4 anyából 3 még a saját családja előtt is titkolja ezt 

4 anyából 3 még a saját családja előtt is titkolja ezt 

Címlap / Életmód / Lélek / 4 anyából 3 még a saját családja előtt is titkolja ezt 

A nyolcvanas és kilencvenes években született nők most 30-40 év körül járnak, azaz éppen abban a korban vannak, amikor a legtöbben családot alapítanak.

Számos más tényező is közös ezekben a nőkben, nem csupán az, hogy megegyezik az életkoruk és jó eséllyel anyákká váltak, ha szerettek volna. Egy 2028 édesanya bevonásával készült felmérés annak próbált utána járni, mit éreznek a nők manapság és mit titkolnak a saját családjuk előtt is.

Stresszesek és túlterheltek a fiatal anyukák

Ha te is ebben az életkorban jársz és anyuka vagy, akkor minden bizonnyal nem lesz számodra idegen a kutatás eredménye, mert meglehetősen magas százalékok és arányok jöttek ki. Többek között kiderült, hogy a megkérdezett anyukák 73 százaléka úgy érzi, állandóan erősnek kell mutatkoznia és nem szabad elgyengülnie, mert nélküle padlóra kerülne az egész család. Ezek után nem meglepő, hogy az anyukák 34 százaléka minimum a munkanapokon stresszesnek és túlterheltnek érzi magát. 

Miért és mennyit aggódnak az anyukák?

Az anyukák úgy nyilatkoztak, hogy nagyobb arányban érzik jutalomnak a különleges szerepüket, mint hátránynak. 66 százalékuk szerint jó dolog anyának lenni a hét túlnyomó részében. Azonban 34 százalék mondta, hogy ritkábban érzi jutalomnak az anyaságot. Nem tudni, hogy azért, mert sokan az anyaságuk miatt nagyobb stresszt élnek meg, vagy azért, mert eleve stresszesek – ám más okok miatt.

Az anyukák egyébként a legnagyobb arányban a pénzügyek miatt izgulnak, ezt 40 százalék jelölte. Sokan aggódnak a saját mentális egészségük miatt is, ami 34 százalék. Ez pedig nagyon aggasztó arány, hiszen az anyukáknak több mint a harmada érzi azt, hogy szakértői segítségre lenne szüksége. Ennek ellenére úgy fest, hogy már csak időhiány és szégyenérzet miatt is kevesen jutnak el a pszichológusig.  

Ezt erősíti az a tény is, hogy az anyukák 70 százaléka saját bevallása szerint gyakran visszatartja az érzéseit és nem mondja el sem a családjának, sem a partnerének, hogy stresszesnek érzi magát.

Ezek után nem csoda, hogy az anyukák 54 százaléka úgy érzi, nem kapja meg a kellő támogatást a szeretteitől. De hogyan is várhatnánk segítséget, ha nem fedjük fel az érzéseinket, szükségleteinket? Valószínűleg félünk attól, hogy szembenézzünk gyengeségeinkkel, illetve kudarcnak gondoljuk, hogy nem tudunk megfelelni az elénk vetített, hamis ideálnak. Ezt mutatja az is, hogy a megkérdezett anyukák 46 százaléka kudarcként aposztrofálta saját magát. Ez majdnem minden második nő!

Halfpoint/istockphoto.com

Már az is sok, ami van, de azért még ráteszünk egy lapáttal.

A felmérésből az is kiderült, hogy az anyukák gyakran többet vállalnak magukra, mint amit valóban teljesíteni tudnak. 80 százalék a saját bevallása szerint rendszeresen átveszi a családtagok feladatait azért, hogy „minden rendben működjön”.  Innentől kezdve nem csoda, hogy az anyukák 76 százaléka kimerültnek és kiégettnek érzi magát, ami rendkívül magas arány.

Csaknem az összes anyuka, 88 százalék mondta, úgy érzi, legalább egy extra segítőre lenne szüksége, aki ugyanannyi feladatot átvállal, amennyit ő maga csinál.

Az anyukák olyan feladatokat szeretnének megosztani, mint a rendszerezés, takarítás (56 százalék), gyerekfelügyelet (38 százalék), de 36 százalék szerint egy személyi asszisztens is sokat tudnak segíteni. Az anyák más feladatokon is tudnának osztozni. 31 százalék szerint oktatóra, 30 százalék szerint egy ház körüli ezermesterre, míg 28 százalék szerint sofőrre lenne igazán nagy igény. 

„Az anyukák a legszorgalmasabb emberek közé tartoznak. Annyi felelősséget vállalnak magukra, hogy ez néha rendkívül megterhelő lehet, így nem meglepő, hogy a hét legtöbb napján túlterheltnek érzik magukat”

– mondta Dr. Shakira Espada-Campos, az MDLIVE viselkedés-egészségügyi igazgatója.

Az anyukák munkáját a legtöbben szerencsére elismerik, ám sokan éppen a bátorító szavak miatt érzik magukat szuperhősnek, pedig fizikálisan nem azok. A szakértők szerint az anyukák nagy árat fizetnek ezért és mentális problémákkal küszködnek, csendben szenvednek.

Ezt támasztja alá az is, hogy 57 százalék szerint kudarcnak minősül, ha segítséget kér a munkájában. 67 százalék pedig azt gondolja, teher a családja számára, ha beszél a saját érzéseiről, stressz-szintjéről. Tegyük hozzá azt is, hogy 74 százalék tudja magáról, hogy szüksége lenne a kikapcsolódásra és arra, hogy őszintén beszéljen az érzéseiről. Közben viszont minden harmadik anyuka bűntudatot érez, ha időt szakít magára.  

VIDEO 10 ecset, ami nélkül lehet sminkelni, de nem érdemes

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!