Nemcsak a rossz fogak vagy a túl hagymás ételek okozhatnak rossz leheletet – még az is lehet, hogy több van a háttérben, mint gondolnád. Ha azt veszed észre, hogy hiába mosod a fogaidat, a szájszag csak nem akar szűnni, gondold át az alábbi lehetőségeket, hátha megtalálod közöttük a probléma okát.
Orvosi nyelven a szájszagot halitosisnak hívják (mennyivel jobban is hangzik így), és a fogak nem megfelelő egészségén kívül rengeteg minden okozhatja. Az Amerikai Fogászati Egyesület (American Dental Association, ADA) szerint a felnőtt emberek felének legalább életében egyszer meg kell küzdenie rossz lehelettel. A problémának rengeteg oka lehet, és ha kiküszöbölted a hagyományos ajánlásokat, akkor az alábbiakat is érdemes átgondolni, hátha tényleg nem a sok hagymaevés okozza a problémát.
1/6 Nem olyan jó a szájhigiéniád
Hiába mosod meg napi kétszer a fogadat, ha nem jól csinálod: a fogak között maradt ételdarabokat a nyál és az abban található baktériumok lassan elkezdik lebontani, és ez pedig bizony szaggal is járhat. Figyelj oda arra, hogy megfelelő minőségű fogkeféd legyen (ha teheted, ruházz be egy elektromosra, sokkal jobban tisztít), és hogy legalább két percig mosd vele a fogaidat.
Ha ez sem segít, ajánljuk a fogselymet vagy a szájvizet, de a rendszeres fogászati vizsgálattal sem tudsz mellélőni.
A cikk a hirdetés alatt folytatódik!
2/6 Keveset iszol
A nyál nagyon fontos a szájban maradt ételmaradékok lebontása szempontjából, ha azonban nem iszol eleget, csökkenhet a mennyisége. Ilyenkor a szájban maradt lepedékek és ételmaradványok a baktériumok áldozatává válnak, és rossz szájszagot okozhatnak.
Ezt kiküszöbölheted azzal, hogy megfelelően hidratálsz, természetesen tiszta vízzel: ez egy kicsit le is mossa a fogaidat, ráadásul több nyálad is lesz tőle.