VIDEO Nyári horoszkóp: Mit hoznak idén nyáron a csillagok?
Sokunknak jelent problémát ez az új helyzet, amit a járvány okozott. A legtöbb ember nincs hozzászokva a bezártsághoz, pláne nem ahhoz, hogy akár reggeltől-estig egyedül, esetleg családban töltsék az idejüket. Érthető módon ez sokakat megviselhet érzelmi szinten. Szerencsére van néhány mankó, amely segíthet átvészelni ezt a nehéz időszakot!
Ha a rutinok megszakadnak és a családok kénytelenek összezsúfolódni egy kis térbe, az valódi veszélyt jelenthet. Dr. Carly Johnco, a Sydney Macquarie Egyetem klinikai pszichológusa szerint ez szorongást, extrém frusztrációt, depressziót vagy alacsony kedélyszintet eredményezhet. A Melbourne-i Egyetem pszichológus professzora és Prof. Lea Waters szakértő szerint az önizoláció a mentális egészség három kritikus elemét érinti: az autonómia, a rokonság és a kompetencia.
Mivelhogy elveszítjük a privát szféránkat, osztozni kell a területeken, közben túl sokat vagy éppen túl keveset kapunk a családunkból, mindez pedig hatással lehet arra, miként teljesítünk. Főleg akkor, ha home office-ban vagyunk.
Szerencsére van néhány kapaszkodó, ami segíthet érzelmi szinten is túlélni a házi karantént:
Alakítsatok ki házirendet!
A szokásos, mindennapi rutint egy időre fel kell függeszteni, de ez egyet jelent azzal, hogy ideje másikat kialakítani. Éppen ezért, minél előbb le kell üljetek és ki kell dolgoznotok egy új napirendet. A gyerekek vegyenek részt a digitális oktatásban, a szülők végezzék el munkájukat (amennyiben lehetőséget kaptak otthoni munkavégzésre). Lehetőleg ezek zavartalanul történjenek. Akinek nem kell otthonról dolgoznia, annak is legyen meg a feladata. Osszátok fel azt is, ki takarít és ki főz. Mindenki tud valamit segíteni a ház körül. De persze ilyen időben alapvető a szórakozás is, ezért arra is szánjatok mindenképpen időt, hogy délután vagy este kikapcsolódjatok.
Hasznos lehet a karanténnal kapcsolatos aggályok és elvárások megvitatása, valamint annak a tisztázása, hogy az egyes családtagok milyen szerepet játszhatnak az életminőség javításában.
A házirend ugyanúgy vonatkozik azokra is, akik egyedül töltik a házi karantént. Sokkal egyszerűbb és hatékonyabb az életük, ha van mihez alkalmazkodniuk. A napi rutin rendet teremt és megakadályozza a káoszt.