Tedd fel a kezed, ha az elmúlt néhány hétben tapasztaltál látszólag ok nélküli fáradtságot, haspuffadást, esetleg nyűgös voltál! A menstruációd kapcsán valószínűleg már tudod, hogy a szervezeted egyensúlyáért felelős hormonok akár csúf játékot is űzhetnek veled, ám bizonyos esetekben nem érdemes kizárólag arra fogni a panaszokat, hogy a ciklusod éppen hol tart… Sorra vesszük azokat a tüneteket, amelyek esetén érdemes időpontot kérni a dokihoz.
Fáradtság
A fáradtság az egyik… legfárasztóbb ok, amivel orvoshoz fordulhatsz.
A problémának ugyanis rengeteg oka lehet, ám a doki néhány keresztkérdés után már sokkal tisztábban fogja látni, mi lehet a baj.
Ha óriási szellemi vagy fizikai terhelés alatt állsz, esetleg alváshiányt halmoztál fel, akkor természetes ez az érzet – ha viszont folyton kimerült vagy, s emellett megváltozott a bélmozgásod, és ingadozik az étvágyad, akár pajzsmirigy-alulműködés is állhat a háttérben.
Szerencsére egy egyszerű vérvétellel utána lehet járni, valóban így áll-e a helyzet.
Bőrproblémák
Ha a ciklusod bizonyos szakaszában menetrendszerűen felütik a fejüket a pattanások és a mitesszerek, elég undok tünet – amennyiben viszont külön kezelést nem igénylő panaszról van szó, normálisnak tekinthető orvosi értelemben.
A bőrbajok oka a nem megfelelő arcápolási rutin, egészségtelen táplálkozás és folyadékhiány is lehet. Nálad ezek egyike sem sanszos, mégis a korrektor a legjobb barátod?
A felnőttkori akné leggyakoribb kiváltója a túl magas tesztoszteronszint, aminek a helyreállítása után valószínűleg magától kitisztul a bőr – tehát gyógyszeres kezelésre lehet szükség.
Megváltozott szőrnövekedés
Nézzünk szembe a tényekkel: a szőrnövekedés természetes, még olykor azokon a helyeken is, amelyek semmiféle borotvareklámban nem szerepelnek.
Ha viszont változást tapasztalsz a szőrnövekedésed helyében vagy ütemében – különösen, ha villámgyorsan növekedni kezd a mellkasodon, a hátadon vagy a felkarodon –, akár olyan daganat is meghúzódhat a háttérben, ami tesztoszteront választ ki.
Ez azonban nagyon ritka, s általában gyógyszerekkel vagy műtéttel lehet megszabadulni tőle.
A rendellenes szőrnövekedés leggyakoribb oka a policisztás petefészek-szindróma, tehát a PCOS, amely hormonális kezelést igényel.
Cikluszavarok
A fáradtsághoz hasonlóan a menstruációs cikluszavar mögött is rengeteg kiváltó tényező állhat.
Stressz, pajzsmirigy-gondok, alacsony ösztrogénszint vagy a már említett PCOS…
Mind benne van a pakliban, és az orvosnak lépésről lépésre haladva kell megerősíteni vagy kizárni őket.
Szerencsére a legtöbb ciklusproblémát megoldhatod megfelelő stressz-levezetéssel, kiegyensúlyozott táplálkozással, illetve rendszeres testmozgással.
Mindenképpen konzultálj a nőgyógyászoddal, és vele egyetértésben akár alternatív módszereket – például reflexológiát, akupunktúrát vagy homeopátiát – is próbálj meg!
Éjszakai izzadás
Nemrég írtunk az éjszakai izzadás lehetséges okairól, s szót ejtettünk róla, hogy bizony a hormonális zavar is köztük van.
Az alacsony ösztrogénszint, a kelleténél ritkább peteérés, illetve a változókor előtt akár tíz évvel jelentkező úgynevezett perimenopauza mind hozzájárulhat a kellemetlen tünet megjelenéséhez.
Amennyiben cikluszavart is tapasztalsz, ráadásul még nem vagy 40, előfordulhat, hogy nálad is ez a helyzet. Mindenképpen fordulj orvoshoz, hogy sikerüljön tisztázni, mi állhat a háttérben!
Ne feledd, hogy a hormonok feladata a változás és az állandóság egyensúlyának a biztosítása a testedben.
Ha ilyen irányú kihívásokkal küzdesz lelkileg, érdemes lehet más oldalról is megközelíteni a megoldási lehetőségeket – persze, az orvosi kezelés mellett.
Még nem szólt hozzá senki. Legyél te az első!