Természetes, ha egy ízületi vagy izomfájdalommal reumatológushoz fordul egy beteg, ahogyan az is, hogy emésztési zavarok esetén a gasztroenterológiát keressük fel vagy hallásproblémával a fül-orr-gégészetet. Ennek megfelelően az adott szakorvos a szakterületén a legjobbnak ítélt gyógymóddal igyekszik majd enyhíteni a tüneteken. Kérdés, hogy ezzel együtt a kiváltó okokat is megszüntetjük-e?
Fontos lenne tágabb értelemben is fényt deríteni az egyes testi tünetek háttérben megbújó okaira. Mára, az elmúlt évszázadokhoz képest, alapjaiban változott meg az étkezésünk. Ennek van jó és van rossz oldala. Pozitívum, hogy sokkal változatosabban, egészségesebben is étkezhetünk, mint elődeink, ugyanakkor sajnos sokkal több olyan mesterséges anyagokat viszünk be a szervezetünkbe, melyek káros hatással vannak ránk.
A szervezet több beépített szűrőberendezéssel rendelkezik, ilyenek a belek, a vese és a bőr. De a legfontosabb ilyen szervünk a máj, amely megszűri és átalakítja a vérbe kerülő toxinokat. Amikor túl sok méreganyag halmozódik fel, s a máj ezt nem győzi feldolgozni, akkor a toxinfelesleg az egészségügyi panaszok mellett hormonális változásokat is előidéz – írja Dr. Eva Cwynar a Megoldás fáradtság ellen című könyvében. A világhírű endokrinológus arra hívja fel a figyelmet, hogy a test egy összetett rendszer, melyben egy alkatrész meghibásodása mindig összefügg a szerkezet egészének stabilitásával.
Ha a fájdalom akadályoz bennünket a mozgásban, akkor természetszerűleg kevesebbet fogunk mozogni. Ebből következően megváltozik a táplálkozásunk, módosul az anyagcserénk, amely pedig hatással van a belső szerveink működésére. Időre van szüksége a testnek, hogy újra beállítsa az egyensúlyt, s eközben figyelnünk kell az igényeire. Vegyük észre, ha valami rossz hatással van a szervezetünkre és azt is, ha valamire szüksége van. Kezdhetjük ezt a táplálkozással, a testmozgással vagy szellemi feltöltődéssel.
A gyulladás a szervezetben az immunrendszer válasza az idegen betolakodókkal vagy az olyan támadásokkal szemben, melyeket idegennek érzékel. Minél több méreganyagot vagy mesterséges táplálékanyagot viszünk be, annál több gyulladást fogunk előidézni.
Az itt következő kérdőív azonosítja a meglévő jeleket és tüneteket, egyben segítheti az orvost, hogy az emésztőrendszeri betegségek azonosításában a rejtett okokra összpontosítson.
A tesztet a Pillars of G.I. Health egészségügyi központ készítette. A felmérésben az egyes testrészekhez tartozó negatív testi tüneteket kell pontozni, végül összeadni a pontokat.
Pontozás:
- pont: nincs ilyen tünetem, vagy nagyon ritka
- pont: időnként érzem, de nem vészes
- pont: időnként megjelenik és sajnos komoly hatásai vannak
- pont: gyakori velejárója az életemnek, de elviselhető
- pont: megkeseríti az életem
Fej
- fejfájás
- szédülés
- álmatlanság
- ájulásérzet
Fül
- fülviszketés
- fülzúgás vagy hallávesztés
- fülfájás vagy fülfertőzés
- fülfolyás
Szemek
- táskás szem vagy sötétkék karikák a szem körül
- vizenyős és viszkető szem
- feldagadt, vörös vagy nyálkás szemhéj
- ködös látás vagy alagútlátás (rövid és távollátás kizárva)
Orr
- eldugult orr
- folyamatos prüszkölés
- allergiás orrnyálkahártya-gyulladás (rhinitis)
- túlzott váladékkiválasztás