Őszi változások (X)
Az igazán meleg nyári napok után már alig várjuk az enyhébb őszi napsugarakat, a színes tájat, a hangulatot, amelyet ez az évszak jelent. Azonban az ősz nem csak szépségeket hoz magával: a hűvösebb időjárással megkezdődik a betegségek időszaka. Az immunrendszerünk és a lelkünk is erősítésre vár, hogy a sötétebb nappalok beköszöntével ne legyen kevesebb az energiánk a mindennapokban.
Ősszel a természettel együtt az emberi szervezet is változásokon megy át. Egyre kevesebb a napfény, egyre rövidebbek és sötétebbek a nappalok: már nem töltünk sok időt a szabadban, ezáltal pedig kevesebbet is mozgunk, ami mind hatással van energiaszintünkre. Emellett másféle ételeket kívánunk: a könnyű, nyári ízeket követően a nehezebb, táplálóbb étkek után nyúlunk, amelyek szintén hozzájárulnak a fáradékonyabb, melankolikusabb közérzethez. Nem csoda hát, ha ebben az évszakban különösen oda kell figyelnünk arra, hogy energikusak maradjunk. De mit tehetünk ennek érdekében?
Tippek az energiaszint fenntartásáért
Persze nem kell az időjárás változásaival egyidőben behúznunk a függönyöket és hónapokra bekuckózni a lakásba. Sokat tehetünk azért, hogy életkedvvel és erővel telve éljük meg a borúsabb napokat is. Nézzük, mivel segíthetünk magunknak, hogy ne érjen utol minket az őszi álom!
Táplálkozás
Az első és legfontosabb mindig az, hogy mit és mikor viszünk be a szervezetünkbe. A gyümölcsökkel-zöldségekkel teli táplálkozás mindig könnyebb a tavaszi-nyári időszakban, de azért ősszel is remek idényterményeket találhatunk, amelyek dúskálnak a vitaminokban. Ide sorolható például a sütőtök, amely fogyasztható sütve, levesként, köretnek, sőt még a fagyasztóba is eltehető a téli napokra. Ez a zöldség rengeteg értékes tápanyagot tartalmaz: többek között C-vitamint, karotint, magnéziumot, a benne fellelhető kálium okán pedig vérnyomáscsökkentő hatással is bír.
A gyümölcsök közül igazi őszi csemege a szőlő, amelyet inkább a délelőtti, kora délutáni órákban ajánlott fogyasztani magas energiatartalma miatt. Ez a gyümölcs A-, B-, C-, és K-vitamint is tartalmaz, emellett jótékony hatással bír a szervezet vérképződésére. Ősszel könnyen hozzájuthatunk az olajos magvakhoz, amelyek fontos telített zsírsav- és vitaminforrások, ilyen a dió, a mogyoró és a mandula. A betegségek idején pedig nagy segítségünkre lehet az immunerősítő hatással bíró fokhagyma, illetve a gyömbér is, amelyet akár a gyógyító teánkba is belereszelhetünk.
Táplálékkiegészítők
Bármennyire alaposan is figyelünk az étkezésünkre, a vírusok és baktériumok számára legkedvezőbb időszakban mindenképp pótolnunk kell a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat a táplálkozáson túl is. A legfőbb vitaminjaink immunerősítés szempontjából a C- és D-vitamin, a legfontosabb nyomelemek pedig a vas, a cink, valamint a szerves szelén. Ezeket mind fogyaszthatjuk cseppek, tabletták formájában.
Emellett fontos hangsúlyozni, hogy a betegségek, a velük járó esetleges alvászavarok az idegrendszert is kellőképpen megterhelik. A gyógyulás után fennmaradó levertség, fásultság érzése, az elnyúló fáradékonyság, az esetleges izomfájdalmak mind erre utaló jelek lehetnek. Ebben az esetben a magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag, amelyet mindenképpen pótolni kell: kapszula, vagy akár magnézium-biszglicinát por formájában. A hasznos B6-vitaminnal kiegészítve a magnézium-biszglicinát támogatja a szervezetet a gyulladáscsökkentésben, regenerálódásban, vérnyomáscsökkentésben. Ezen túl a melatonin-termelésben is segít, amivel a nyugodt alvást erősíti: ez pedig nélkülözhetetlen az aktív, lendületes hétköznapokhoz.
Testmozgás
Tény, hogy a nyári időszakban jóval könnyebb akár észrevétlenül is sokat mozogni, úszni, sétálni, aktívan időt tölteni a szabadban. Az eső, a szél és a hideg beköszöntével nehezebb rávenni magát az embernek, hogy meleg ruhát húzzon és kinti programot szervezzen. Pedig az egészséges szervezet számára nagyon fontos a megfelelő mértékű szabad levegőn töltött idő. A jó levegőn végzett aktivitás ugyanis nagyban hozzájárul a szervezet ellenállóképességének növeléséhez.
Ha nincs időnk a szabadban futni, mozogni, válasszuk a gyaloglást vagy a biciklizést, amikor iskolába, munkába megyünk! A napi aktivitásban már ez is nagy előrelépés, ráadásul minél többször próbáljuk, annál előbb hozzászokunk majd az alacsonyabb hőmérséklethez. A lényeg a réteges öltözködés és a jókedv: a többi már megy magától!
Kell a belső törődés!
Ha testünket, szervezetünket feltöltöttük, könnyebben tudunk a lelkünk felé fordulni, és megteremteni a belső harmóniát, amely megtart minket a borongós, őszi napokban. Törekedjünk az egyensúlyra! Bújjunk el egyedül egy könyvvel a meleg pléd alá, majd másnap menjünk társaságba és forralt borozzunk egyet valamelyik teraszon! A sportok közül is választhatunk olyat, amely nagyobb teret ad az elmélyülésre: futhatunk az őszi erdőben, jógázhatunk az otthon csendjében, egy illatos gyertya társaságában.
A lényeg: ne feledkezzünk meg arról, hogy a feltöltődés az egészségünk fontos eleme: kívül-belül egyaránt foglalkoznunk kell vele. Ha pedig megtesszük, már nem is lesz olyan borongós az ősz!