VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton
A fejlett világ 30 százaléka küzd pajzsmirigy-rendellenességgel, élete folyamán legalább egyszer. De mi is az a pajzsmirigy, és miért ennyire fontos?
A pajzsmirigy
A gége előtt kétoldalt elhelyezkedő, lebenyekből álló belső elválasztású mirigy – a legnagyobb. Ez a szervünk hormont termel.
A pajzsmirigyhormon a sejtanyagcseréért felelős, azért, hogy milyen gyorsan és mennyi tápanyag kerüljön a test sejtjeibe.
Idősebb korban lassul a sejtanyagcserénk, mert a pajzsmirigy nagysága és működése is csökken. A pajzsmirigy hormonja a tiroxin, mely a normális fejlődéshez, leginkább az idegrendszer fejlődéséhez elengedhetetlen.
A pajzsmirigy-túlműködés
A felgyorsult sejtanyagcsere jellemző tünete a fogyás. Megnagyobbodik a pajzsmirigy, kézzel tapinthatóvá válik, a szemek fokozatosan, hetek alatt kidüllednek.
Ez a rendellenesség hajhullással és korai őszüléssel jár. Bőr és körömproblémák is előfordulhatnak. A vérnyomás, de leginkább a pulzusszám emelkedik.
A pajzsmirigy-túlműködés gyanúja sokszor a pszichológusban fogalmazódik meg először, mivel komoly személyiségváltozást okoz a betegség, és csak később vehetők észre a testi tünetek.
A pajzsmirigy-alulműködés
Az anyagcsere lelassul, így az ember hízásnak indul. Hullhat a haja, a testszőrzete eltűnhet. Jellemző a fizikai és szellemi lelassulás.
A cikk folytatódik, lapozz!