatát és az egészségedre, a testedre vagy a karrieredre gyakorolt összes negatív hatását kiküszöbölhetnéd, nem gondolkodnál el rajta? És mindezt természetesen úgy, hogy semmilyen veszély nem fenyegeti emiatt a babát.
Nézzük, hol tart a tudomány ebben a kérdésben. A Cambridge Egyetem kutatói 13 napon keresztül voltak képesek egy petri-csészében életben tartani egy embriót. A Philadelphiai Gyermek kórház kutatói pedig arról számoltak be, hogy bárány magzatokat tartottak életben négy hétig az általuk fejlesztett folyadékkal teli „bio-zsákokban”.
Ha ez a két csúcstechnológia valahol találkozna a közeljövőben, az azt jelentené, hogy képesek lennénk egy emberi petesejtet a megtermékenyítéstől egészen a méhen belüli fejlődés végéig életben tartani „testen kívül”. A Yale Egyetem vezető szülészprofesszora, Carlo Bulletti szerint ez az áttörés már nincs is messze, ő ugyanis azt jósolja, hogy tíz éven belül kifejlesztik a mesterséges méhet. Terve szerint ez egy UV védelemmel ellátott, zselészerű proteinos anyaggal teli üvegkocka lenne.