Neurotípusos társaikkal ellentétben a figyelemhiányos hiperaktivitási zavarban szenvedő dolgozók gyakran lemaradhatnak.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A 2020-as globális adatok 2,58%-ra becsülik a felnőttkori ADHD arányát (de sok embert továbbra sem diagnosztizálnak, különösen a kisebbségi közösségekben). Ez azt jelenti, hogy milliók tapasztalnak az ADHD okozta akadályokat, és néhányan még azt sem tudják, miért. De még azok számára is, akiknek megvan a diagnózisa a küzdelmüknek, a diagnózis nem feltétlenül jelent megoldást. Sok ADHD-s dolgozó olyan kihívásokkal szembesül, amelyek gátolhatják a sikert.
Akár felfedik problémáikat a vezetőknek, akár titokban tartják őket, annak hatásai végigkísérik őket karrierjük során. Hatással vannak munkahelyük biztonságára, karrierlehetőségeikre, munkakapcsolataikra és még arra is, hogyan éreznek önmagukkal kapcsolatban.
Ám ahogy a diagnózisok felgyorsulnak, a tudatosság is fokozódik – és ez segíthet a munkavállalók küzdelmeinek kontextusba helyezésében mind a kollégák, mind a munkaadók számára, és potenciálisan megvilágíthatja a támogatás új útjait.
Változatos tünetek széles spektrumon
Az ADHD nem csak a gyakran sztereotipikus „morcos” gyerekekről és azokról az emberekről szól, akik figyelme könnyen elterelődik – mondja a texasi Tracy Winter, a Nerd Coach vezetői edzője, aki a neurodiverzitásra specializálódott. Ehelyett egy összetett idegrendszeri fejlődési rendellenesség, amely különböző tünetekben és viselkedésekben nyilvánul meg. (Bár a „rendellenesség” szó ellentmondásos, mutat rá Winter, akinek szintén ADHD-ja van; ő inkább „másfajta agynak” tekinti a sajátját). Az ADHD-sok agya nem feltétlenül csapongó, magyarázza – anatómiailag, szerkezetileg másképp néz ki, és másképp működik.
A cikk folytatódik, lapozz!