Így kell idén ősszel eljárnod, ha beteg lesz a gyermeked

Így kell idén ősszel eljárnod, ha beteg lesz a gyermeked

Címlap / Életmód / Család / Így kell idén ősszel eljárnod, ha beteg lesz a gyermeked

Még szinte el sem kezdődött az ősz, a környékbeli gyerekek sorra dőltek ki az iskolában és az óvodában egyaránt. Semmi komoly, legfeljebb hőemelkedés és pár napig tartó nátha, de ez most nagyon másként fest, mint eddig bármikor…

Azt gondoltam, az idei ősz már könnyebben fog menni, mint az előző, amikor kiscsoportos lett a kislányom, és törvényszerűen legalább minden második fertőzést hazahozott. Ehhez képest éppen, hogy eljutottunk az első hétvégéig, már látszott rajta, hogy megfázott. Nincs ebben semmi meglepő: változékony volt az idő, sokat fújt a szél. Egyébként is tudtam, hogy a közösségbe érkezve elkerülhetetlenek az ilyen, felsőlégúti megbetegedések. Szinte megnyugtató volt a tény, hogy magasabb testhőmérséklettel senki sem mehet az intézménybe, hiszen ahogy sok helyen, úgy nálunk is ellenőrzik a gyerekeket és a szülőket is belépéskor. Ráadásul minden kísérőnek maszkot kell viselnie. Ehhez képest már most rengetegen vannak, akik kénytelenek otthon maradni. De meddig? 

A Biztos Kezek alapellátó gyermekorvosok szülői fóruma a napokban közzétett egy átfogó tájékoztatót, amiben megpróbálják összefoglalni a jelenleg érvényben levő szabályozásokat. Sajnos, ahogy az a közleményből kiderül, és ahogy mindannyian tudjuk, a gyerekek úgy terjeszthetik a koronavírust, hogy vagy teljesen tünetmentesek, vagy egészen kevés tünetet mutatnak. Ezzel párhuzamosan tisztában vagyunk azzal is, hogy emiatt a gyermekorvosok nem tudják egyértelműen megmondani, ki az, aki koronavírussal fertőzött és ki az, aki nem. Igazi patthelyzet, amire egyelőre nincs megoldás. 

Az ajánlás szerint azokat a gyermekeket, akiknél jelentkeznek a jellemző tünetek (úgy, mint a láz, köhögés, nehézlégzés, szaglásvesztés, vagy az ízérzékelés elvesztése), kezeljük úgy, mintha koronavírussal fertőződtek volna addig, amíg ennek ellenkezője be nem igazolódik.

Az ilyen gyermekek ne menjenek közösségbe, a szülők gondoskodjanak arról, hogy minél kevesebb emberrel érintkezzenek, valamint tartsák az előírt távolságot. Az ajánlás alapján, ha lehetőségünk nyílik rá, értesítsük a gyermek korábbi kontaktjait is. Ide tartoznak azok, akikkel a kicsi az elmúlt 2 napban szorosan érintkezett, zárt területen belül együtt tartózkodott.

Értesítsd a gyermekorvost

Nálunk kész káosz jelenleg a gyermekorvosi rendelés, de az biztos, hogy mindenhol előre kell egyeztetni és pontosan, időpontra kell érkezni – már amennyiben ez egyáltalán lehetséges. Sajnos nagyon gyakran a szülőknek kell „eljátszaniuk” az orvost, ugyanis a tüneteket részletekbe menően fel kell sorolni a telefonos, internetes egyeztetés során. Az alapítvány szerint és az ismerőseim tapasztalata is azt mutatja, hogy gyakorlatilag lehetetlen általános, megfázásos tünetekkel eljutni az orvoshoz.

A szülők által felsorolt kórismeretek alapján az orvosok csak kifejezetten komoly esetben fogadják a pácienseket. Egyébként a felhőbe írják a szükséges recepteket, amit a szülők szükség esetén ki tudnak váltani.

Az alapítvány szerint, ha a gyermek nagyon rosszul érzi magát, érdemesebb lehet a mentőszolgálat, kórház igénybevétele mellett dönteni.

Így nagyobb esély lehet arra, hogy időben szakszerű ellátásban részesül. Ám arra külön felhívják a figyelmet, hogy random mód ne induljunk el, itt is egyeztetni kell telefonon.

ljubaphoto/istockphoto.com

Kell-e teszt?

Magánúton bárki igényelhet koronavírus-tesztet, a gyermekorvos azonban csak a mentőszolgálatot tudja felkérni erre a feladatra, így ez ügyben vele kell tisztázni a helyzetet. A mentőszolgálat sürgősségi sorrendbe teszi az igényeket, majd a szülő telefonszámán megadott időn belül jelentkezik. Ekkor tájékoztatnak az érkezésről, a szükséges előkészületekről. A tesztelést védőöltözetben levő mentős végzi, garatból vagy orrból vesz mintát – erre és a mentős megjelenésére érdemes felkészíteni a gyermekeket. Az eredményt az EESZT-n keresztül a háziorvos fogja megkapni, így ismét vele kell majd egyeztetni. A vizsgálat ingyenes.

Mi történik, ha pozitív a teszt?

Pozitív teszt esetén a gyermeknek 10 napig otthon kell maradnia, illetve erre az időtartamra rá kell húznia abban az esetben, ha 10 napon túl is maradnak tünetei. Ekkor természetesen életbe lép a házi karantén is, ami sajnos érinti a családtagokat. Az egy háztartásban élőkre ugyancsak vonatkozik, hogy nem hagyhatják el a lakást. A pozitivitásról értesíteni kell az érintett intézményt, ahova a gyermek jár.

Amennyiben a gyermek csak szoros kontakt volt, pl. az óvodástársa lett koronavírusos, 14 napig otthoni karanténban kell maradnia, de a családtagokra ez nem vonatkozik. Ez alól kivétel, ha a gyermeknek tünetei lesznek, ekkor ugyanis a háziorvost kell értesíteni. Ő a korábbiaknak megfelelően  tesztet kér a családtagok számára, akik csak akkor lesznek karantén kötelesek, ha ugyancsak pozitívvá váltak.

VIDEO Jobb ember vagy, mint hinnéd, ha ez az 5 dolog jellemző rád

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!