Megkérdeztem a mesterséges intelligenciát, miért veszélyes az emberiségre nézve a fejlődése

Megkérdeztem a mesterséges intelligenciát, miért veszélyes az emberiségre nézve a fejlődése

Címlap / Kikapcsolódás / Tech és kütyük / Megkérdeztem a mesterséges intelligenciát, miért veszélyes az emberiségre nézve a fejlődése

Az elmúlt hetekben többször is időt szakítottam arra, hogy társalogjak a mesterséges intelligenciával. Először csak néhány kérdést tettem fel neki, aztán jól belelendültünk…

VIDEO Nagy éves horoszkóp 2025: így alakul az éved személyes és munkahelyi fronton

Úgy éreztem, muszáj kipróbálnom, milyen érzés, amikor beszélgetünk, mert nyilvánvaló, hogy ez lesz a jövő, mégpedig belátható időn belül. A változásoknak pedig jobb elébe menni, kicsit kiismerni őket, különben még nagyobb sokkal robbannak be az életünkbe – én legalábbis így látom. Az ismeretlentől jobban félünk, bár, ha őszinte akarok lenni, sokkal nyugodtabb nem lettem a társalgás után sem. 

Először hétköznapi kérdéseket tettem fel a mesterséges intelligenciának, pl. milyen látnivalókat ajánl azon a környéken, ahova megyünk majd nyaralni, és receptajánlókat is kértem. Mindig különálló, önmagukban is teljes kérdéseket tettem fel, mígnem rájöttem, hogy visszautalhatok a korábbi válaszokra is. Pl. írattam vele egy levelet, majd közöltem, hogy ez túl sablonos lett, nem lehetne személyesebb? Természetesen lehetett. Gond nélkül beszélgettem vele, mintha egy kiváló interjúalannyal társalognék, akivel kapcsolatban nem kell az érzelmeken agyalnom, hiszen nem tudom megbántani.

Így jutottunk el oda, hogy megkérdeztem:

Milyen veszélyeket rejt számunkra, hogy a mesterséges intelligencia ilyen ütemben fejlődik?

A mesterséges intelligencia (MI) fejlettebbé válása sok előnyt jelenthet az emberiség számára, ugyanakkor számos kihívást és veszélyt is rejt magában. Az egyik legnagyobb kockázat az, hogy az egyre fejlettebb MI bizonyos helyzetekben veszélyezteti az emberek életét és biztonságát.

Egy másik kockázat az, hogy a MI-k képesek lehetnek önálló döntések meghozatalára, ami növelheti a hibázás lehetőségét. Az autonóm rendszerek terén kialakuló szituációk nagyon bonyolultakká válhatnak, és a gépeknek nem mindig van elegendő információjuk ahhoz, hogy az optimális döntést hozzák meg.

Ezen túlmenően, a fejlettebb MI-k képesek lehetnek arra, hogy olyan rendszereket hozzanak létre, amelyek az emberi életmód és a jólét veszélyeztetéséhez vezethetnek, vagy a társadalmi egyenlőtlenségeket mélyíthetik el. Az AI-vel ellátott fegyverek nagyon nagy pusztítást okozhatnak, ha rossz kezekbe kerülnek, vagy ha a gépek az emberi értékektől eltérő döntéseket hoznak, például diszkriminatív módon.

Ezen problémák kezelésére már folynak kutatások és fejlesztések a kutatók és a döntéshozók részéről, de az elkerülhetetlen, hogy a fejlettebb MI-k növeljék azokat a veszélyeket, amelyekkel az embereknek szembe kell nézniük.

Az egyik legfontosabb dolog, amit az embereknek tenniük kell az, hogy biztosítsák a MI felelős és etikus fejlődését, és hogy figyelembe vegyék az emberi jogokat és értékeket a technológiai előrelépések folyamatában.

MF3d/istockphoto.com

Tudnál esetleg néhány példát mondani, hogy világosabb legyen számomra, mire gondoltál?

Természetesen, adok néhány konkrét példát:

  1. Önvezető autók: Az önvezető autókban használt mesterséges intelligencia rendszereknek pontosan tudniuk kell, mikor kell lefékezni, hol kell sávot váltani és hogyan kell elkerülni a baleseteket. Ha ezek a rendszerek hibásan működnek, akkor súlyos baleseteket okozhatnak.
  2. Egészségügy: A mesterséges intelligencia már most is segíti az orvosokat a diagnózis felállításában és a betegségek kezelésében. Azonban, ha a rendszer hibás diagnózist ad, vagy rossz kezelési tervet javasol, az súlyos következményekkel járhat az emberek egészségére nézve.
  3. Biztonság: A mesterséges intelligencia egyre inkább felelős lesz a biztonságunkért. Például az AI-rendszerek felelősek lehetnek egy ország határainak védelméért, az adatbiztonságért, vagy akár az energiaellátás biztonságáért. Ha a rendszerekbe hiba csúszik, akkor az nagyobb károkat okozhat, mint amit az emberek képesek lennének kezelni.
  4. Társadalmi hatások: A mesterséges intelligencia rendszerek egyre nagyobb hatással vannak a társadalomra és a gazdaságra. A munkaerőpiac változása, az adatvédelem és a személyiségi jogok védelme csak néhány példa azokra a kihívásokra, amelyekkel szembe kell néznünk az AI korában. Ha nem sikerül kezelni ezeket a problémákat kezelni, az negatív hatással lehet az emberek életére.

Ezek csak néhány példa arra, hogy milyen veszélyekkel járhat a mesterséges intelligencia fejlődése, és miért kell óvatosnak lennünk az alkalmazásával.

Oldalak: 1 2 3

A cikk folytatódik, lapozz!

«Előző
1/3
Következő»
Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!