Cukorbetegség, vérképzőszervi betegségek, a végtagok rossz vérellátása, legyengült immunrendszer, túlsúly – néhány hajlamosító tényező, amelyek esetében komoly egészségügyi problémát okozhat a körömgomba. A fertőzés inkább az őszi és a téli hónapokban alakul ki a nem szellőző, nedves, meleg, zárt, szoros cipők viselése, a körmök sérülései és a nem megfelelő lábápolás miatt, nyáron pedig a strandok és az uszodák jelenthetnek kockázatot. A körömgomba a lábak, lábkörmök egyik leggyakrabban előforduló gombás megbetegedése, amely a bőrbetegségek 10 százalékát teszi ki, és általában egy vagy több körmöt érint.
VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől
A körömgombát fonalas, sarjadzó vagy ritkábban akár penészgombák is előidézhetik, amelyek a láb körmeit, a körömágyat, a köröm alatti bőrfelületet támadják meg. A gombás fertőzés azon túl, hogy a végtag esztétikáját súlyosan csorbítja, egy egészséges felnőtt esetében is kellemetlen tünetekkel jár, idősebb korban és néhány társbetegség – cukorbetegség, vérképzőszervi betegségek, immunhiány – esetében pedig veszélyessé is válhat. Egyrészt súlyos károsodást okozhat a körömlemezen vagy körömágyon, másrészt a nem kezelt fertőzés könnyen elterjedhet, és bakteriális fertőzéseket is okozhat.
Éppen ezért fontos, hogy időben felismerjük a körömgomba tüneteit, ezzel megelőzve a további egészségügyi problémákat – mondta dr. Lőrincz Kende, a Semmelweis Egyetem Bőr,- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika egyetemi adjunktusa. A köröm gombásodásának leggyakoribb tünetei közé tartozik, hogy a körömlemez elszíneződik, megvastagszik, a vége töredezetté válik, de akár maga a köröm is eltorzulhat. A nem kezelt fertőzés pedig tovább terjedhet, így a köröm törékeny, málló állagú lesz, duzzanatok és sebek keletkezhetnek körülötte.
Hozzátette: gyakran a láb bőrének gombás fertőzése mellett alakul ki, ahol a gyulladt felületen hólyagokhoz, berepedezésekhez, mélyebb sebekhez vezethet, akár orbánc, vagyis súlyos bakteriális bőrgyulladás, később krónikus seb is kialakulhat az érintett bőrfelületen. Érdemes tehát a kezelést komolyan venni és a probléma végére járni. A gombás fertőzés ugyanis nem csak esztétikai kérdés, hanem komoly egészségügyi veszélye is van.