A tükrök számtalan horrorfilmnek szolgáltattak már szuper alapanyagot: van, hogy egy másik világba nyújtanak átjárót a filmvásznon, de olyan is, hogy a főszereplők ezen keresztül látták a kísérteteket. Ha te is érezted már úgy, hogy a tükörben árnyat fedeztél fel, vagy furcsának láttad saját magadat, most megtudhatod, mi állt valójában a háttérben.
VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
Gyerekként valószínűleg te is hallottad néhányszor Bloody Mary legendáját. A sztori szerint be kell menni a sötét fürdőszobába, majd háromszor (egyes variációk szerint tizenháromszor) el kell mondani a nevét, és ezek után megjelenik mögötted a tükörben – de megfordulni szigorúan tilos! Számtalan pizsamapartin próbálták ki a fiatalok, és persze semmi sem történt, de a hangulat fokozása miatt többen is állították, hogy láttak egy-egy árnyat. Néha még felnőttként is trükközik velünk az elménk, és egy pillanatra azt gondoljuk, észrevettünk valamit a tükör sarkában. Pedig a tudomány szerint ennél sokkal egyszerűbb magyarázat van a jelenségre.
Az a bizonyos effektus
Minél hosszabb ideig nézel a tükörbe, annál nagyobb az esélye annak, hogy észreveszel benne olyan dolgokat, amik amúgy nincsenek ott. Ez egy létező jelenségnek, a Troxler-hatásnak köszönhető.
Amikor ugyanazt a tárgyat nézed hosszú időn keresztül (akár tükörben, akár csak előtted az asztalon), és nem veszed le róla a szemed, az agyad hozzászokik a változatlan környezethez. Ennek eredményeként a benned lévő neuronok kizárják az információkat, hiszen nem szükséges készenlétben állniuk, így a kép homályossá, halványabbá válik, amíg nem pislogsz, vagy nem nézel körül. Ezért aztán nem ritka, hogy ha hosszú időn át nézed az arcodat mozdulatlanul a tükörben, már-már eldeformáltnak, szörnyszerűnek látod egy-két pillanatra, míg el nem mozdítod a szemed fókuszát.