Pajzsmirigy – kicsi szerv, ami nagy galibát okozhat

Pajzsmirigy – kicsi szerv, ami nagy galibát okozhat

Címlap / Életmód / Egészség / Pajzsmirigy – kicsi szerv, ami nagy galibát okozhat

A fejlett világ 30 százaléka küzd pajzsmirigy-rendellenességgel, élete folyamán legalább egyszer. De mi is az a pajzsmirigy, és miért ennyire fontos?

A pajzsmirigy

A gége előtt kétoldalt elhelyezkedő, lebenyekből álló belső elválasztású mirigy – a legnagyobb. Ez a szervünk hormont termel.

A pajzsmirigyhormon a sejtanyagcseréért felelős, azért, hogy milyen gyorsan és mennyi tápanyag kerüljön a test sejtjeibe.

Idősebb korban lassul a sejtanyagcserénk, mert a pajzsmirigy nagysága és működése is csökken. A pajzsmirigy hormonja a tiroxin, mely a normális fejlődéshez, leginkább az idegrendszer fejlődéséhez elengedhetetlen.

A pajzsmirigy-túlműködés

A felgyorsult sejtanyagcsere jellemző tünete a fogyás. Megnagyobbodik a pajzsmirigy, kézzel tapinthatóvá válik, a szemek fokozatosan, hetek alatt kidüllednek.

Ez a rendellenesség hajhullással és korai őszüléssel jár. Bőr és körömproblémák is előfordulhatnak. A vérnyomás, de leginkább a pulzusszám emelkedik.

A pajzsmirigy-túlműködés gyanúja sokszor a pszichológusban fogalmazódik meg először, mivel komoly személyiségváltozást okoz a betegség, és csak később vehetők észre a testi tünetek.

A pajzsmirigy-alulműködés

Az anyagcsere lelassul, így az ember hízásnak indul. Hullhat a haja, a testszőrzete eltűnhet. Jellemző a fizikai és szellemi lelassulás.

A pulzusszám tartósan 70 alá eshet, a test hőérzete rossz – folyamatosan fázik a beteg.

Jellemző tünet a depresszió, melyre nem hatnak a kedélyjavítók. Mivel a depresszió tünetei részben megegyeznek az alulműködés tüneteivel, könnyen összekeverhetők.

Mi okozza a pajzsmirigyproblémát?

A pajzsmirigy nagyon érzékeny a méreganyagokra. Ilyenek az ipari szennyeződések, a mikrohullámokból származó ionizáló sugárzás, és a nehézfémek. Nincs rá jó hatással a fluorid sem.

A pajzsmirigyproblémát okozhatja gyulladás, vagy allergia is.

Van átmeneti pajzsmirigyprobléma is, de azt az orvos dönti el, hogy fel lehet-e függeszteni a kezelést, illetve mi jelent végleges megoldást a gyógyszerszedés helyett. Túlműködés esetén, műtét helyett izotópkezelést alkalmaznak, mely igen hatásos.

A táplálkozás és a pajzsmirigy

A pajzsmirigy számára az egyik legnagyobb ellenség a glutén. Ez egy fehérje, mely a gabonákban fordul elő. A lisztérzékenységben szenvedőknél nagyobb eséllyel alakul ki olyan autoimmun-reakció, ami gyulladást okoz a pajzsmirigyben.

Érdemes kerülni a szóját is, mert olyan vegyületet tartalmaz – goitrogének – melyek megakadályozzák a pajzsmirigyhormon termelését.

A pajzsmirigybetegek egy része gyakran szenved ételallergiában, ilyen: mogyoró, tojás, padlizsán, burgonya, paradicsom. Kerülni illik a dús fehérjetartalmú élelmiszereket, cukrokat, keményítőt.

Szép haj

A pajzsmirigyhormon (T3 és T4) felelős a haj biológia paramétereiért, pigmentációjáért – stimulálja a melanint.

Tapasztalatok szerint, a száraz, töredezett hajat, a korai, erős hajhullást, korai őszülést, a szemöldök külső részének kihullását a pajzsmirigy-alulműködés okozhatja.

Többek között tehát emiatt is érdemes odafigyelnünk arra, hogy pajzsmirigyünk a lehető legtovább egészséges maradjon.

A cink és kalcium

Azt már régóta tapasztaltuk, hogy ha cinket szedünk táplálék kiegészítésként, szebb lesz a hajunk, körmünk, bőrünk. Nos, a cink összefügg a pajzsmirigyhormonnal, a megfelelő cinkmennyiség meggátolja a pajzsmirigyhormon szintjének megváltozását.

A cinkhiányos betegek nagyobb eséllyel lesznek pajzsmirigybetegek – a vas után a cink a második legfontosabb anyag a szervezet számára.

Túlműködés esetén fontos a kalciumpótlás, mivel ilyenkor kiürül a kalcium a szervezetből – az pedig fontos a csontoknak és a fogaknak.

Rendszeres ellenőrzés

A magyar lakosság egy tizedét érinti a pajzsmirigyprobléma, főként nőket. E hormon nem normális mennyiségű jelenléte akár vetélést, fejlődési rendellenességet is okozhat.
Fontosabb szerv – belső elválasztású, hormont termelő mirigy –, mint amekkora hangsúlyt fektetnek erre az orvosok. 
Emiatt ajánlom nőtársaimnak, hogy évente ellenőriztesse pajzsmirigy-hormonjainak szintjét.

VIDEO Íme a 10 legolcsóbb szobanövény, amit imádni fogsz

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!