Munkás pulóverek: sokszínűség és kényelem

Munkás pulóverek: sokszínűség és kényelem

Címlap / Stílus / Divat / Munkás pulóverek: sokszínűség és kényelem

Hűvös van már a rövid ujjúhoz, de a kabátoknak még jó helyük van a szekrényben? Akkor a pulóver a biztos választás! Persze vannak, akik csak olyankor hajlandók felvenni, amikor már minden kötél szakad, de a többség előszeretettel viseli. A dolgozó ember számára is ideális választás. (X)

A munkavédelmi pulóverek a megfelelő komfortérzet miatt gumírozott csukló-, illetve derékrésszel rendelkeznek, formatartók és megfelelő mozgásszabadságot biztosítanak. Eltérő anyagvastagságúak, hiszen vannak 150-170g/m2 vastagsággal rendelkező pulóverek, ezek a melegebb időben jönnek jól. Ezzel szemben a hidegben már elkelnek a 280g/m2 vastagságú, olykor téli pulcsinak nevezett darabok.

Már a munkavédelem területén is találhatók, kapucnis, cipzáros, belebújós, sőt félcipzáros és galléros pulóverek. Többségük a kellő strapabírás érdekében erősített varrással készül, illetve több zsebbel is ellátják őket. Éppen emiatt gyakoriak a belső zsebekkel rendelkező cipzáros munkavédelmi pulóverek. Anyagukat tekintve pamutból vagy poliészterből készülnek, többségük pedig légáteresztő tulajdonsággal rendelkezik. Nyilván léteznek speciális igényeket kielégítő pulóverek, mert tudjuk, hogy a leginkább a munka típusa, illetve a munkaterület határozza meg a ruházatot. Ilyenek például a hőálló pulcsik vagy a jól láthatósági társaik, melyeket fényvisszaverő betétekkel alakítanak ki.

Egy kis történelem

A klasszikus belebújós, kerek nyakkivágású, hosszú ujjú, derékig érő és bordázott pulóvereknek a felmenője a garbó, mely megjelenését követően hamar elterjedt. Meglepő módon viszont csak a férfiak öltözékének volt a része. A 20. század közepén azonban a feministák szekrényeiben is megtalálhatóvá vált. Ezt követően pedig egyértelműen befészkelte magát a mindennapokba. Egyre több változatot dobtak piacra. Eltérő anyagokból gyártottak különböző fazonokat, más-más technikákkal, illetve mintákkal és különféle színekben árusították. Készülhettek gyapjúból, mohairból, kasmírból, pamutból vagy szintetikus fonalakból, hurkolással, kötéssel, kézi vagy gépi eljárások által. 

A munkás pulóverek változatosak

A pulcsikat napjainkban már csak a nyakkivágás alapján is több csoportba sorolhatjuk. Hiszen lehet klasszikus kerek, vagy V kivágású nyakrésze, de a garbók is megtalálhatók a boltokban, illetve aszimmetrikusokkal vagy akár hátul dekoráltakkal is találkozhatunk. Ha azonban a hosszát vesszük alapul, akkor szóba jöhet derékig -, combközépig- térdig- vagy akár térd alá érő, de bőven akadnak derék felett végződők is. Persze a pulóver szabásvonalában is számtalan változatot fedezhetünk fel, a testhez simulótól egészen a zsákszabásúig. Ugyanakkor a népszerűségét nem feltétlenül a sokféleségének köszönheti. Van ugyanis 3+1 olyan sajátossága, amivel könnyen leveszi az embereket a lábukról: 

1. Kényelmes 

Puhák, melegek és nem korlátoznak a mozgásban. Nem csoda, hogy olyan sokan rajonganak érte. 

2. Könnyedén tisztítható 

Sokan nem tudják, de valójában a kényesebbnek hitt darabok is egyszerűen tisztíthatók mosógépekbe. Legfeljebb egy mosózsákba szükséges belerakni őket, ha gyengébb anyagból készült darabról van szó. 

3. Ráncálló

A ruha anyaga ugyanis rugalmas, így nem ragad bele a ráncos formákba.

4. Egyszerűen csomagolhatók

Igazság szerint mindenféle nehézség nélkül formázhatóak és nem igénylenek nagy helyet. 

A munkás pulóvereknek tehát rengeteg típusa van. Viselhetjük őket ing, blúz és póló felett is, vagy akár önmagában felsőrészként, de a kabát alatt is tökéletesen elfér. Lehet divatos, sportos, kényelmes és praktikus is. Sok esetben az utóbbi két jellemző a legfontosabb. Így van ez a munkavédelmi pulóverek esetében is, bár ott a lista még bővül – nem meglepő módon – a biztonsággal. 

VIDEO A csillagjegyek stresszkezelése a legrosszabbtól a legjobbig

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!