Te is szereted az egyedi kiegészítőket, és örülnél, ha nap mint nap olyan táskát hordhatnál, ami egész biztosan nem jön szembe veled az utcán? Nos, ez a Mittersistersnek köszönhetően idehaza már jó néhány éve lehetséges; alapítója, Mitter Anna Róza ugyanis egy olyan márkát álmodott meg, amely táskakészítő workshopokkal foglalkozik, ahhoz pedig, hogy náluk alkossunk, semmilyen előképzettség, sőt kézügyesség sem kell.
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
Mi adta az ötletet annak idején, hogy megalapítsd a Mittersisterst?
2015-ben elsőként kezdtünk táskakészítő kurzusokat tartani. Amikor megalapítottam a márkát, a workshopok műfaja még egyáltalán nem volt a mindennapok része. Inkább hosszabb tanfolyamok léteztek, a rövidebb, élmény alapú, művészi alkotást alig 1-2 hely kínálta Budapesten, és külföldön sem volt ez még trend.
Engem két dolog motivált, amikor a workshop formátum mellett döntöttem. Egyrészt szerettem volna megélni a szakmámból, ami bőrdíszművesként nagy kihívást jelent egy ilyen kicsi piacon, ezért arra gondoltam, ha teljesen egyedi táskákat kínálok, ami a vendégek stílusát tükrözi, nagyobb eséllyel választhatják a vásárlók az én táskáimat.
Másrészt az egyetemi éveim alatt nagyon fontossá vált számomra a fenntarthatóság, ami egy érdekes kettősséghez vezetett, hiszen szerettem volna ebből megélni, mégis azt éreztem, hogy a világon már nincs szükség több táskára. Erre jelentett megoldást a workshop. Azáltal, hogy egy tömegtermeléssel teli világban olyan táskákat kínálunk, amikből az az egy van, nagyobb értéket adunk ezeknek a tárgyaknak.
Fontos aspektus az is, hogy a tárgyak maximálisan a viselőjük személyiségét tükrözik, emellett pedig maga a workshop folyamat is egy szemléletformáló élmény, hiszen a vendégeink megtapasztalhatják, hogy mennyi idő és energia egy bőrtáska elkészítése.
A kurzusokon igyekszünk edukálni is a vendégeinket, sokat beszélünk tudatos vásárlásról, fenntartható folyamatokról és bemutatjuk az alapanyag elkészítésének az útját is.

Milyen élményekkel gazdagodhatnak, akik részt vesznek egy-egy Mittersisters workshopon?
Maga a workshop egy elmélyült alkotási folyamat, aminek egészen terápiás jellege van. Színes, vidám környezetben alkothatunk, hasonló érdeklődésű résztvevők körében, így senki sem marad egyedül a tervezésben vagy a feladatok közben.
Megnyugtató érzés, hogy nincs olyan hiba, amit ne tudnánk javítani, ezért tényleg felhőtlenül átadhatja mindenki magát az alkotásnak. Igazi énidő, aminek a végén egy bolti minőségű táskával távozik mindenki, amiből az az egy van a világon. Mivel használati tárgyakat készítünk, a táska minden nap büszkeséggel töltheti el a készítőjét, és örök emlék marad a kreatív napról is.

Mondhatjuk, hogy nálatok csak a képzelet szabhat határt a különféle dizájnoknak?
Igen, tényleg gyakorlatilag bármilyen szín és díszítőmód megtalálható nálunk. Az egyetlen megkötés a táska befoglaló formája és mérete, hiszen a szabásminták, bélések és merevítők elő vannak készítve, hogy be tudjuk fejezni a tárgyakat időben. Igyekszünk azonban az alapformáknál is minden igényt kielégíteni, hogy mindenki találjon számára ideális darabot.

