A jövőben luxuscikké válik a halhús. A lazac el is tűnhet az étlapról 

A jövőben luxuscikké válik a halhús. A lazac el is tűnhet az étlapról 

Címlap / Életmód / Egészség / A jövőben luxuscikké válik a halhús. A lazac el is tűnhet az étlapról 

Az éghajlatváltozás nem „csak” arra van hatással, milyen életkörülmények mellett élhetünk, hanem arra is, mi kerül a tányérunkra.

Talán már hallottál róla, hogy eltűnhet néhány kedvenc a mindennapi finomságaink közül, így a kávé és a csoki is luxuscikké válhat az elkövetkezendőkben. 

Mi van még veszélyben?

Egy új tanulmány szerint a klímaváltozás miatti melegebb óceáni hőmérséklet megváltoztatja számos tengeri élőlény életkörülményeit. Ez pedig óhatatlanul is azzal fog járni, hogy a már egyébként is túlhalászott sós vizek még nagyobb veszélybe kerülnek. 

British Columbia Egyetem kutatói szerint már most is látszik a változás és a tengerparti éttermek kínálata fokozatosan szűkül. 1880 és 2021 között a friss, helyben fogott tenger gyümölcseit tartalmazó, helyi menük teljesen átalakultak. Olyan, alapvetőnek számító halak tűnnek el róluk, mint amilyen a lazac

A kutatók a Vancouver körzetében élő összes faj átlagos preferált hőmérsékletét vizsgálták négy különböző időszakra vonatkozóan, egészen a 19. századig. Az eredmények alapján megtudták, hogy a 2020-as években mért hőmérséklet a valaha mért legmagasabb hőmérséklet a vízi állatok számára. Ezt a változást pedig nagyon sok faj nem tudja majd elviselni. A térségben jelenleg 14 Celsius fokos a víz, ami 5 fokkal melegebb, mint 1962-ben. 

Greaud pfeiffer/pexels.com

„Kíváncsiak voltunk rá, hogy az éghajlatváltozás miatt felmelegedő vizek már hatással vannak-e az étkezési szokásainkra”

– mondta Dr. William Cheung az UBC Óceánok és Halászati ​​Intézetének igazgatója. 

Bár nem ok-okozati összefüggésről van szó, az eredmények mégis azt mutatják, hogy a Vancouver környéki tengerek felmelegedtek és a melegebb vizeket kedvelő halfajok vették át a dominanciát. Ezért a megszokott tenger gyümölcsei fokozottan kiszorulnak a kínálatból és más fajok veszik át a helyüket. A tanulmány szerzői szerint két ilyen faj már most megfigyelhető, ezért valószínűsíthető, hogy az elkövetkezendő években jelentősebb szerep jut majd nekik az étlapokon. A jóval kevésbé „elegáns” halak helyére a Humboldt tintahal és a szardínia lép majd, ha lehet hinni az előrejelzéseknek. 

A Humboldt tintahal az 1990-es évek előtt egyáltalán nem szerepelt az étlapokon, de azt látjuk, hogy manapság már általánosnak tekinthető. A szardínia pedig korábban eltűnt a tengerparti értelmek étlapjairól, de a jövőben könnyen visszatérhet” – mondta Dr. Cheung.

Mi okozza ezt a változást?

A kutatók kiemelték, volt már ilyen változás, mégpedig 1981 és 1996 között, amikor már mértek egy jelentősebb hőmérséklet-változást, ami elkezdett nagyobb és nyilvánvalóbb hatást gyakorolni a halállományra.
Elmondták, hogy egy szélsőséges tengeri hőhullám generálja a változások felgyorsulását Vancouver térségében.

Az elmúlt évtizedben tapasztalt, szokatlanul meleg időjárás azonban nem csak a helyi faunát károsítja, hanem eltolódásokat okoz. Emellett más, adott esetben invazív fajok megjelenését is elősegíti. Az őshonos, kizsákmányolt állatok pedig még inkább háttérbe szorulnak, míg könnyen lehet, hogy véglegesen el is tűnnek – nem csupán az étlapról.

„Az éghajlatváltozás mindenkit érint, nem csak a halakat fogó halászokat”

– tette hozzá a tanulmány szerzője.

 A jövőben arra számíthatunk, hogy a tenger gyümölcsei kevésbé stabilan lesznek elérhetőek, minden bizonnyal nem lesz lehetséges egész évben ugyanazt a kínálatot fenntartani, amit a kereslet indokolna. Ez egyébként nem is feltétlenül baj, a mostani felmérések alapján ugyanis nem ajánlott heti egy alkalomnál többször tenger gyümölcseit fogyasztanunk, olyan nagymértékű lett a nehézfém-szennyezettség az óceánjainkban. 

VIDEO Halak csillagjegyűként ezekre számíthatsz párkapcsolatban a többi csillagjegytől

Kövesd a Bien.hu cikkeit a Google Hírek-ben is!