Odavagy a hamburgerért? Mindannyian imádjuk a gyorséttermi kajákat, de kellemetlen mellékhatásaikat már annál kevésbé. Ezért is születtek olyan megoldások, melyek a recepteket újragondolva finom, mégis egészséges változatban kínálják ezeket az ételeket.
Hamburger
Egy hamburger lehet zsírban tocsogó, egészségtelen, illetve laktató, ízletes és egészséges is. Hogy hogyan? A titok annyi, hogy otthon kell elkészíteni. Húspogácsát mindenki tud csinálni, s így még attól sem kell félni, hogy a fél szendvics elfogy, mire eljutunk az első falat húsig.
A csöppnyi olajon megsütött, esetleg grillezett formában elkészített húspogácsa pedig csak az ízét tartja meg, zsírtartalma nem növekszik extra méretűre.
A hamburgert érdemes megtömni finom zöldségekkel, esetleg savanyúsággal, a még tökéletesebb eredmény érdekében pedig házi szószokkal célszerű még ízletesebbé tenni.
És hogy mi legyen a zsemlével? Természetesen nem az előre becsomagolt változatokban kell gondolkozni, hanem a rostban gazdag, barna és teljes kiőrlésű zsemléket kell választani.
Sült krumpli
Az egészséges étrendből ki kell zárnod az olajban sült krumplikat. Az elején furcsa lesz, de meglátod, ha átállsz a főtt- illetve a sütőben sült változatokra, amiket megbolondítasz isteni fűszerekkel, nem is fogod érteni, miért rajongtál ennyire az egészségtelen verziókért.
Még egészségesebb és kalóriaszegényebb megoldás érdekében kipróbálhatod a csicsókát is, mely ízben meglehetősen hasonlít a krumplira és ugyanazt a funkciót tudja ellátni, mint népszerűbb társa.
Rántott csirke
Sajnos a rántott, húsos harapnivalók is éppúgy olajban sülnek, mint az előbb említett hasábburgonya, ennél fogva pedig hasonlóan egészségtelenek is, ráadásul nagymértékben hozzájárulnak a hízáshoz. Az agyonsózott, olajban ázott verzióknál sokkal-sokkal finomabb a grillezett, esetleg sütőben sült hús, amit természetesen nem kell állandóan önmagában kínálnod.
Ha már eleged van az utólagosan készített öntetekből, akkor a húsokat kell bepácolnod, amik néhány órás érlelődés után tökéletesen átveszik a fűszeres, csípős, mustáros, édes, vagy éppen tejszínes ízeket.
Melegszendvics
A melegszendvics is készülhet egészségesebb, finomabb változatban. A hangsúly ebben az esetben is az alapon van, tehát a kenyér milyenségén: értelemszerűen a vastagon szelt fehérkenyeret le kell cserélni alacsonyabb glikémiás indexű pékárura.
És persze a feltét sem mindegy; leginkább a sonkafélékre, zöldségekre, házi készítésű gombakrémre kell támaszkodnod, miközben a zsíros sajtot nélkülözöd, vagy lecseréled egészségesebb változatra.
Pizza
A pizza nem igazán tartozik az egészségtelen gyorséttermi ételek közé, de mégis szót kell ejtenünk róla, hiszen leginkább a pizza futár száma után nyúlunk, ha ételt rendelünk. Probléma igazság szerint a gyakori fogyasztás esetén állhat elő, hiszen az extra húsfeltétnek és a triplaadag sajtnak mindig ára van.
Otthoni verziónál célszerű a finomlisztet félretenni és helyette egészségesebb alternatívákkal kiváltani a tészta alapanyagát. A paradicsomszószt sem tart semeddig összedobni, pláne, hogy ezt kifőzött befőttesüvegekben éppúgy el tudod tenni, mint a lekvárokat.
És hogy mi kerüljön a pizzára? Sonka, gomba, hal, zöldségek és gyümölcsök minden mennyiségben.
Gyros
A gyros a legjobb alternatíva, ha gyorséttermi étkezésről van szó, bár ez az étel is megkíván némi változtatást, ha kalóriaszegény és egészségesebb változatokon töröd a fejedet. Szóba sem jöhet pl. az előre gyártott szósz, ezt neked kell otthon kikeverned, de ha egyszer megcsinálod, mindig így akarod majd, annyival finomabb.
A húst is könnyű elkészíteni, hiszen csak apró darabokra kell vágnod a csirkét, majd csöppnyi olajon, gazdagon fűszerezve (főleg római köménnyel) pár perc alatt ropogósra sütnöd. Jó, ha a krumplit és a pitát kihagyod az étkezésből, s helyette a finom házi önteteddel kínálod a friss és ropogós zöldségeket.