8 tipp, hogy plusz kilók nélkül zárd a húsvéti lakomát

8 tipp, hogy plusz kilók nélkül zárd a húsvéti lakomát

Címlap / Életmód / Táplálkozás / 8 tipp, hogy plusz kilók nélkül zárd a húsvéti lakomát

Az ünnepek könnyen gasztronómiai ámokfutássá válhatnak, hiszen évente egyszer élvezett finomságokkal szolgálnak. Ám a túlzásba vitt élvezetek akkor is nyomot hagyhatnak rajtad, ha csupán néhány napig tartanak. Segítünk megelőzni a bajt!

Miért veszélyesek az ünnepek?

Ilyenkor hajlamosabbak vagyunk az egészségtelen ételek fogyasztására: egy menüvel akár az egész napi energiaszükségletünket meghaladó kalóriamennyiséget vihetünk be. Ront a helyzeten, hogy gyakran a vacsora számít a nap fénypontjának, nehezítve az anyagcserét.
A falatokat pedig sokszor szintén hizlaló üdítők kísérik. A rokonoknál, barátoknál pedig egyenesen a szeretet jelének számít jóllakni.

Este hét után ne egyél, és ne igyál!

Egyedül vizet kortyolhatsz a lefekvés előtti órákban.
Így elég időt biztosítasz szervezeted számára a bevitt tápanyagok minél hatékonyabb feldolgozására, ráadásul mélyebb, pihentetőbb álomra számíthatsz, mert a gyomrod nem dolgozik majd éjszaka.

Kérj egy katonát!

A szó régies használatban falatot is jelent. Amennyiben egy ételt vagy italt szeretnél megkóstolni, próbáld ki egészen kis mennyiségben!
Alapos szimatolással, az ízek lassú élvezetével úgyis többre mész, mint a habzsolással. A kíváncsiság egyébként sem ok rá, hogy egy tányérral több elemózsiát fogyassz.

Figyelj az üdítőkre!

Ha számolnád a húsvéti menühöz lecsúszó kalóriákat, meglepődnél, mennyi csúszik le a torkodon szinte észrevétlenül. Az ásványvizet és a teát leszámítva szinte minden számottevő cukrot, zsírt vagy alkoholt tartalmaz.
A tejeskávé, a tojáslikőr és a kóla helyett voksolj olyan energiamentes frissítőkre, mint a citrommal ízesített víz vagy a gyümölcstea!

Pihend ki magad!

Kiegyensúlyozott idegállapotban kevésbé érzed szükségét, hogy finom falatokkal kényeztesd magad.
Az érzelmi stressz, az idegesség bizonyítottan hozzájárul a rossz étkezési szokások kialakulásához, köztük is jellegzetesen a túlevéshez.

Ne hagyd ki az edzést!

„Annyit ettem ma, hogy már teljesen mindegy, ha kihagyom a tornát!” – gondolhatod egy méretes darab sonka vagy töltött hús bekebelezése után.
A mozgás azonban csökkenti a stressz-szinted és javítja az anyagcseréd, tehát bármennyit is ettél, célszerű folytatni. A legjobb, ha előtte és utána nem eszel legalább egy órán át.

Egy tányér és más semmi!

Többféle finomság közül kell választanod? Fogd meg a tányérod, szedd tele mindenféle összeillő fogással, majd szépen, nyugodtan kebelezd be mindet!
A lényeg, hogy ne egyik tállal tüntesd el a kaját a másik után, hanem szabj magadnak egy határt, amit nem szeretnél túllépni. Egy normál méretű lapostányér tökéletes e célra, ami a főételeket illeti.

Válassz jól!

Ha tudatosan táplálkozol, érdemes húsvétkor is olyan fogások után nyúlnod, amelyek alacsony zsírtartalmúak, de sok rostot, vitamint és ásványi anyagot tartalmaznak.
Sovány sonkából, tojásfehérjéből és zöldségekből mennyei saláta készíthető például, a majonéz pedig kihagyható a hidegtálakból.

Vidd a sajátod!

Hagyományosan sütő-főző rokonhoz vagy hivatalos, aki gondolkodás nélkül elmeríti az olajban a rántott húst, a süteményében pedig több kiló cukor és fehér liszt lapul? Miért nem ajánlod föl neki, hogy viszel egy saját készítésű főételt, illetve édességet, hogy kivedd a részed az előkészületekből? 
Háziasszonyként zsírszegény túróból és gyümölcsből készült desszertekkel, csirkesonkás salátákkal, sütőpapíron sült burgonyával, zöldségkörettel és könnyű levesekkel járulhatsz hozzá vendégeid gyomrának békéjéhez, illetve saját alakod megőrzéséhez. Az asztali örömöket nem feltétlenül kell tükör előtti bánatnak követnie!

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!