Azt hiszem, sok más anyukához hasonlóan én is rengeteget tudnék mesélni a kialvatlanságról… Szinte mindent kipróbáltam már, amik közül néhány praktika valóban bevált.
VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Az egyik ilyen praktika alapja egy csodaszer, a glicin, ami tulajdonképpen egy aminosav. Elsősorban édes íze miatt használják cukor helyettesítésére, de egy kiskanálnyi este, elalvás előtt valami hihetetlen eredményt képes elérni. Persze, csak akkor, ha sikerül pihenni: a glicin ugyanis abban segít, hogy többet tudj mélyalvásban lenni, a kutatások szerint 6 óra alvás glicin használata mellett 8 órának felel meg.
Ezt alá tudom támasztani, ám amikor a kislányom sokszor felkel az éjszaka, akkor sajnos nem érzem úgy, hogy sokat segítene ez az aminosav-kivonat. Ennek oka éppen a mélyalvás: amikor abból keltenek fel, sokkal fáradtabb vagyok a következő napon. De, ha megvan az esélye annak, hogy átalszod az éjszakát, jó szívvel tudom ajánlani a glicint.
Vajon mi segít még?
Úgy tűnik a magas fizikai aktivitás az, ami a rossz alvás súlyos egészségügyi ártalmait ellensúlyozni tudja. Manapság már nem újdonság az a tény, hogy a fizikai inaktivitás és a rossz alvás közvetlen kapcsolatban áll a szív- és érrendszeri betegségek, a rák fokozott kockázatával, valamint általánosságban véve a korai halálozással. Most sikerült azt is megállapítani, hogy azok, akiknek az alvásminősége a legrosszabb, egyúttal a szívbetegségeknek, az agyvérzésnek és a rák okozta halálozás kockázatának a leginkább kitettek.

Az Egyesült Királyság Biobank tanulmányai igazán nagyszabásúak, több mint félmillió, 37–73 éves felnőtt egészségügyi állapotát követik nyomon. A mostani kutatásban 380 055 középkorú férfit és nőt vizsgáltak meg közelebbről. A résztvevőket normális heti fizikai aktivitásuk szerint rangsorolták, tehát nem azt vizsgálták, napokra lebontva mennyit sportolnak, hanem heti szinten milyen számot képesek elérni.
A fizikai aktivitás szintjét MET percekben adták meg: heti 600 MET perc egyenértékű 150 perc közepes intenzitású aktivitással, vagy több mint 75 perc intenzív fizikai aktivitással, szintén heti lebontásban.