9 ok amiért jó hűvösben aludni

9 ok amiért jó hűvösben aludni

Címlap / Életmód / Egészség / 9 ok amiért jó hűvösben aludni

Télen ösztönösen vonzódunk a nagyon melegre fűtött lakásokhoz, és este, lefekvés előtt különösen nagyra tudjuk ezt értékelni. Nem biztos azonban, hogy tényleg jót tesz, ha kifejezetten meleg szobában alszunk hónapokon keresztül.

1. Ideális éjszakai hőmérséklet

Éjszakára a legjobb, ha 18-21 fok közti hőmérsékletet próbálunk fenntartani. Ez persze nehéz egyrészt a fűtőrendszerek miatt, másrészt pedig amiatt is, hogy ha többen lakunk egy lakásban, akkor a többiek igényeihez is alkalmazkodni kell.
Mindenképpen törekedjünk arra, hogy éjszaka legalább néhány fokkal legyen hűvösebb annál, mint ami napközben van otthonunkban, mert lényegesen nyugodtabb és pihentetőbb alvásban lesz részünk.

2. Mikroébredések

Ha éjszakára túl meleg van a szobában, akkor nem fogunk tudni elég mélyen és nyugodtan aludni. Ilyenkor jelentkeznek az úgynevezett mikroébredések, vagyis amikor csak néhány másodpercre is, de felébredünk.
Ez nem segíti a mély alvást, ahhoz ugyanis kell bizonyos hosszúságú alvásidő, így ha mindig felébredünk, akkor nem fogunk tudni eljutni a mély alvás stádiumáig. Igaz, ezekre a mikroébredésekre nem emlékszünk reggel, sőt nekünk úgy tűnik, hogy átaludtuk az éjszakát.
Érdemes megkérdezni párunkat, hogy nyugodtan vagy forgolódva, fel-felébredve aluszunk e mostanában éjszaka. Ha nyugtalan alvási szokásunkról számol be, akkor meg van az oka annak, hogy nem kipihenten ébredünk.
Mikroébredéseket természetesen a stressz is okozhat, de azt lényegesen nehezebb megszüntetni, mint lejjebb venni a hőfokot a hálószobában, ezért is tanácsos ez utóbbit feltétlenül megtenni.

3. Csecsemők

Ha kisgyerek, főleg ha csecsemő is van, akkor természetesen kicsit más szabályoknak kell érvényesülnie a hőfok tekintetében. Egy kisgyereknek a mi szükségleteinknél néhány fokkal magasabb hőmérséklet kell, de nekik sincs szükségük 25 fokos vagy akár még melegebb levegőre. Még a fürdetéshez is elég, ha 23-24 fokos a fürdőszoba levegője.
Ha mégis nagyon magas a hőmérséklet a szobában, ahol a gyerek alszik vagy játszik, azzal sajnos nem sok jó dolgot érhetünk el. A túlzott melegben ugyanis nehezebben fejlődik a hőháztartásuk, így kevesebb sikerrel védekeznek majd a hideg ellen. A nagyon kicsi gyerekek még nem izzadnak, így nehéz megállapítani, hogy fázik vagy éppen melege van e.
Ha benyúlunk hátul a nyakánál a ruha alá, és hátát túl melegnek érezzük, az arra utal, hogy melege van. Ha ugyanitt túl hidegnek érezzük a bőrt, akkor viszont valószínű, hogy fázik. Mivel egy kisgyerek még nem tud kommunikálni, ezért nekünk kell észrevenni, ha nem megfelelő a szoba hőmérséklete. Kisbabáknál azért is jobb a hűvös, mint a meleg, mert a hidegebb levegő ellen jobban tud védekezni szervezete, mint a meleg ellen.

4. Megbetegedések

Ha túlságosan meleg levegőjű szobában alszunk, akkor sajnos nagyobb eséllyel tesszük ki magunkat annak, hogy különböző nyálkahártya megbetegedések tünetei jelentkezzenek. Ha csökken a nyálkahártya védekezőképessége, akkor valószínűbb, hogy előbb vagy utóbb elkapunk valamilyen légúti betegséget is.
A gyakori köhögés, orrfolyás is ennek lehetnek a jelei. Hűvösebb levegőben könnyebb a lélegzés is, ezért is ajánlott az éjszakai hőmérsékletnek hűvösebbet választani.

