Ha nyár, akkor sajnos szúnyogok, és ha szúnyogok, akkor bizony még a legbiztosabb védekezés ellenére is garantált egy-egy viszkető és fájdalmas csípés. Hazánkban idén is rengeteg szúnyog leselkedik ránk, a helyzetet pedig egyre csak rontják az újonnan megjelent fajok, melyek különleges és veszélyes betegségeket terjesztenek.
Nem emlékszem, hogy gyerekkoromban ennyi szúnyoggal kellett volna megküzdjünk. Persze, egy-egy nyaralás, grillezés, családi piknik vagy szabadidős kinti elfoglaltság alkalmával mindig voltak vérszívók, melyek pillanatok alatt ránk szálltak és mire kettőt pislogtunk, már meg is csíptek. Arra azonban nem emlékszem, hogy különböző veszélyes fajokkal riogattak volna – már ami a fertőzöttséget és a betegségek terjesztését illeti. Pedig most sajnos ez a helyzet. Egyre több, veszélyes betegséget terjesztő szúnyog jelent meg hazánkban, melyekre fokozottan oda kell figyelni.
A szúnyogszezon nagyban függ a klímától és a téli időjárástól is
A klímaváltozással rengeteg szúnyog élősködhet vérünket szívva, ez pedig senkinek sem tesz jót. Szakértők szerint a szúnyogok terjedésének oka az időjárás megváltozása és a gyenge tél. Úgy vélik, az, hogy egy adott évben milyen a szúnyogszezon, nagyban befolyásolja a téli hideg és a csapadékos időszak. Idén sajnos már februárban felfedezni véltek egyes fajokat, melyek akár októberig is vígan élősködhetnek – megkeserítve ezzel a szabadban tartózkodók mindennapjait. Magyarországon olyan szúnyogfajok élnek, melyek a reggeli és a késő délutáni, illetve esti órákban igazán aktívak.
Újabb szúnyogfajok érkeztek Magyarországra
Bár az eddig hazánkban előforduló szúnyogok reggel és este támadnak, megjelentek más fajok is, melyek jelenléte és viselkedése teljesen eltérő az eddigiektől. Új szúnyogfajok jelentek meg idén hazánkban, így a meglévő majd’ 50 őshonos faj mellé még három újabb, veszélyes szúnyog is érkezett. Ezek a koreai szúnyog, a japán bozótszúnyog és az ázsiai tigrisszúnyog.
A helyzetet tovább fokozza, hogy egyre több helyen figyelik meg, hogy a hazai őshonos fajok is képesek már új betegségeket terjeszteni pl. a nyugat-nílusi lázat. Szakértők elmondása szerint a dalos szúnyog által terjesztett nyugat-nílusi láz kórokozóját például eddig csak madarak közt vélték felfedezni. A dalos szúnyogok miatt viszont olyan biotípus alakult ki, mely elkezdett az emberek véréből is táplálkozni.
A veszélyes tigrisszúnyogról korábban már sokat hallhattunk, hiszen sokan riogattak vele, hogy különböző betegségeket terjesztenek, melyek kórokozóját ránk ragasztva komoly problémákkal találhatjuk szemben magunkat. Ennek ellenére Magyarországon nem tudunk olyan esetről, ahol valaki például meghalt volna tigrisszúnyog csípés következtében.
A legjobb védekezés a megelőzés
Szakértők szerint a legjobban akkor tudunk védekezni a szúnyoginvázió ellen, ha megelőzzük a bajt, tehát gyérítjük őket, például elpusztítjuk kikelő lárváikat. Központilag, országos szinten a szúnyogirtással foglalkozó szervek elrendelhetik az irtószeres védekezést pl. autókról vagy repülőkről szórva, de mi, otthon is sokat tehetünk a helyzet megoldásáért.
Például figyeljünk mindig oda, hogy lakóhelyünk és házunk körül milyen edényekben, víztározókban, esetleg gyerekjátékokban gyűlhetett fel tetemes mennyiségű esővíz. A tigrisszúnyogok például ezeket a potenciális helyeket részesítik a legjobban előnyben a szaporodásra.
Védekezzünk a szúnyogok ellen speciális bőrbarát rovarvédő szerekkel! Házilag is készíthetünk szúnyogriasztó sprayt és illóolajat, mellyel távol tartjuk magunktól a veszélyes vérszívókat.
Nyitókép: mrfiza/istockphoto.com Források: Kék bolygó című podcast beszélgetés Áder János volt államfővel és Kurucz Kornélia biológussal, Garamszegi László Zsolt biológus, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont főigazgatója, a Szúnyogmonitor program vezető kutatójának véleménye és álláspontja, vg.hu, index.hu