Modern veszély, a zajszennyezés – Testi és lelki károsodást okoz

Modern veszély, a zajszennyezés – Testi és lelki károsodást okoz

Címlap / Kikapcsolódás / Szórakozás / Modern veszély, a zajszennyezés – Testi és lelki károsodást okoz

A zajterhelés következményei igen súlyosak lehetnek. Romolhat a munkahelyi teljesítmény, az iskolai átlag, alvásproblémákat és szapora szívverést okozhat. Mégis minden második ember fülében ott van fülhallgató az utcán… ami nem utolsó sorban balesetveszélyes is lehet.

A zajszennyezés hatásai

Amikor a zaj 65 decibel feletti, azt már zajszennyezésnek hívjuk. 140 decibel felett van a fájdalom küszöb, ami már hallás- és idegrendszeri károsodást okozhat. A zajszennyezés más néven akusztikus szmog folyamatos ingernek teszi ki az agyat.
Emiatt stresszesebbek a városi emberek. A folyamatos hanghatás miatt nem tudjuk magunkat kipihenni, így ingerültebbek leszünk. A zajszennyezés megnehezíti azt, hogy megértsük, amit a másik ember mond, ami ha folyamatos, szintén egy feszültség forrás.

Az élővilág

Az ornitológusok előbb felfigyeltek a zajszennyezés káros hatásaira, mint más tudósok. Számos madárfaj olyan zajban kénytelen élni, hogy párhívogató aktivitása csökken, mivel a nőstények nem hallják meg a hímek párcsalogató énekét.
Olyannyira, hogy az is előfordul, hogy vannak helyek, ahol egyáltalán nem csiripelnek, énekelnek a madarak. A figyelmeztető füttyöt is sokkal nehezebben hallják meg. A zajszennyezés miatt a cetek sokkal nehezebben kommunikálnak egymással a vízben.

Európa

Budapest a harmadik legzajosabb város. A listát Olaszország vezeti. Kilencvenhat olasz városban vizsgálta az ENSZ Egészségügyi Világszervezete a zajszintet és mindenütt jelentős zajszennyezést találtak.
Olaszországban közel hét millióan vannak, akik nagyothallásban szenvednek, illetve egyre nő azok száma, akik megsüketülnek, amit az akusztikus szmognak köszönhetnek. 120 millió ember él az UNIO-ban, akik 55 decibelnél magasabb zajnak vannak kitéve.

Az akusztikus szmog fokozása

A fiatalok nincsenek annak tudatában, hogy az MP3 lejátszó közvetlenül bombázza zajjal a dobhártyát. Alapvetően bármit csinálunk, az zajjal jár, ám nem mindegy, hogy csupán a kényelem miatt tesszük, vagy azért, mert valóban rá vagyunk kényszerülve.
Minden háztartási eszközünk egy-egy zajforrás, érdemes lenne végig gondolni, hogy melyik a kiküszöbölhető. Az emberek azt gondolják – hibásan – hogy bármeddig visszaélhetnek testükkel, és ebbe a fülük, a hallásuk is beletartozik.

Mi a zaj?

Nem csak az a zaj, ami már olyan hangos, hogy bántja a fület. A zaj lehet olyan dolog is, ami kellemesnek tűnik, például egy felhangosított zeneszám. Bár a zaj fogalma az, ami nem kívánatos hang, de ezt másképp kell értelmezni.
Nem kívánatos zajhatás az, ami már testi és lelki károsodást okoz az emberben. Olyanokat, mint koleszterin és vércukor szint emelkedése, szív és érrendszeri betegség, magas vérnyomás. A zaj egyértelműen megemeli a stressz hormonok szintjét is.

A hallás és a fül

A külső hallójáratban megrezegtetik a dobhártyát a hangok, majd a hallócsontocskákon keresztül a csigába továbbítódik a rezgés, ami ingerületté alakul, és az idegeken keresztül jut az agyba a hang, ahol képesek vagyunk arra, hogy felismerjük annak eredetét. A fül – mint az egész test – egy precíziós szerkezet.
A hallócsontocskák nagyon aprók, a dobhártya igen vékony, ezért sérülékenyek, ha túlzott hatásnak vannak kitéve. Botorság azt hinni, hogy ezek az érzékeny részek a végletekig bírják a terhelést.
Természetesnek vesszük, hogy testünk működik, jól működik. Ám vannak olyan terhelések, melyekkel feleslegesen kockáztatjuk azt, hogy később, idősebb korunkra lebetegedhetünk, elveszthetjük hallásunkat. Sokan legyintenek, mikor lesz az még… nos. Hamarabb, mint gondolnánk, főleg, ha nem fordítunk kellő figyelmet dolgokra.

VIDEO Melyik színt utálod a legjobban?

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!