Sokan még ma is azért nem mernek jelentkezni workshopokra, mert attól tartanak, nem elég jó a kézügyességük, nekik mit tanácsolnál?
Nálunk ilyen nincsen, ezért vagyunk ott mi, instruktorok. A workshopon minden egyes lépést megtanítunk a résztvevőknek, végig figyelünk, segítünk és a workshop formátuma is úgy van kitalálva, hogy ne lehessen óriásit hibázni. Mindig viccelődünk, hogy innen még nem ment ki „celluxos” táska.
A szakmai gyakorlatot igénylő lépéseket, például a varrást, mi csináljuk, a vendégek szabnak, terveznek, ragasztanak és díszítenek, így gyakorlatilag az ő kezük között áll össze a tárgy. A minőséget mi garantáljuk, a résztvevőknek csak a jókedvüket és egy kis nyitottságot kell magukkal hozni, minden másban segítünk.

Hogy látod, milyen táskákra van manapság a legnagyobb igény?
Méret és forma szempontjából teljesen változó, viszont azt látom, hogy az egyedi darabok egyre nagyobb értéket képviselnek. Menő, ha a táskád senki másnak nincs a világon!

Mi hívta életre a másik workshopos projektedet, a DIY Bar Budapestet, és miben más, mint a Mittersisters?
Hét év sikeres működés után elkezdtük érezni a Mittersisters határait. Egyre nagyobb igény lett arra, hogy az emberek több hetes tervezés helyett csak beugorhassanak hozzánk egy kis alkotásra. Így született meg a DIY Bar Budapest a Mittersisters kistestvéreként. Itt megtartottuk a rengeteg design- és szín opciót és a workshopok hangulatát, viszont rövidebb idő alatt, egyszerűbb tárgyak készíthetőek, és nem kell előre sem regisztrálni.

A DIY Bar Budapest workshopjain a kulcstartótól kezdve, a kártyatartón és laptop tokon át a borítéktáskáig, mindenki talál kedvére való kiegészítőt.
Érkezés után a résztvevőket itallal kínáljuk, mindenki kap egy toolboxot, és indulhat is az alkotás, amit egy videós guide segítségével, mindenki a saját ritmusában követhet le. Ez azért jó, mert így a workshopok tematikus rendszerét sem kell követni, egy baráti társaság akár minden tagja készíthet más tárgyat. Profi instruktoraink természetesen ilyenkor is ott vannak és segítenek, ők nyomják például bele a neveket és a monogramokat a tárgyakba.

Melyek voltak a legnagyobb kihívások, amelyekkel az elmúlt években szembesültetek? Mi az, ami miatt ma is úgy érzed, hogy megérte belevágni a saját vállalkozásodba?
A legnagyobb kihívást a kezdetekkor az jelentette, hogy a workshop, mint szolgáltatás egyáltalán nem volt bent a köztudatban, így a vendégek nem is nagyon értették, hogy pontosan mit kínálunk (egy profi minőségű bőrtáska elkészítése tényleg elég nagy vállalás), tehát gyakorlatilag ki kellett építeni a piacot.
Ami miatt viszont maximálisan megérte a beletett energiát a vállalkozás, az az, hogy minden nap olyan dolgot csinálok, amit nagyon szeretek, csodás nőkkel találkozom minden nap, és a Mittersistersnél van a legjobb csapat, amit csak kívánhatok. Személyes büszkeség emellett számomra, hogy munkahelyet biztosíthatok szakmabeli kolléganőimnek, mert nehéz itthon textiltervező művészként vagy bőrdíszműves designerként elhelyezkedni az egyetem után.

Milyen jövőbeli terveitek vannak?
A tavalyi év nagyon sok változást hozott a márka életébe, mivel megvettük első saját üzlethelyiségünket a Dob utcában. Ez óriási lépés volt, úgyhogy most az első feladatunk ennek a helynek a végleges berendezése és a megnövekedett tér legjobb kihasználása.
Szeretnénk a jövőben folytatni szuper kollaborációinkat más alkotókkal és szeretnénk az új üzletet egy pezsgő, kulturális térként is hasznosítani. Emellett nagyon sok megkeresésünk érkezik franchise érdeklődőktől, akik szívesen látnák a Mittersisters szolgáltatását más országokban is, most ennek a kialakításán dolgozunk. Elképesztő lenne ezt a kis, lakásból indult vállalkozást a világon több helyen látni!