„Annyira rossz a kedvem, hogy inkább egyedül akarok maradni. De ha egyedül vagyok, még inkább lehangolt leszek…” Ha hajlamos vagy a depresszióra, esetleg már diagnosztizálták is nálad a bajt, bizonyára ismerős a számodra ez a gondolatmenet. A mentális betegség sajnos több ördögi kört is tartogat, amelyekkel érdemes tisztában lenned a minél hatékonyabb kezelés érdekében.
1. Elszigetelődés
2. Rágódás
3. Alkohol
4. Mozgáshiány
Ha egyébként rendszeresen mozogsz, akkor több edzés egymás utáni kihagyása azt jelzi, hogy az életedben valami nincs rendjén. A depresszió egyik jellegzetessége, hogy a korábban élvezetesnek tartott cselekvések már nem szereznek örömet, és semmilyen motivációt nem érzel a folytatásukra.
Ilardi professzor nem győzi hangsúlyozni a betegeinek, hogy a sportnak elképesztő terápiás ereje van – a legerősebb természetes antidepresszánsok egyike, hiszen mozgás közben boldogsághormonok termelődnek a testedben.
Egészen pontosan a szerotonin és a dopamin az, aminek a negatív mellékhatásoktól mentes feltöltődést köszönheted. „Paradox helyzetről van szó, ha a lehangoltság miatt nem mozdulsz. Hiszen a tested képes lenne a dologra, csak az agyad nem tud rávenni az elindulásra” – fűzi hozzá Ilardi professzor.
A megoldás: keress valakit, aki ösztönöz téged a rendszeres mozgásra! Ez lehet egy családtagod, barátod, vagy akár egy profi személyi edző is. Fontos azonban, hogy az illető ne zsémbeskedve, savanyú megjegyzésekkel noszogasson, hanem vidáman és őszintén.
5. Cukorhegyek
Ha ez lenne a napi szóvicc rovatunk, akkor azt mondanánk, hogy Mark Zuckerberget, a Facebook alapítóját interjúvoltuk meg a témában, hiszen a nevéből adódóan bizonyára mindenkinél jobban képben van.
A humort félretéve: nagyon súlyos következményei lehetnek annak, ha az édességek nyújtotta gyors és jelentő vércukorszint-emelkedést használod hosszú távon hangulatjavító célra, mivel a glükózszint visszaesésekor legalább ugyanannyira intenzív mélypont fog jelentkezni – amit ha újabb csokival, sütivel vagy keksszel kompenzálsz, akkor akár hetek alatt is meghízhatsz.
A megoldás: amelyik élelmiszert nem tudod mértékkel élvezni, mert úrrá lesz rajtad a mohóság, azt inkább kerüld el! Ne tarts otthon nagy mennyiségű „bűnös” étket, és próbáld más módon javítani a kedved!
6. Negatív gondolkodás
A depresszió nyilvánvalóan hajlamossá tesz a negatív gondolkodásra, mely nemcsak a jelenedet árnyékolja be, de a múltadat is sötétebbnek láttatja, plusz rossz fényt vet a jövőbeni lehetőségekre.
Az új impulzusok elengedhetetlenek volnának a gyógyuláshoz, a betegség révén azonban éppen ezekről beszélheted le magad. „Ha ettől, ettől meg ettől nem lettem boldogabb, akkor miért pont a következő lehetőség rángatna ki a bajból?” – kérdezheted magadtól. Az eredmény: gyors zuhanás a mélybe, ahonnan gyógyszerek nélkül csaknem lehetetlen kijönni.
A megoldás: ne legyenek egetverő elvárásaid! Amikor döntened kell, hogy valamibe belevágj-e, ne gondold túl, mert általában az első érzés lelkes, csak az utána érkező gondolatok próbálkoznak a lebeszéléssel!
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!