A pánikbetegség tünetei és kezelése

A pánikbetegség tünetei és kezelése

Címlap / Életmód / Egészség / A pánikbetegség tünetei és kezelése

Legszívesebben elmenekülnél a kellemetlen érzések elől? Nehézlégzés, mellkasi fájdalom gyötör minden fizikai ok nélkül? A pánikbetegség lassan korunk egyik népbetegségének számít. Mit tehetünk ellene és hogyan lehet kezelni?

A pánikbetegség az egyik leggyakrabban előforduló szorongásos betegség, ezzel a típusú állapottal gyakran fordulnak orvoshoz a betegek, mivel olyan testi tüneteket tapasztalnak magukon, mint például a szívinfarktus vagy súlyosabb esetben az eszméletvesztés. Ezek után a rohamok után azonban nem érzi jobban magát az ilyen állapotban lévő személy, hiszen tartós szorongás alakul ki, mivel a betegnek olyan érzése támad, hogy bármikor sor kerülhet a következő rohamra. 

Sokan a halálfélelemről, az őrültségtől, illetve a kontrollvesztéstől való félelemről mesélnek, amikor leírják a betegségüket. A többi szorongásos állapottól a hirtelen és intenzív fellépéssel tudjuk megkülönböztetni.

Miért érdekes ez a betegség számunkra, a nők számára? Sajnos a pánikbetegség kétszer olyan gyakori a nőknél, mint a férfiaknál. A fejlődő országokban a betegség tünetei már egészen fiatalon, általában a huszonéves kor elején jelentkeznek. A huszonéves korosztálytól egészen a negyven éves korosztályig terjed a betegség előfordulása a mai magyar népesség körében.

Melyek a legjellemzőbb tünetek?

halálfélelem, valamint erős menekülési és segítségkeresési kényszer  felgyorsult vagy felerősödött szívverés és rémisztően erős szívdobogás  ájulásérzés nehézlégzés és fulladás  a roham alatt a vérnyomás és a pulzus veszélyes fokú megemelkedése  nem fájdalom jellegű mellkasi rossz érzések sorozata  szokatlan izzadás  zsibbadás  szédülés, émelygés és hányinger  szurkáló vagy esetleg viszketésszerű érzés az arcon, a szájban, a kezeken vagy lábakon gyomortájról kiinduló gyengeségérzet  hirtelen hasfájás, hasmenés vagy gyomorgörcs  elpirulás vagy reszketés  esetenként csalánkiütésszerű bőrpír, főleg a mellkas területén  álomszerű érzés vagy érzékelési zavarok disszociáció (olyan érzést takar, amikor az egyén nincs kapcsolatban a saját testével, vagy akár idővel és térrel (elszemélytelenítés – deperszonalizáció))  bezártság, a külvilágtól való elzártság érzése, esetenként néhány pillanatig tartó zuhanás érzése rettegés az irányítás és az önkontroll elvesztésétől, hogy az egyén valami ostobaságot tesz, megőrül, akarata ellenére esetleg öngyilkosságot kísérel meg.  remegés vagy reszketés  súlyosabb esetekben előfordulhat az önkontroll teljes elvesztése (pl. sikoltozás, kiabálás, elfutás)

Mi lehet a megoldás?

Ha a mindennapjaink során gyakran tapasztalunk ilyen tüneteket, akkor feltétlen kérjünk orvosi segítséget, hiszen a kezeletlen pánikbetegség súlyos következményekkel járhat. Ezek nemcsak maradandó testi problémákat okozhatnak, de a pánikbeteg elveszítheti a számára fontos embereket is, de akár még a munkáját is, hiszen szociális elszigetelődés, illetve munkaképtelenség is kialakulhat.

Gyógyszerek
Sokan az egyszerű és gyors megoldást kínáló gyógyszeres kezelést választják, hiszen ez jár a legnagyobb biztonsággal és a leggyorsabb eredménnyel. Ebben az esetben különféle antidepresszánsokat és a nagy potenciálú benzodiazepineket írnak fel.

Pszichológus
Találjunk a  gyógyszeres kezelés mellett másfajta megoldásokat is a teljes gyógyulás érdekében. Menjünk el pszichológushoz, vagy olyan szakemberhez, aki kifejezetten pánikbetegekkel foglalkozik.

Terápiás csoportok
Számos olyan csoport is létezik, amely terápiás jellegűen működik. Fontos, ha ilyen problémával küzdünk, hogy építsünk az életünkbe olyan dolgokat, amelyek oldják a mindennapi stresszt.  Tökéletes erre a célra például a jóga vagy az úszás.

A lényeg, hogy kitartással és megfelelő segítséggel legyőzhetjük a pánikbetegséget és újra egészségesek lehetünk.

VIDEO Melyik színt utálod a legjobban?

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!