Ezt jelzi, ha ropognak az ujjaid

Ezt jelzi, ha ropognak az ujjaid

Címlap / Életmód / Egészség / Ezt jelzi, ha ropognak az ujjaid

Hallottál már arról a mítoszról, amely szerint az ujjperceid ropogtatásával eltöröd az elhunyt szeretteid csontjait? Vagy azt, hogy az ujjaid csavarásakor, húzásakor és hajlításakor hallható zajok száma arról árulkodik, hányan szerelmesek beléd? De bármit is állítanak a hiedelmek, ha az ujjaid ropognak, akkor valójában az ízületi folyadékban kipukkanó nitrogén buborékok hangját hallod. De vajon mit jelez?

Emlékszem, hogy általános iskolás koromban sokan játszottak körülöttem azzal, hogy az ujjaikat ropogtatták. De megannyiszor rájuk is szóltak, hogy ez bizony nem jó dolog. De valóban így lenne? Nos, ha nem jár fájdalom az ujjak ropogtatásával, akkor általában teljesen ártalmatlan ez a tevékenység. Ha azonban fájdalmat tapasztalsz, vagy az ujjaid megduzzadnak, mielőbb jobb, ha utánajársz az okának.

Mikor beszélhetünk pattanó ujjról?

Vannak olyan – szinte kivétel nélkül fájdalommal vagy duzzanattal járó – betegségek, amelyeket a ropogó ujjak is jeleznek. Az egyik legismertebb a pattanó ujj. Az inak a kezeinkben olyanok, mintha zsinórok lennének, és az ujjaink végéhez kapcsolódnak. Amikor az alkarunk izmai összehúzódnak, az inak ökölbe húzzák az ujjainkat. Közben egy vékony csövön futnak, amelyet hajlító ínhüvelynek hívunk, és a tenyerünk közepétől az ujjunk hegyéig tart.

Azoknál, akik a pattanó ujjnak nevezett betegségben szenvednek, ezeknek az inaknak a mozgatása nehézkes, fájdalmas és merev lehet, közben pedig ropogó hangot is okoz.

Emiatt pedig a tenyéren is kialakulhat némi duzzanat. Genetikailag is örökölhető, de a kezünk túlerőltetése is előidézheti. Van, hogy a pihentetés és a gyulladáscsökkentő gyógyszerek is elegendő kezelésnek minősülnek, de olykor szteroid injekciókra, esetleg műtétre is szükség lehet.

Daria Kulkova/istockphoto.com

Honnan ismerheted fel, ha ínszalag sérülésed van?

Az ízületeinket szalagok tartják össze. Kisebb balesetek közben is megsérülhetnek, sőt részben, vagy akár teljesen is elszakadhatnak. Ha az ínszalag pihentetéssel sem gyógyul megfelelően, és túl laza marad, az ízület ropoghat és elpattanhat, amikor az ujjainkat ropogtatjuk.

Ha a te ínszalagod is sérült, leginkább az ujjaid körüli fájdalomról és az ízület duzzanatáról ismerheted fel.

Bár az ujjainkban lévő szalagok sérülései apró problémának tekinthetők, ha nem kezelik megfelelően, hosszú távú problémákhoz vezethetnek az ujjízületekben. Így ha volt akár csak egy apróbb sérülésed is, ami után az ujjaid fájni kezdtek, vagy ezeket a tüneteket tapasztalod, keresd fel a háziorvosodat, hogy segítsen eldönteni, szükséged lehet-e valamilyen alaposabb kivizsgálásra.

Ízületi gyulladásra is utalhat az ujjak ropogásra

Az ujjainkat érintő megbetegedések között viszonylag gyakori az osteoarthritis is, amely az ízületi gyulladás egyik formája. A kezek mellett legtöbbször a csípőben és a térdben fordul elő. Osteoarthritis esetén az ízületen belüli porc elkezd lebomlani, és az alatta lévő csont elkezd megváltozni. Ezek az változások általában lassan alakulnak ki, és idővel rosszabbodnak. Fájdalmat, merevséget és duzzanatot is okozhat, egyes esetekben pedig idővel akár a napi teendők ellátására is képtelenné tehet.

Mikor fordulj orvoshoz?

Az ujjak ropogása tehát általában nem jelent okot az aggodalomra, ha azonban fájdalmaid vannak, duzzadtak az ujjaid, esetleg bármi olyat tapasztalsz, ami az említett betegségekre utalhat, akkor minél előbb keresd fel a háziorvosodat. Ha szükséges, további vizsgálatokra fog küldeni, de ne aggódj! Még ha komolyabb gond is van, kezelési lehetőségek is vannak, de hogy minél hatékonyabbak legyenek, te se halogasd, hogy utánajárj, pontosan mi okozza a panaszaidat.

Forrás: cedars-sinai.org, cdc.gov, verywellhealth.com

VIDEO Közvetlen járat Budapestről: ezekkel a látnivalókkal csábít Tirana

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!