VIDEO Év végi fejlődés horoszkóp: ez az, amit még idén kell megfejlődnöd
Fontos, hogy már az első napokban is légy határozott, magabiztos, de ne feltételezd, hogy mindent tudsz. Legyél szakmailag szerény és befogadó, és különösen figyelj a következőkre.
Beilleszkedés
Minden munkahelyen megvannak a már kialakult szokások, amiket jobban jársz, ha feltérképezel. Ezért az első napokban inkább kérdezz meg mindent főnöködtől vagy kollégáidtól, és kövesd az útmutatásukat.
Ne félj visszajelzést kérni, mondd el, hogy neked sokat segít, ha főnököd rendszeresen elmondja, mitől lehetnél minél előbb teljes értékű munkaerő.
A saját érdekedben legyél inkább nyitott, és igyekezz minél előbb beletanulni a munkába. Így hamarabb kapsz elismerést, és máris megtetted a beilleszkedés egyik fontos lépését.
Véleménynyílvánítás
Tartózkodj az olyan véleménynyilvánítástól, ami sértő lehet például egy korosztályra, vagy vallási, esetleg politikai nézőpontot képviselő emberekre nézve. Nem tudhatod, hogy a beszélgetőpartnered mit tart sértőnek, és mit nem, ezért jobb kerülni az ilyen helyzeteket.
Ugyanígy tartózkodj attól is, hogy kollégáidnak minősíted a főnökötöket, vagy esetleg más kollégát. Sok emberben visszatetszést kelt, ha egy új ember, mindenféle tapasztalat nélkül elítélő véleményt formál másokról.
Emellett az is elképzelhető, hogy ők egész egyszerűen más véleményen vannak, esetleg egy hozzájuk közel álló embert kritizálsz ok nélkül. Vagy a még rosszabb eset, hogy kritikád visszajut főnökötökhöz, és kellemetlen szituációban kell magyarázkodnod elhamarkodott véleményed miatt.
Személyes konfliktus
Valószínűleg lesz olyan ember, akit jobban, és lesz akit kevésbé találsz majd szimpatikusnak, és ez utóbbiakkal akár nézeteltérésbe is keveredsz. Vigyázz azonban, hogy mennyire hagyod elmérgesedni ezeket a konfliktusokat.
Ezeket a helyzetek jobb minél előbb visszaterelni az udvarias szintre, bármennyire is nem szimpatikus neked a kollégád. Neked lesz így könnyebb, mert ez az ember a konfliktus ellenére is ott fog ülni a szomszéd asztalnál, és esetleg épp közösen kell majd megoldani egy feladatot.
Öltözködés
Figyelj oda, hogy ne öltözd se túl, se alul a kollégáidat. Gyakori, hogy a munkahelyen külön előírás van a megjelenésre vonatkozólag, így ha azt betartod, nem lehet gond.
A legjobb módszer az, ha már az interjún, illetve az első napokon megfigyeled, hogyan öltöznek a többiek, legyenek azok az interjúztatóid, vagy a folyosón közlekedő emberek.
Az első hetekben célszerű hivatalos, de nem túl feltűnő ruhákat felvenni, és kerülni a hivalkodó, esetleg túl rövid vagy túlságosan kivágott, vagy túl „elvont” öltözékeket, ezekkel csak azt éred el, hogy nehezebben fogadjanak be a kollégák. Néhány hét elteltével már úgyis látod, hogy mi elfogadható és mi nem.
Munkamorál
Látni fogod majd, hogy bár egyértelműen sok tennivalótok van, abból nem mindenki veszi ki a részét egyenlő arányban. Vigyázz azonban ennek megítélésében. Egyrészt mivel még új vagy, ezért nem biztos, hogy pontosan átlátod, ki mit csinál éppen, így nagyot tévedhetsz a kritikáddal, amivel könnyen megbánthatsz valakit.
Másrészt pedig a kollégák munkájának megítélése a főnökötök feladata, nem a tiéd, így felesleges kivagyiskodásnak tűnhet viselkedésed.
Ha viszont úgy érzed, hogy neked kell elvégezi a mások lustaságából származó munkát, akkor ne félj ezt közölni, de figyelj a közlés stílusára. Mindig legyél együttműködő, és udvarias, ne a másikat támadd, hanem mondd el neki, hogy neked ezzel mennyit segítene.
Saját igazad képviselése
Ha kezdő vagy, az még nem jelenti azt, hogy nem lehet igazad valamiben. Nem mindegy azonban, hogyan kommunikálod ezt.
Mivel nem ismerheted még a szakma minden egyes kis részletét, ezért kommunikációdban helyezz nagy hangsúlyt arra, hogy természetesen lehet, hogy tévedsz, de eddigi tudásod szerint más a véleményed.
Soha ne félj viszont képviselni magad, hiszen ha így teszel, akkor egyenrangú félként fognak kezelni, de nem esel a nagyképűség hibájába sem.