Vedd komolyan! A szédülés lehetséges okai

Vedd komolyan! A szédülés lehetséges okai

Címlap / Életmód / Egészség / Vedd komolyan! A szédülés lehetséges okai

A szédülés képes életeket élhetetlenné tenni évekre. A szédülés oka rengeteg dolog lehet, az orvosok – ha nincs meg első körben a helyes diagnózis – csak találgatnak, mert nincs cérnájuk és ötletük a miértek megkeresésére. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány lehetséges okot, ami a szédülést kiválthatja.

„Csak egy szédülés”

Abban bíznak, hogy ez csak egy szédülés, nincs mögötte életveszély, talán elmúlik magától. …és a vége többnyire az lesz, hogy olyan gyógyszereket kapnak a ,betegek’, melyek a központi idegrendszerre hatnak.

Olyan ez, mintha egy vállról indítható rakétával akarnánk kilőni egy szúnyogot. Abból, hogy milyen irányú, intenzitású a szédülés, következtetni lehet a kiváltó okra.

Szédüléssel együtt élni maga a lehetetlenség

A szédülés – latin nevén vertigo – egy tünet. Számos baj tünete lehet. Ám ezzel folyamatosan, akár évekig együtt élni képtelenség.

Képtelen magát ellátni az ember, kiszolgáltatott, nem tud dolgozni, még a mosdóba is a fal mellett megy ki, ha gyerekei vannak, nem tud anya lenni, nem tudja őket ellátni.

Van, akinek hányingere van folyamatosan, és fáj a feje. Két nap után az ember megroppan idegileg, mert a kiszolgáltatottság, a betegségtől való félelem, a hétköznapi szerepekből való kiesés, a tudat, hogy hasztalan, sőt gondot okoz, kikészíti.

Vas hiány, kevés oxigén

A leggyakoribb ok, a vashiány, mivel a vörösvértestben lévő vas-ion felelős azért, hogy a sejtekhez eljuttassa az oxigént. Ám a test nem csak így szomjazhat az oxigénre.

A hörgők szűkülete, a tüdőben lerakódott nyák, vagy egyéb szennyező anyagok is igen megnehezíti a szervezetnek azt, hogy megfelelő mennyiségű oxigénhez jusson.

A légzés funkciójának csökkenése nem csak hirtelen keletkező légszomj által lehetséges, hanem egy folyamatként is, ami az embernek fel sem tűnik. Így érdemes először ezekre a dolgokra gondolni.

Hormonok, vércukor ingadozás, szomjúság

A hormonok ingadozása is okozhat szédülést, melynek ez a fajtája a kamaszkorra és a klimaxra jellemző. Okozhatja a Pms – premenstruációs szindróma – is, ami akár folyamatos és komoly tüneteket is produkálhat.

A vércukor ingadozása is lehet kiváltó ok, ami lehet akár cukorbetegség is, ám az is lehet, hogy csak a szervezet tolerálja rosszul a folyamatos rendszertelen táplálkozást. Az egyik örök hiba, amit elkövethetünk, hogy nem iszunk elég vizet, pedig ez is okozhat komoly szédülést, akár a szomjúság érzete nélkül is.

BPPV

Ez egy jóindulatú ,betegség’, melynél a szédülés akkor jelentkezik, amikor hirtelen elfordítjuk a fejünket, vagy helyet, tartást változtatunk. Nemes egyszerűséggel arról van szó, hogy a hát és nyak izmai olyan mértékben megmerevednek, ha úgy tetszik, csomók keletkeznek rajtuk – többnyire a stressztől – ami elnyomja a vérkeringést.

Ez okoz némi problémát, mivel nem jut elég vér az agyba. A gyógytorna, a fizikoterápia és a célzott masszázs az egyetlen út ahhoz, hogy a szédülés abbamaradjon. Ami még fontos, hogy a stressz miatt érdemes pszichológushoz fordulni.

Kimerültség

Hajlamosak vagyunk arra, hogy nem vesszük komolyan testünk jelzéseit. A kimerültséghez nem kell kihajtanunk magunkból a szuszt, elég az is, ha csak tavaszra kiürülnek a vitaminok a szervezetünkből, és ez egybe esik mondjuk egy munkahelyi hó végi hajtással. Vegyük tudomásul, hogy szervezetünk nem egy kiapadhatatlan energiaforrás, amivel bármeddig visszaélhetünk.

Számos olyan hatás éri, ami nem is tudatosul bennünk, csak egy kicsit álmosabbnak, bágyadtabbnak érezzük magunkat. A legjobb megoldás az, ha magne-B6 vitamint, E-vitamint és C-vitamint szedünk, kúraszerűen.

Meniére betegség

A betegség oka ismeretlen. A tüneteket az okozza, hogy a belső fülben kórosan felszaporodik a folyadék. Bármely életkorban kialakulhat. Jellemző, hogy fél, egy órán keresztül tart a szédülés. Jellemzően fülzúgás is társul hozzá.

Időszakos hallásvesztés is előfordulhat. Csökkenteni kell a só fogyasztást, nem szabad kávét inni, dohányozni. Sajnos nem gyógyítható, ám türelemmel elérhető a kellő életminőség. Tilos magasban dolgozni, autót vezetni annak, aki ebben a betegségben szenved.

Ne élj együtt vele!

A szédülés leggyakoribb okait igyekeztem felsorolni. A felsorolásból kimaradt a fülgyulladás, hiszen egyértelmű, hogy mivel a fülben van az egyensúlyozó szerv, ez lesz az első, amit egy szédülés alkalmával kivizsgálnak az orvosok.

A szédüléssel együtt élni nem lehet – mert balesetveszélyes – nem is kell, oka van. Saját tapasztalat, ne szenvedjünk feleslegesen, hanem igenis járjunk a végére. Nekem tíz évembe telt, mire megnevezték a BPPV-t, aminek felismerése után két hónap alatt eltűnt életemből a napestig tartó szédülés.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!