5. Kedélyállapot

Hűvösebb levegőjű szobában általában aktívabbak, jobb kedvűek vagyunk. Míg a kifejezetten meleg szoba rontja reakcióidőnket, akadozóvá teszi figyelmünket és eleve lelassítja a tevékenységünket. Ezáltal lomhábbá válunk, így fáradtabbnak érezzük magunkat annál, mint amilyenek ténylegesen vagyunk. Ha ezt érezzük, engedjünk be egy kis friss levegőt, vegyük lejjebb a termosztátot 1-2 fokkal és néhány percen belül tapasztalni fogjuk, hogy felélénkültünk.
Természetesen nem cél, hogy megfázzunk, tehát nem radikálisan kell csökkenteni a szobák hőmérsékletét, de mindenképpen célszerű tenni egy próbát. Nappal és éjszaka egyaránt jobbat teszünk magunknak, ha kicsit alacsonyabb hőmérsékletet csinálunk a szobában.
Éjszakára mindez nem élénkít, inkább csak biztosítja a nyugodt, mély álmot. Emellett nem ébredünk fel arra, hogy melegünk van, megizzadtunk, vagy hogy nehezen kapunk levegőt. Tegyünk egy próbát, már az első éjszaka utáni ébredésnél látványos hangulatváltozás várható!

6. Zárt szoba

Nappal jövünk-megyünk a lakásba, néha kinyitjuk a bejárati ajtót vagy az ablakokat, vagyis folyamatosan teszünk olyan dolgot, amitől hűl és keveredik a levegő. Éjszaka azonban ez nem történik meg, hiszen senki sem nyitja az ajtókat vagy megy ki a lakásból.
Ezért a nappali hőmérséklet megválasztásakor kicsit mindig magasabbra állítjuk a hőmérséklet-szabályzót, mint amekkora hőfokot szeretnénk, hiszen a mozgás miatt minimum 1 fokkal kevesebb lesz az állandó hőmérséklet. Éjszaka azonban nem nyitogatjuk az ajtókat, nem tud úgy kihűlni a szobánk sem, ezért is érdemes hűvösebbre állítani a szabályzókat 1-2 fokkal alacsonyabbra annál, amit szeretnénk.

7. Friss levegő

Bármilyen hideg is van kinn, akkor is érdemes alvás előtt kiszellőztetni legalább azt a helységet, ahol aludni fogunk. Természetesen nem közvetlenül fürdés vagy elalvás környékén, de az mindenképpen hasznos, ha friss, oxigénben gazdag levegőben alszunk éjszaka. Így álmunk nyugodtabb és mélyebb lesz, akár kevesebb óra alvás után is frissebben kelünk fel, mint egyébként. 
Arról nem is beszélve, hogy a szellőztetéssel megszabadulunk a szoba levegőjében megtalálható szennyeződésektől, akár atkáktól is, amik a szellőztetés hiányában könnyen bekerülhetnének szervezetünkbe is. Nem utolsó sorban a friss levegő könnyebben és gyorsabban melegszik fel, mint az elhasznált, ezért ne féljünk szellőztetni néhány percre, utána percek alatt újra be tudjuk melegíteni a szobánkat a kellő hőmérsékletre.  

8. Páratartalom

Célszerű otthonunkban egy egészséges páratartalmat kialakítani. Ha ez a szint túl alacsony, akkor a nyálkahártyánk betegedhet meg, ha pedig túl magas, az az allergiák kialakulásának, gombák és atkák elszaporodásának kedvezhet.
Az ideális páratartalom általában 40-60% között van, ami kisgyermekek esetében ennél magasabb, akár 60% feletti is lehet. A megfelelő páratartalom biztosítása nem csak egészségünknek tesz jót, de segít a hőérzetünk alakításában is.
Minél magasabb ugyanis a levegő páratartalma, annál melegebbnek érezzük a levegőt. Míg alacsony páratartalom mellett hideget érzünk, bár lehet, hogy a hőmérséklet megfelelő lenne. Ezért is fontos, hogy biztosítsuk a megfelelő páratartalmat a hálószobában, hiszen így kellemesen melegnek érezzük majd a kicsit hűvösebb hőmérsékletet is.

9. Gazdaságosság

A hűvösebb éjszakai hőmérséklet nem csak egészségünknek és hangulatunknak, de pénztárcánknak is kedvez. Elég csak 1 fokkal lejjebb venni a máskor szokásos hőmérsékletet, és máris akár több ezer forintot is megspórolhatunk havonta.
A szellőztetés szintén megtérül, nem kell attól félni, hogy kiengedjük a meleget a felfűtött szobából és így sok energiát használunk el. Szellőztetéskor vegyük lejjebb a termosztátot, majd a szellőztetés végével vegyük újra a kívánt szintre. Néhány percen belül a szoba hőmérséklete kellemes lesz, és a rendszer sem használt el túl sok energiát feleslegesen.

VIDEO Így viseled az egyedüllétet, csillagjegyed szerint

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!