3 tipp a novemberi megfázás ellen

3 tipp a novemberi megfázás ellen

Címlap / Életmód / Egészség / 3 tipp a novemberi megfázás ellen

Még novemberben is vannak olyan napok, amikor az ősz a szebbik oldalát mutatja. Sajnos ez azonban inkább ritkaságnak számít, mert többnyire nedves, hűvös időre kell számítanunk. Ilyenkor különösen nagy a kockázata a megfázásos betegségeknek.

A zsúfolt buszokon és villamosokon megnő a cseppfertőzés veszélye, de akkor is könnyen kapunk náthát, vagy kezdünk el köhögni, ha a fűtött lakásból kilépünk a nyirkos, ködös utcára. Azonban néhány egyszerű tipp segítségével jól fogod tudni kezelni a hideg időt, és jó eséllyel el fogod kerülni a megfázást.

1. tipp: Ne felejts el kezet mosni!

Ez a gyermekkorunkból jól ismert figyelmeztetés banálisnak tűnhet, de a megfázás megelőzéséhez nagyon is megszívlelendő. Ha nem ügyelünk a higiéniára, a kórokozók sokkal könnyebben bejutnak a szervezetünkbe. Ezért a rendszeres kézmosás korántsem lebecsülendő védelmet jelent a baktériumok ellen. Leghatásosabb meleg vízzel mosni a kezünket. Lehetőleg fertőtlenítő szappant használj, és dörzsöld be vele mindenhol alaposan a kezedet. Ha sokat vagy úton, és ezért nincs alkalmad az elég gyakori kézmosásra, használj fertőtlenítő kendőt vagy gélt. Ilyeneket drogériákban, gyógyszertárban, de az interneten keresztül is beszerezhetsz.

2. tipp: Mozgás és friss levegő

A rendszeres sport hideg időben is folytatható. Kutatások kimutatták, hogy a rendszeresen sportolók jóval kevésbé hajlamosak a megfázásra, mint a többiek.

A fűtött, meleg helyiségekben a nyálkahártyák gyorsabban kiszáradnak, amitől érzékenyebbekké válnak. A friss levegőn való mozgás révén az immunrendszer alkalmazkodik a megváltozott időjárási körülményekhez, így természetes úton erősítjük szervezetünk védekezését. Ha a rendszeres kinti mozgás nem megvalósítható, legalább szellőztessünk ki alaposan napjában többször is. A szellőztető berendezések erre nem mindig felelnek meg, mert előfordulhat, hogy kórokozók telepednek meg bennük, ami a légutakat inkább megterheli, mint segíti.

3. tipp: Szauna és váltott hideg-meleg zuhany

Egy szaunázás ellazít, de egyben szervezetünk erősítését is jelenti. A magas hőmérséklet és az ezt követő hűtés hatékonyan edzik a testet. Az immunrendszer így hozzászokik a meleg és hideg gyors váltakozásához, ami aztán jól jön neki a mindennapokban. A szaunázás egy másik pozitív hatása, hogy a hőség mintegy mesterséges lázat hoz létre, ami erre az időre felfokozza a szervezet védekezését.

A szaunázás alternatívája lehet a hideg és meleg zuhany váltogatása. Ez is arra tanítja a testet, hogy jól reagáljon a hirtelen hőmérsékletváltozásokra.

Ügyelj viszont arra, hogy ezeket ne akkor csináld, amikor már meg vagy fázva. Ilyenkor a szaunázás vagy hideg-meleg zuhanyozás már nem segít, csak fölöslegesen terheli az immunrendszert.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!