Mesebeli portrékat készít a magyar tervezőgrafikus – interjú az Apróka Műhely alapítójával

Mesebeli portrékat készít a magyar tervezőgrafikus – interjú az Apróka Műhely alapítójával

Címlap / Életmód / Pénz és hivatás / Mesebeli portrékat készít a magyar tervezőgrafikus – interjú az Apróka Műhely alapítójával

Gyermekként talán mindannyian elképzeltük, hogy milyen lenne belépni a mesék varázslatos világába.

Pernyész Dóra tervezőgrafikus azonban meg is valósította az álmát: csodaszép motívumok rajzolásába kezdett, mára már több saját maga által írt és rajzolt mesekönyve is megjelent, szabadidejében pedig másoknak is lehetőséget ad arra, hogy legalább egy pillanatra úgy érezzék, a mesék világát járják. Egyedi portréival ugyanis úgy örökíti meg az embereket, mintha ők maguk is éppen egy mesebeli környezetben lennének.

Mindig is tudtad, hogy a kreatív, művészi vonal a te utad?

Már egészen kicsi koromban azt mondogattam a szüleimnek, hogy mesekönyv rajzoló szeretnék lenni. Akkor még nem sokat tudtam erről a szakmáról, de mindig vonzott a gyerekkönyvek színes világa, a sok apró részlet, amelyeket böngészgetni lehetett, elrejtett apróságok után kutatva. Annyira magával ragadtak a könyvek, hogy óvodásként írtam egy pár soros kis mesét egy füzetbe, amelyhez néhány rajzot is készítettem, és nagyon büszke voltam a saját „könyvemre”.

A grafikusi munka vagy a meseírás áll közelebb a szívedhez?

Mindkettőt nagyon szeretem. Azt szoktam mondani, hogy inkább grafikus vagyok, aki amellett, hogy rajzol, ír is. A grafikát tanultam, megvannak hozzá az alapjaim, amelyekre építkezhetek. Az írás viszont inkább egy szenvedély, amit korábban nem tanultam, emiatt nem is tartom magam igazán írónak.

Apróka Műhely

Honnan merítesz ihletet egy-egy mese megalkotásához?

Erre nagyon nehéz válaszolni, hiszen pontosan én sem tudom, honnan jön az ihlet. Nyitott szemmel járok a világban, és igyekszem mindent érdeklődve figyelni. Sokszor veszek észre olyan apró részleteket, pillanatokat, amelyeket azt hiszem, hogy más nem. Szerencsés embernek tartom magam, mert tisztán emlékszem a gyerekkorom nagyobb részére, az akkori félelmeimre, érzéseimre, lelkesedésemre, boldogságomra. Emellett édesanyám tanítónő, sokat mesél az osztályába járó gyerekekről. Azt gondolom, hogy ezek mind hozzátesznek a történeteim kitalálásához, a karakterek megformálásához.

Apróka Műhely

Ha te írsz és rajzolsz is egy történetet, a kép vagy a szöveg születik meg előbb?

Először mindig a szövegírással kezdem. Számítógépen szoktam írni, egy tördelőprogramot használok erre a célra, ahol kialakítom az oldaltükröt. Úgy képzeld el, mintha egy nyitott könyv oldalaira írnék, már jelölve vannak a margók, a betűtípus, a betűméret végleges, el tudom helyezni a szöveget az üres oldalakon, és ki tudom hagyni a képek helyét is. Ez azért fontos nekem, mert a szöveg írása közben már a legtöbb esetben látom magam előtt a képeket, a képkivágásokat, a karaktereket, helyszíneket, kompozíciókat.

Apróka Műhely

Mivel foglalkozol még a mindennapokban?

Szabadúszó tervezőgrafikusként dolgozom, a munkám nagy részében e-learning tananyagokhoz készítek illusztrációkat, de közel áll hozzám például a logó tervezés, kiadvány- és arculattervezés is. Emellett szabadidőmben mesekönyveket írok és illusztrálok, valamint van egy Apróka Műhely elnevezésű projektem, amely arra épül, hogy családi portrékat festek a hozzám beérkező fotók alapján, a saját mesefigurás stílusomban.

Milyen technikával és készülnek a képeid?

A képek fogalomkört most kettéosztanám: a meseillusztrációkat papírra festem, akril festéket és pasztellt használok hozzájuk. A családi portrékat fa lemezre festem, hogy a szállítás során ne sérüljenek meg. Ebben az esetben is akril festékkel és pasztellel dolgozom.

Mely eseményekre ajánlanád a családi portrékat?

A családi portrék bármilyen alkalomra jók lehetnek: évfordulókra, születésnapokra, karácsonyra, kisbaba érkezésére. Emellett népszerűek a páros portrék is, ezeket is nagyon szeretik a szerelmesek egymásnak ajándékozni akár Valentin-napra, hónapfordulóra, évfordulóra. Egyre többen érdeklődnek a babás képek iránt is, ezeket általában a nagyszülők vagy a rokonok rendelik a párnak a kicsi érkezésének örömére. Vannak olyan különleges megrendeléseim is néha, amikor egy adott személyt kell ábrázolnom egy számára kedves helyen vagy eseményen, valamilyen álma megvalósulása közben. 

Apróka Műhely

Mit kell tennie annak, aki egyedi portrét szeretne rendelni tőled?

A rendelés menete nagyon egyszerű: a honlapomra látogatva minden érdeklődő tájékozódhat a képek méretéről, témájáról, kompozíciójáról, és az árakról. Ha a látott minta megtetszik neki, akkor a webshop felületén leadhatja megrendelését. Azokban az esetekben, amikor valami másra vágyik a megrendelő (például más méret, forma, téma, stb.) a kapcsolati űrlap kitöltésével könnyedén elér, és együtt megpróbáljuk megvalósítani az álmát.

Apróka Műhely

Melyek voltak azok a pillanatok az eddigi munkád során, amelyekre a legszívesebben emlékszel vissza?

Az egyik legkedvesebb pillanat az volt számomra, amikor a könyvesboltba lépve levehettem a polcról az első, saját mesekönyvem. Hirtelen valósággá vált az, amiért egész idáig dolgoztam, azt éreztem, hogy elértem azt, amit mindig is szerettem volna. Bár, hogy őszinte legyek, minden alkalommal nagyon boldog voltam, amikor először lapozhattam bele az újonnan megjelent mesekönyveimbe, egészen más, mint amikor a rajztáblámra kiragasztva látom a képeket, vagy a számítógép képernyőjén a szöveget.

Idén júniusban lehetőséget kaptam a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtártól, hogy a nagyteremben megmutathassam az Ünnepi Könyvhét keretein belül az érdeklődőknek a munkáim. Nagyon örülök ennek a remek lehetőségnek, és a könyvtár kedves, támogató hozzáállásának. Remek érzés volt a falakon látni a munkáim.

Apróka Műhely

Milyen jövőbeli terveid vannak?

Jelenleg egy gyermekkönyv sorozaton dolgozom, amely a Szívmesék alcímet viseli. A célom olyan gyerekeknek szóló könyvek készítése, amelyek segítenek a kicsiknek abban, hogy megbirkózzanak egy számukra nehéz helyzettel, vagy új érzéssel, mint például a mozaikcsaláddal járó féltékenység, a figyelemhiánnyal járó akaratosság, vagy épp a népszerűség, vagy a barátok hiánya. Szeretném, ha ez a sorozat minél több élethelyzetet mutathatna be, minél több kötetből állhatna.

VIDEO Így tedd fel helyesen a kontúrt, bronzosítót és pirosítót

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!