7 dolog, amit még sohasem hallottál New York-ról

7 dolog, amit még sohasem hallottál New York-ról

Címlap / Kikapcsolódás / Utazás / 7 dolog, amit még sohasem hallottál New York-ról

A New York-iak többsége tudja, hogy városát egykoron Új-Amszterdamnak hívták, s akkor még tele volt bordélyházakkal. Akadnak azonban olyan apró információmorzsák, amelyek még az „őslakosok” számára is újdonságot jelentenek – hát még nekünk, a tengeren innen!

„Új Narancs” volt a hivatalos neve

1673. augusztus 24-én Anthonio Colve holland kapitány vette át a hatalmat a terület fölött, amely addig Angliához tartozott. Új Narancsnak nevezte el a kolóniát, mégpedig III. Vilmos király tiszteletére. (A sziget egyébként Új-Amszterdamként holland hatalom alatt állt eredetileg, csak a britek elfoglalták 1665-ben.)
A Narancs azonban nem volt hosszú életű, mert az angolok összefogtak a franciákkal a holland kereskedelmi utak megsemmisítéséért. Így hát Colve-ék 1674-ben önként visszaadták a hatalmat annak, akitől elvették.

Disznók rohangáltak az utcákon

A XIX. századi Új-Amszterdam korai időszakában disznók flangáltak New York City utcáin – körülbelül olyan számban, mint ahogy most a patkányok és a galambok teszik.
A malacokat azért tűrték meg, mert olcsó és hatékony úttisztítási módszert jelentettek, ráadásul az osztályegyenlőség szimbólumaivá is váltak, elvégre a szegény és a gazdag területeknek is szüksége volt rájuk. A polgármester 1818-ban megelégelte a „gusztustalan állatok” látványát, ám csak az 1850-es évek végére sikerült sertésteleníteni a várost.

Városállam akart lenni

1861 januárjában, a polgárháború előtt, Fernando Wood polgármester azt kérdezte a város képviselőtestületétől, hogy óhajtanak-e az Uniótól elszakadva városállamot alapítani. A hely neve „Free City of Tri-Insula” lett volna.
A politikus azzal indokolta az indítványát, hogy New York City gazdasága igencsak függött a déli államoktól, ráadásul elég tehetős az önállóság kialakításához. A politikai és az üzleti élet szereplői azonban leszavazták a javaslatot.

Titkos bor- és pezsgőkazamatái voltak

A gigantikus Brooklyn Bridge-i építékezés alkalmával a városvezetés elképesztő méretű földalatti üregeket bérelt a helyi borkereskedőktől. Az évszaktól függetlenül 15-16 fokos hőmérsékletű cellák ideálisnak bizonyultak a bortárolásra, ám nem mindenki tudott a létezésükről.
Manhattan alatt egy „Blue Grotto”-nak becézett, városrésznyi terület húzódott, ahol a New York Magazine újságírói 1978-ban többek között ezt a feliratot találták: „Who loveth not wine, women and song, he remaineth a fool his whole life long.” („Aki nem szereti a bort, a nőket és a dalt, egész életében bolond marad.”)

Egy elfeledett tiniről mintázták a szobrokat

Audrey Marie Munson, az „amerikai vénusz” arca minden hírességénél jobban ismert a New York-iak számára, sokan mégsem tudják, ki volt ő valójában. Az 1891-ben született hölgy tizen- és huszonéves korában rengeteg műalkotáshoz állt modellt – csak ebben a metropoliszban 15 szobrot mintáztak róla.
A mendemondák szerint fél dollárért vállalta a szabadságszobros projektet, de erre nincs történelmi bizonyíték. A hölgy sorsa egyébként tragikus véget ért: higannyal mérgezte meg magát 28 esztendősen.

Temető van a parkok alatt

A meseszép parkjairól is ismert város legtöbb zöldterülete temetőkre épült, ennélfogva a mai napig holttestek ezrei nyugszanak a pihenni és sportolni vágyó emberek talpa alatt. Mivel Manhattan lakossága robbanásszerű gyarapodásnak indult a XVIII. században, az önkormányzat egyszerűen kifogyott a közparknak alkalmas területekből – kénytelen volt tehát lecsapni a régi temetőkre.
Dr. Joan H. Geismar például meg is erősítette a Huffington Post című lap megkeresésére, hogy maga a New York-i Egyetem ugyancsak korábbi sírhantokra épült.

18 500 kiló vadkender termett az utcákon

1951 tavaszán csaknem 19 tonna vadkendert gyomláltak ki New York City utcáiról. A marihuána alapanyagát jelentő növény irtását John E. Gleason felügyelő irányította városszerte.
A Brooklyni Közkönyvtárban őrzött korabeli beszámolók szerint a szerhasználók „behatoltak a szalonokba, tűrhetetlenül beszéltek és elhanyagolták a lovaikat”, ezért volt szükség a drasztikus intézkedésre. A legtöbb „fű” Queens-ben termett, viszont „karácsonyfa magasságú” vadkendereket téptek ki tövestől Brooklynban is.

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!