Eljön az idő, amikor heti 4 napot kell csak dolgoznunk

Eljön az idő, amikor heti 4 napot kell csak dolgoznunk

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Eljön az idő, amikor heti 4 napot kell csak dolgoznunk

A rövidített munkahéttel kapcsolatos számos kísérlet pozitív eredményt mutatott. Egyes cégek számára ez egyre életképesebb megoldás – de mások számára ez az új rendszer szóba sem jön.

A négynapos munkahét ötlete olyannyira álmodozás volt, hogy a legtöbb munkavállaló és cég gondolni sem igen mert rá. A Covid-19 világjárvány nyomán azonban világszerte sok vállalat kipróbálta ezt az elrendezést – és ígéretes eredményeket ért el.

Az Egyesült Államokban és Írországban 2022-ben egy 33 önkéntes cég részvételével végzett hat hónapos próba pozitív hatást mutatott a vállalat teljesítményére, termelékenységére és az alkalmazottak jólétére. A rövidített héten dolgozó alkalmazottak kevesebb stresszről és fáradtságról számoltak be, valamint javult a munka-magánélet egyensúlya és elégedettsége. A végső felmérést benyújtó 27 vállalat 10-ből 9-re értékelte a kísérletet.

Pozitív eredmények a négynapos munkahétről

Egy 2022-es, 70 cég részvételével lezajlott brit kísérlet során a cégek 86%-a szerint a négynapos hét annyira sikeres volt, hogy azt tervezték, hogy a kísérlet befejezése után is érvényben maradnak. Olyan előnyöket említettek, mint a termelékenység növekedése, valamint az alkalmazottak jelentős pénzügyi megtakarítása a közlekedésben és a gyermekgondozásban. Hasonló kísérletek Belgiumban, Spanyolországban, Japánban, Ausztráliában és Új-Zélandon egyformán ígéretes eredményeket hoztak a vállalatok számára. És – nem meglepő módon – úgy tűnik, hogy az alkalmazottak kifejezetten szívesen vennék a rövidebb munkaheteket.

A túlnyomóan pozitív adatok ellenére azonban a négynapos munkahét sok dolgozó számára még mindig elérhetetlennek tűnik. Az agilis, előrelátó vállalatok műszaki dolgozói a közeljövőben reménykedhetnek ilyen haszonban. Ugyanezt a változást már nehezebb elképzelni az iskolai tanárok vagy az irodai dolgozók esetében a hagyományosabb vállalatoknál. Végső soron egyes iparágak és a mélyen rögzült munkakultúrák azt jelentik, hogy a négynapos munkahét nem minden alkalmazott számára reális – legalábbis egyelőre.

A technológiai és irodai iparágak tették meg eddig a legnagyobb lépéseket a munkaidő csökkentésének érdekében.

A tendencia valóban figyelemreméltó az olyan területeken, mint a technológia, a szoftverek, az ICT [internetes kommunikációs technológia], a pénzügy és a professzionális szolgáltatások. A tudásalapú szerepkörök, amelyek korábban elsősorban irodai alapúak voltak, de ma már sok esetben hibridek vagy távolról végezhetőek” – mondja Joe O’Connor, a torontói székhelyű Work Time Reduction Center of Excellence igazgatója és társalapítója.

Drazen_/istockphoto.com

A meetingek csökkentése jó lépés a rövidebb munkaidő felé

Míg az agilitás és az innováció gondolkodásmódja gyakran beépül az ilyen vállalatokba, előnyük is van az egyszerű, időtakarékos megoldások terén. Az olyan intézkedések, mint például a találkozómentes napok bevezetése, lehetővé tehetik az alkalmazottaknak, hogy pusztán a termelékenységre összpontosítsanak, és radikálisan csökkentsék a munkaidőt, miközben egyidejűleg fenntartják a teljesítményt.

Más ágazatokban a munkahét lerövidítése lehetséges, de a régóta bevett normák újragondolását igényli. A tanácsadás és a jog például gyakran a számlázható óra fogalma köré szerveződik. Vagyis a kevesebb munka automatikusan kevesebb bevételt jelent. De az ilyen kultúrák változhatnak – vélekedik O’Connor:

„Kezdünk látni példákat arra, hogy az ügyvédi irodák négynapos munkahétre térnek át, és váltanak az óránkénti számlázásról a projektérték szerinti számlázásra, vagy csökkentik a nem számlázható általános költségeiket, hogy csapataik jobban összpontosítanak az ügyfelek munkájára.”

A lerövidített munkahét életképessége a kevésbé rugalmas iparágakban működő vállalatok számára is másként nézhet ki. Például „ha [ezek a cégek] pénteken bezárnak, és mindenkinek ugyanazt a szabadnapot adják, az megnehezíti az egyeztetést az ügyfelekkel, a beszállítókkal és a gazdaság többi részével” – mondja Pedro Gomes, a Friday is the new Saturday szerzője és koordinátora.

Az alternatíva az, hogy különböző szabadnapokat adunk a különböző embereknek, így továbbra is öt napot működik a vállalat. Persze kommunikációs folyamatokra van szükség a csapatokban, hogy meg tudjunk birkózni azokkal a napokkal, amikor a kollégák nincsenek ott.

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!